Czy stres może mieć wpływ na stan naszych zębów?

Długotrwały stres zawsze negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Jego skutki mogą być zauważalne na przykład w postaci problemów z oddychaniem, wypadania włosów czy osłabienia układu odpornościowego. Jednakże nasza podatność na stres może przyczyniać się także do chorób jamy ustnej. Najczęściej w wyniku stresu pojawiają się problemy zaciskania i zgrzytania zębami ( bruksizm) oraz znacząco pogarsza się higiena jamy ustnej  nasila znacząco tendencje do choroby przyzębia ( parodontozy)  oraz próchnicy zębów.

Stres a stan zębów

Większość z nas każdego dnia narażona jest na działanie stresu. Praca, liczne obowiązki, nowe wyzwania, bardzo szybkie tempo życia sprawiają, że stres i zdenerwowanie towarzyszą nam każdego dnia. Na stres reagujemy w różny sposób. Może to być przygryzanie warg, obgryzanie paznokci czy też zajadanie stresujących sytuacji słodkościami. Nie pamiętamy wtedy o idealnej higienizacji jamy ustnej co w połączeniu z gorszą ( węglowodanową )dietą i zmniejszonym wydzielaniem śliny prowadzi do problemów z przyzębiem czy próchnicą zębów.

Jednym z przejawów oddziałującego na nasze życie stresu jest zaciskanie zębów podczas snu . To właśnie nocą w trakcie snu najczęściej nieświadomie odreagowujemy stres. Zaciskanie szczęki, zgrzytanie zębami oraz napinanie mięśni narządu żucia to objawy charakterystyczne dla bruksizmu. Może być bruksizm dzienny -centryczny ( zaciskanie zębów) i nocny -ekscentryczny ( zaciskanie i zgrzytanie)

Czym jest bruksizm i do czego może prowadzić?

Bruksizm jest chorobą związaną ze stresującym trybem życia. Dotyka on w szczególności osoby, które nie do końca dobrze radzą sobie ze stresem oraz mają problem z odpowiednim odreagowaniem stanów napięcia mięśniowego. Zaciskanie szczęki pojawia się najczęściej w tak zwanych dniach wyczerpania i jest wynikiem długiego utrzymywania się sytuacji stresogennych.

Objawy bruksizmu uaktywniają się nocą podczas snu, kiedy to osoby chore niezwykle mocno zaciskają zęby. Siła takiego zacisku jest nawet 10 razy większa niż w trakcie jedzenia! Zaciskaniu zębów towarzyszy ponadto intensywne zgrzytanie.

Zaciskanie zębów podczas snu niestety niesie za sobą negatywne konsekwencje dla stanu naszego uzębienia oraz jamy ustnej. Bruksizm może doprowadzić do pęknięć szkliwa, krwawienia dziąseł, ścierania zębów, recesji dziąsłowych, rozchwiania zębów czy powstawania ubytków. W przypadkach skrajnych nocne zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami wiąże się także z powstawaniem stanów zapalnych, co może zakończyć się nawet utratą zębów. Warto pamiętać, że długotrwałe zgrzytanie zębami w szerszej perspektywie wpływa nie tylko na naszą jamę ustną, ale na ogólny stan naszego zdrowia. Po pewnym czasie pojawia się bowiem ból mięśni twarzy, problemy z wydzielaniem śliny, bardzo silne bóle głowy, migreny czy napięcie karku. Taki stan dodatkowo potęguje zmęczenie oraz osłabienie organizmu.

Zdiagnozowanie bruksizmu na szczęście nie jest trudne, jednakże często wymaga specjalistycznego leczenia oraz opieki nie tylko ze strony stomatologów, ale również psychologów czy neurologów. Pamiętajmy bowiem, że zaciskanie zębów ma swoje podłoże w naszej psychice i jest reakcją obronną organizmu. W okresie stresu musimy nasilić kontrole u periodontologia , który oceni stan naszego przyzębia ( dziąsła , więzadła i kość)

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK