Piękny uśmiech i proste, białe zęby to marzenie niejednej osoby. Często jednak nasze uzębienie wcale tak nie wygląda. Na występowanie wad zgryzu w głównej mierze (oprócz genów) wpływają nieprawidłowe nawyki, w tym: ssanie kciuka w okresie niemowlęcym, oddychanie przez usta, zbyt krótki okres karmienia piersią bądź zbyt długi okres karmienia butelką. Aby poprawić wygląd naszego uśmiechu bardzo często decydujemy się na wizytę u ortodonty.
Ortodonta – specjalista od leczenia wad zgryzu
Ortodoncja to dziedzina zajmująca się korygowaniem nieprawidłowości zębowych oraz leczeniem wad zgryzu. Najczęściej odbywa się to poprzez założenie aparatu ortodontycznego. Dlaczego warto zająć się problemem krzywych zębów? Między innymi dlatego, że zaniedbanie ich leczenia może prowadzić do szeregu szkodliwych dla zdrowia następstw. Wady zgryzu obniżają również komfort psychiczny, prowadząc do kompleksów oraz niskiego poczucia własnej wartości.
Dlaczego warto wyprostować zęby?
Od razu trzeba zaznaczyć, że założenie aparatu ortodontycznego poprawia nie tylko estetykę wyglądu, ale zapobiega również rozwojowi chorób jamy ustnej. Nieleczone wady zgryzu prowadzić mogą między innymi do:
- problemów z gryzieniem i żuciem,
- nieprawidłowego ułożenia szczęki i żuchwy,
- uszkodzeń błony śluzowej warg i policzków,
- schorzeń przyzębia.
U osób, z krzywym zgryzem częściej rozwija się próchnica, a nieprawidłowe ustawienie zębów może powodować ich szybsze ścieranie się. Aparaty ortodontyczne zapewniają efektywne i nieinwazyjne leczenie. Pomagają w zachowaniu prawidłowej funkcji żucia oraz utrzymują prawidłowe napięcie mięśni. Stłoczenie zębów może powodować zapadnięcie się tkanek miękkich policzków, co uwydatni zmarszczki. Aparat spowoduje cofnięcie się zębów, w efekcie czego tkanki miękkie zyskają solidne oparcie, a policzki nie będą wyglądały na zapadnięte.
Noszenie aparatu bywa uciążliwe tylko przez pierwsze dni po założeniu – do nowej sytuacji można się bardzo szybko przyzwyczaić. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wybierać można spośród wielu różnych rodzajów aparatów – od aparatów ruchomych, które można wyjmować, przez aparaty metalowe, aż po estetyczne aparaty lingwalne, właściwie niewidoczne dla otoczenia.