Jak dbać o zęby po wykonaniu licówek?

Licówki to bardzo prosty sposób na to, by poprawić estetykę swojego uśmiechu. Zabieg ten znacznie poprawia wygląd zębów i niweluje niedoskonałości zgryzu. Licówki to cieniutkie, pojedyncze nakładki na zęby, najczęściej wykonane z porcelany. Nakładki te posiadają wiele zalet: są bardzo trwałe, mogą wytrzymać nawet do 10 lat, są odporne na przebarwienia i wyglądają całkowicie naturalnie. Osoby, które decydują się na zabieg, martwią się, że licówki wymagają specjalnego traktowania, w przeciwieństwie do naturalnego uzębienia, oraz że należy unikać niektórych produktów, aby licówek nie ukruszyć.

Czy licówki wymagają specjalnego traktowania?

Nakładki nie wymagają specjalnej pielęgnacji, dba się o nie tak samo, jak o naturalne zęby. Zaleca się mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie – po przebudzeniu i przed pójściem spać, choć oczywiście warto myć zęby po każdym posiłku. Do szczotkowania zębów najlepiej używać pasty z fluorem. Wskazane jest również używanie nici dentystycznej, aby mieć pewność, że wszystkie resztki pokarmu zostały usunięte z przestrzeni międzyzębowej i nie będą sprzyjały rozwijaniu się bakterii.

Częstsze wizyty u dentysty po zabiegu?

Po zabiegu założenia licówek trzeba odwiedzić stomatologa jeszcze raz, w celu kontroli. Około tygodnia po zabiegu trzeba umówić wizytę, aby sprawdzić, czy licówki są stabilne. Dentysta oceni efekty zabiegu. Jeśli wszystko jest w porządku, wówczas trzeba umawiać się na wizyty kontrolne co sześć miesięcy, czyli zupełnie tak samo, jak w przypadku naturalnego uzębienia. Jeśli stomatolog stwierdzi, że w nocy występuje np. zgrzytanie zębów, czyli bruksizm, wówczas może zalecić specjalną silikonową nakładkę na zęby, aby licówki się nie ścierały. Nacisk zębów na siebie podczas tych niekontrolowanych ruchów jest aż dziesięciokrotnie większy niż podczas jedzenia twardszych produktów spożywczych.

Licówki porcelanowe to najlepszy sposób, aby zapewnić sobie piękny, śnieżnobiały uśmiech. Są bardzo trwałe, więc decydując się na zabieg, poprawiamy wygląd naszego uzębienia na lata. Codzienna pielęgnacja zębów z licówkami nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów. Wystarczy regularne szczotkowanie i używanie nici dentystycznej.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK