Gingiwektomia i gingiwoplastyka, czyli poprawa estetyki uśmiechu

Chirurgia plastyczna dziąseł ma na celu poprawienie wyglądu uzębienia pacjenta oraz jego ogólnego samopoczucia, związanego z pięknym uśmiechem. Często wystarczy pojedynczy zabieg, by poprawić kształt, kontur oraz kolor dziąseł. Ma to istotny wpływ na ogólny wygląd samych zębów. Wyróżniamy dwa podstawowe zabiegi plastyczne na przyzębiu – gingiwektomię oraz gingiwoplastykę. Są one wykonywane przez specjalistę od chorób przyzębia, czyli periodontologa.

Gingiwektomia

To nic innego jak plastyka dziąseł. Po podaniu znieczulenia miejscowego lub ogólnego, periodontolog usuwa kamień nazębny, który może przeszkadzać w dalszych czynnościach. Następnie przystępuje do zabiegu, który najczęściej polega na usunięciu uśmiechu dziąsłowego. Z taką sytuacją mamy miejsce wtedy, gdy dziąsła są bardzo widoczne podczas uśmiechania się. Specjalista wydłuża korony oraz likwiduje zbędne, nadmiernie rozrośnięte fragmenty dziąseł. Zabieg ten można dziś wykonać przy pomocy lasera diodowego – jest więc bezbolesny i niezwykle precyzyjny.

Gingiwoplastyka

Jej zadaniem jest odtworzenie estetycznego wyglądu dziąseł i ich prawidłowego kształtu. Gingiwoplastyka pomaga uzyskać odpowiednie proporcje pomiędzy zębem a dziąsłem. Jest ona przydatna także w razie utraty zęba lub wystąpienia próchnicy pod linią dziąseł. Ma zastosowanie w przypadku schorzeń takich jak wrodzone wady genetyczne, zapalenia dziąseł lub ich uszkodzenia spowodowane szczotkowaniem zbyt twardą szczoteczką do zębów. Periodontolog, wykonując zabieg, wycina przerośnięte dziąsło w wybranym zakresie. Następnie odpowiednio kształtuje kość, aż do uzyskania równej linii dziąseł, oraz zaszywa powstałą ranę. Zabieg różni się od gingiwektomii tym, że nie wymaga odwarstwiania brzegu dziąseł, a jedynie usunięcia ich nadmiernych fragmentów.

Ceny zabiegów zależą od wielkości opracowywanej powierzchni. Wykonuje się je coraz częściej, ponieważ pozwalają podnieść jakość życia i cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK