Obnażanie szyjek zębowych – jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

Najczęściej występującym objawem obnażonych szyjek zębowych, zwanych fachowo recesjami dziąseł, jest nadwrażliwość zębów oraz nieodpowiednia estetyka tkanek miękkich. Przeszywający ból podczas spożywania określonych potraw lub mycia zębów to ostrzeżenie, którego nie wolno lekceważyć. Każda z odsłoniętych szyjek zębowych to siedlisko bakterii, dlatego jej konsekwencją może być próchnica lub zapalenie dziąseł. Odsłonięcie korzeni może prowadzić także do powstawania ubytków kinowych i abrazji. Bolesne dolegliwości będą się pogłębiać i mogą doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Recesje to problem coraz większej liczby osób. Rosnąca świadomość dotycząca zdrowia sprawia, że coraz częściej decydują się oni na wizytę u periodontologa, czyli stomatologa specjalizującego się w leczeniu chorób przyzębia.

Tego nie wolno lekceważyć

Obnażone szyjki zębowe powstają, kiedy obniża się błona śluzowa dziąseł. Pojawia się dowierzchołkowe przemieszczenie tkanek miękkich w stosunku do linii szkliwno-cementowej, co prowadzi do odsłonięcia powierzchni korzeni zębów.

Obnażanie szyjek zębowych to proces, który trzeba powstrzymać jak najszybciej. W innym wypadku nadwrażliwość i dalsze konsekwencje (próchnica, ubytki klinowe, problemy z przyzębiem) będą się nasilać.

Do niepokojących objawów obnażania się szyjek zębowych należy przede wszystkim ból podczas spożywania zimnych i gorących napojów, owoców, bardzo słodkich i słonych potraw. Ale czasem wystarczy nawet haust mroźnego powietrza. Ból może pojawić się również podczas mycia zębów, nierzadko wraz z drobnym krwawieniem. Wśród innych objawów, najczęściej związanych z nasilającym się zapaleniem, wskazuje się na obrzęk dziąseł, krwawienie, nieprzyjemny posmak i nieświeży zapach z ust, i oczywiście niekorzystny efekt estetyczny.

Przyczyny odsłaniania się szyjek zębowych – recesji

Recesje najczęściej powstają wskutek:

·        nieprawidłowego szczotkowania zębów,

·        nieleczonych procesów zapalnych (mogą być wynikiem płytki nazębnej czy kamienia nazębnego)

·        nieprawidłowej pozycji zęba w łuku (rotacje, wychylenia, ustawienie doprzedsionkowe)

·        budowy anatomicznej (cienki biotyp dziąsła, wysoki przyczep mięśni i wędzideł)

·        mogą być wynikiem nieprawidłowego leczenia zachowawczego, protetycznego czy ortodontycznego.

Po pomoc do periodontologa!

Periodontolog rozpocznie leczenie od ustalenia głównej przyczyny odsłonięcia szyjek. Jeśli powodem jest nieprawidłowe szczotkowanie czy zła higiena, z pewnością zaleci zmianę nawyków i częstsze wizyty higienizacyjne. Jeśli dolegliwość wywołana została wadami zgryzu – konieczne będzie leczenie ortodontyczne. W przypadku wad anatomicznych konieczna będzie ich korekta, tak samo jak czasami konieczna jest korekta wypełnień czy rozwiązań protetycznych. W leczeniu recesji najlepszym rozwiązaniem dla pacjenta jest (po wyeliminowaniu przyczyn) plastyczna chirurgia śluzówkowo-dziąsłowa czyli zabiegi augmentacji dziąseł.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK