Profilaktyka

Profilaktyka - stomatologia TRIO DENT Warszawa

Stomatologia profilaktyczna

Lepiej zapobiegać niż leczyć – to dobrze znane i mające odzwierciedlenie w rzeczywistości powiedzenie sprawdza się również w stomatologii. Bezsprzecznie najlepszym sprzymierzeńcem kompleksowego zdrowia jamy ustnej jest jej codzienna higiena i systematyczna profilaktyka domowa realizowana przez pacjenta. Jej uzupełnieniem jest profilaktyka profesjonalna realizowana przez higienistki w gabinetach stomatologicznych. Zapobieganie chorobom zębów i przyzębia powinno także przejawiać się w częstych wizytach kontrolnych u dentysty, tzw. przeglądach, podczas których stomatolog może zawczasu zidentyfikować nowo powstałe ubytki i szybko zahamować ich dalszy rozwój. Bardzo dobre efekty profilaktyczne daje również profesjonalne oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego i osadu oraz stosowanie metod zapobiegających próchnicy.

Czemu służy i na czym polega profesjonalne oczyszczanie zębów?

Nawet najdokładniejsza higiena jamy ustnej polegająca na regularnym szczotkowaniu zębów, używaniu nici dentystycznych i płynów do płukania ust, nie jest w stanie w 100% uchronić zęby przed osadzaniem się płytki nazębnej i kamienia. Do powstawania kamienia, osadu i przebarwień zębów w dużej mierze przyczynia się skład osobniczy śliny, palenie tytoniu, picie kawy, herbaty czy czerwonego wina, skład wody, którą pijemy . Usuwanie kamienia i płytki nazębnej jest niezbędne, ponieważ w nich bakterie mają swoje ulubione siedlisko. Mając doskonałe warunki do mnożenia się i wywoływania zapaleń, obecne w zalegającym na zębach i pomiędzy nimi kamieniu bakterie, stają się przyczyną chorób przyzębia (parodontozy). Regularne oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym może znacznie ograniczyć ryzyko tej choroby.

Oczyszczanie zębów odbywa się za pomocą techniki nazywanej skalingiem. Polega ona na usuwaniu kamienia i złogów nazębnych za pomocą narzędzi ręcznych ( kirety) i przy pomocy skalera ultradźwiękowego. Jako uzupełnienie skalingu polecamy piaskowanie, dzięki któremu pozbędą się Państwo osadu i przebarwień. Piaskowanie może być również traktowane jako osobny zabieg wtedy, gdy nie nagromadził się jeszcze kamień nazębny, a powstały już przebarwienia, np. pod wpływem picia kawy lub herbaty. Dopełnieniem całego zabiegu jest polishing czyli polerowanie powierzchni zębowych i na koniec zakładanie leków, lakierów wspomagających leczenie.

Przed:Przed czyszczeniem

Po:Po czyszczeniu

Fluoryzacja – czy tylko dla dzieci?

Fluoryzacja zębów to bardzo przydatny zabieg profilaktyczny, dobry nie tylko dla najmłodszych. W ramach profilaktyki w każdym wieku powinniśmy dbać nie tylko o czystość zębów, ale również o ich siłę, żeby mogły stawić opór bakteriom. Wzmacnianie szkliwa fluorem, popularne lakierowanie, jest zalecane zwłaszcza po zabiegach skalingu czy piaskowania. Tu także, podobnie jak w przypadku oczyszczania zębów, szczotkowanie pastą z fluorem nie wystarczy. Profesjonalny zabieg w gabinecie dentystycznym powinien być częścią systematycznej profilaktyki stomatologicznej.

Lakowanie bruzd dla najmłodszych

Lakowanie bruzd jest zabiegiem, który polega na uszczelnieniu bruzd i zagłębień na powierzchni zębów. W miejscach tych, trudnych do oczyszczenia, najczęściej gromadzą się bakterie będące przyczyną próchnicy. Aby uchronić zęby przed ich szkodliwym działaniem, zaleca się właśnie lakowanie. Zabieg ten przeprowadza się zwykle u dzieci na zdrowych zębach, najlepiej bezpośrednio po ich wyrżnięciu się. Warto wiedzieć, że dobrze zalakowany ząb jest nawet o 90% bardziej odporny na próchnicę niż ząb pozbawiony tej skutecznej ochrony.

Zachęcamy do konsultacji ze specjalistami Kliniki Trio-Dent, którzy opowiedzą Państwu, jak najlepiej zapobiegać powstawaniu chorób zębów i przyzębia. Nasi stomatolodzy chętnie odpowiedzą na Państwa pytania i ułożą indywidualny program skutecznych zabiegów profilaktycznych. Zabiegi te będą wykonywane przez profesjonalny zespół higienistek stomatologicznych, które poza zabiegami przeprowadzą instruktaż higieny i indywidualnie dobiorą zasady i techniki oraz zasady samokontroli dla każdego pacjenta. Pamiętajmy, że dobra higiena to nie tylko zdrowie jamy ustnej ale także całego organizmu pacjenta.

Umów wizytę!