Implanty zębowe – jak przebiega proces wszczepiania

Implanty zębowe są najlepszym odpowiednikiem naturalnych zębów. Ich mocowanie bezpośrednio w kości i dziąśle powoduje, że czynności związane z żuciem czy nagryzaniem są wykonywane w sposób naturalny.

Implanty zębowe powinny być wszczepiane po zagojeniu się rany po usuniętym zębie. Samo wszczepienie jest możliwe, jeżeli nie doszło do zaniku wyrostka zębowego, czyli najprościej mówiąc – jest do czego przymocować (wkręcić) implant.

Pierwszy etap – wywiad i badania

Pierwsza wizyta u specjalisty ogranicza się do badania wstępnego (analiza pantomogramu tzn. prześwietlenia całego uzębienia pacjenta, badanie jamy ustnej, śluzówki, pozostałych zębów, przyzębia, pozycji zębów oraz obszarów bezzębnych, które będą podlegały wypełnieniu w oparciu o zamocowane implanty). Dodatkowo stomatolog przeprowadza dokładny wywiad medyczny w celu ustalenia, czy nie występują jakieś przeciwwskazania do wykonania zabiegu wynikające z ogólnych schorzeń pacjenta.

Drugi etap – wszczepienie implantu

Zabieg wszczepienia implantu jest dokonywany w znieczuleniu miejscowym. Jest to ingerencja chirurgiczna polegająca na wykonaniu osteotomii czyli otworu na implant. Do otworu wkręcany jest implant – z odpowiednią siłą gwarantująca stabilne mocowanie. Implant jest zabezpieczany specjalną śrubą zabezpieczającą, a dziąsło zszywane. Cały zabieg trwa około 20 minut.

Trzeci etap – zmiana śrub

Po zrośnięciu implantu z kością (co następuje zwykle po 3-6 miesiącach), dziąsło jest ponownie otwierane i następuje zmiana śruby zabezpieczającej na śrubę gojącą. Następnie zakładane są szwy na okres 7-10 dni. Po kilku tygodniach dziąsło się uformuje wokół śruby gojącej i będzie możliwa odbudowa protetyczna zęba.

Czwarty etap – odbudowa protetyczna

Ostatnim etapem jest odbudowa protetyczna. Implant może stanowić podłoże dla jednej korony lub stałej protezy. Przy protezach wymagane jest mocowanie na więcej niż jednym implancie – liczba implantów jest uzależniona od liczby utraconych zębów, które ma zastąpić stała proteza. Tu już wybór należy do pacjenta – rodzaj korony, podłoże itp. są ustalane wraz ze stomatologiem. Po zakończeniu odbudowy, korona przejmuje funkcje utraconego zęba (zębów).

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK