Na czym polega interdyscyplinarne leczenie wad zgryzu?

Jak czytamy na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia, aż 60% Polaków ma wady zgryzu. Warto wiedzieć, że czasami samo noszenie aparatu ortodontycznego nie wystarcza, by zrealizować marzenia o pięknym uśmiechu. Niekiedy ortodonta potrzebuje pomocy innych specjalistów.

Interdyscyplinarne, czyli jakie?

Leczenie interdyscyplinarne w leczeniu wad zgryzu , czyli zespołowe, najczęściej obejmuje współpracę ortodonty i chirurga szczękowo-twarzowego. Niekiedy korzysta się również z pomocy lekarzy innych specjalności, np. z zakresu periodontologii, implantologii, protetyki, laryngologii czy chirurgii plastycznej. Gdy wada zgryzu dotyczy nieprawidłowej budowy i rozwoju kości, czyli jest to tzw. wada szkieletowa, często lekarz ortodonta nie jest w stanie pomóc pacjentowi, stosując wyłącznie konwencjonalne metody leczenia. Poprawą zgryzu, przywróceniem funkcji układu stomatologicznego oraz poprawą estetyki twarzy i fizjologii górnych dróg oddechowych zajmuje się chirurgia ortognatyczna.

Jak wygląda proces leczenia ortognatycznego?

Interdyscyplinarne leczenie wad zgryzu jest wieloetapowe. Najczęściej o potrzebie leczenia ortognatycznego pacjent dowiaduje się w gabinecie ortodonty. Po wykonaniu wstępnej diagnostyki i badań radiologicznych lekarz może stwierdzić, że konkretnej wady nie będzie można wyleczyć wyłącznie przy pomocy aparatu ortodontycznego, lecz konieczny będzie zabieg z zakresu ortognatyki. Z taką diagnozą często spotkają się osoby z progenią, która jest wrodzoną , kostną wadą zgryzu polegającą na doprzednim wzroście żuchwy w stosunku do szczęki.

Po przygotowaniu i zaakceptowaniu planu leczenia specjalista z zakresu ortodoncji zajmuje się wstępnym leczeniem  wady zgryzu. Po jego zakończeniu ,a najczęściej w trakcie jego trwania , pacjent kierowany jest do chirurga szczękowo- twarzowego, który planuje i przeprowadza zabieg operacyjny. Po odbyciu przez pacjenta tego leczenia ortodonta może jeszcze przeprowadzać ortodontyczne  leczenie pozabiegowe celem ostatecznego zakończenia terapii związanej z korektą wady gnatycznej.

Zalety chirurgii ortognatycznej

Zaburzone proporcje i estetyka twarzy negatywnie wpływają na naszą samoocenę. Tymczasem leczenie ortognatyczne nie tylko poprawia wygląd, ale również:

  • przywraca symetryczną pracę stawów skroniowo-żuchwowych;
  • poprawia warunki okluzyjne;
  • ułatwia przeżuwanie;
  • ułatwia oddychanie;
  • dodaje pewności siebie i pozytywnie wpływa na nasz odbiór przez otoczenie.

Jeżeli Twoja wada nie może zostać wyeliminowana w tradycyjnym leczeniu ortodontycznym, warto podjąć leczenie interdyscyplinarne. Nie tylko poprawi wygląd Twojego uśmiechu, ale także pozwoli uniknąć wielu problemów zdrowotnych.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK