Profilaktyka

Profilaktyka - stomatologia TRIO DENT Warszawa

Stomatologia profilaktyczna

Lepiej zapobiegać niż leczyć – to dobrze znane i mające odzwierciedlenie w rzeczywistości powiedzenie sprawdza się również w stomatologii. Bezsprzecznie najlepszym sprzymierzeńcem kompleksowego zdrowia jamy ustnej jest jej codzienna higiena i systematyczna profilaktyka domowa realizowana przez pacjenta. Jej uzupełnieniem jest profilaktyka profesjonalna realizowana przez higienistki w gabinetach stomatologicznych. Zapobieganie chorobom zębów i przyzębia powinno także przejawiać się w częstych wizytach kontrolnych u dentysty, tzw. przeglądach, podczas których stomatolog może zawczasu zidentyfikować nowo powstałe ubytki i szybko zahamować ich dalszy rozwój. Bardzo dobre efekty profilaktyczne daje również profesjonalne oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego i osadu oraz stosowanie metod zapobiegających próchnicy.

Czemu służy i na czym polega profesjonalne oczyszczanie zębów?

Nawet najdokładniejsza higiena jamy ustnej polegająca na regularnym szczotkowaniu zębów, używaniu nici dentystycznych i płynów do płukania ust, nie jest w stanie w 100% uchronić zęby przed osadzaniem się płytki nazębnej i kamienia. Do powstawania kamienia, osadu i przebarwień zębów w dużej mierze przyczynia się skład osobniczy śliny, palenie tytoniu, picie kawy, herbaty czy czerwonego wina, skład wody, którą pijemy . Usuwanie kamienia i płytki nazębnej jest niezbędne, ponieważ w nich bakterie mają swoje ulubione siedlisko. Mając doskonałe warunki do mnożenia się i wywoływania zapaleń, obecne w zalegającym na zębach i pomiędzy nimi kamieniu bakterie, stają się przyczyną chorób przyzębia (parodontozy). Regularne oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym może znacznie ograniczyć ryzyko tej choroby.

Oczyszczanie zębów odbywa się za pomocą techniki nazywanej skalingiem. Polega ona na usuwaniu kamienia i złogów nazębnych za pomocą narzędzi ręcznych ( kirety) i przy pomocy skalera ultradźwiękowego. Jako uzupełnienie skalingu polecamy piaskowanie, dzięki któremu pozbędą się Państwo osadu i przebarwień. Piaskowanie może być również traktowane jako osobny zabieg wtedy, gdy nie nagromadził się jeszcze kamień nazębny, a powstały już przebarwienia, np. pod wpływem picia kawy lub herbaty. Dopełnieniem całego zabiegu jest polishing czyli polerowanie powierzchni zębowych i na koniec zakładanie leków, lakierów wspomagających leczenie.

Przed:Przed czyszczeniem

Po:Po czyszczeniu

Fluoryzacja – czy tylko dla dzieci?

Fluoryzacja zębów to bardzo przydatny zabieg profilaktyczny, dobry nie tylko dla najmłodszych. W ramach profilaktyki w każdym wieku powinniśmy dbać nie tylko o czystość zębów, ale również o ich siłę, żeby mogły stawić opór bakteriom. Wzmacnianie szkliwa fluorem, popularne lakierowanie, jest zalecane zwłaszcza po zabiegach skalingu czy piaskowania. Tu także, podobnie jak w przypadku oczyszczania zębów, szczotkowanie pastą z fluorem nie wystarczy. Profesjonalny zabieg w gabinecie dentystycznym powinien być częścią systematycznej profilaktyki stomatologicznej.

Lakowanie bruzd dla najmłodszych

Lakowanie bruzd jest zabiegiem, który polega na uszczelnieniu bruzd i zagłębień na powierzchni zębów. W miejscach tych, trudnych do oczyszczenia, najczęściej gromadzą się bakterie będące przyczyną próchnicy. Aby uchronić zęby przed ich szkodliwym działaniem, zaleca się właśnie lakowanie. Zabieg ten przeprowadza się zwykle u dzieci na zdrowych zębach, najlepiej bezpośrednio po ich wyrżnięciu się. Warto wiedzieć, że dobrze zalakowany ząb jest nawet o 90% bardziej odporny na próchnicę niż ząb pozbawiony tej skutecznej ochrony.

Zachęcamy do konsultacji ze specjalistami Kliniki Trio-Dent, którzy opowiedzą Państwu, jak najlepiej zapobiegać powstawaniu chorób zębów i przyzębia. Nasi stomatolodzy chętnie odpowiedzą na Państwa pytania i ułożą indywidualny program skutecznych zabiegów profilaktycznych. Zabiegi te będą wykonywane przez profesjonalny zespół higienistek stomatologicznych, które poza zabiegami przeprowadzą instruktaż higieny i indywidualnie dobiorą zasady i techniki oraz zasady samokontroli dla każdego pacjenta. Pamiętajmy, że dobra higiena to nie tylko zdrowie jamy ustnej ale także całego organizmu pacjenta.

Umów wizytę!
English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK