Jakie są najczęstsze objawy choroby okluzyjnej?

Regularne wizyty u stomatologa, a także odpowiednia higiena jamy pozwolą nam cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez lata. W przypadku chorób stomatologicznych bardzo ważne jest, aby nie lekceważyć niepokojących nas objawów oraz szybko reagować. Zbyt późna diagnoza oraz niepodjęcie w porę stosowanego leczenia może prowadzić nawet do utraty całego uzębienia. Jedną z dolegliwości, która może wiązać się z tak poważnymi konsekwencjami, jest choroba okluzyjna. Czym charakteryzuje się ta przypadłość oraz jakie są jej objawy?

Czym jest okluzja?

Kształt i położenie naszych zębów, mięśnie mające przyczepy na kościach czaszki, układ nerwowy i staw skroniowo-żuchwowy to elementy, które odpowiedzialne są za prawidłowo funkcjonujący oraz zdrowy układ ruchowy narządu żucia. Jakiekolwiek zaburzenia budowy, funkcjonowania czy nieprawidłowości w jednym z tych elementów mogą rzutować na pozostałe elementy tego układu i w efekcie prowadzić do choroby okluzyjnej. Występuje ona również pod nazwą okluzji urazowej lub zgryzu urazowego.

W ujęciu stomatologicznym okluzja to wzajemny kontakt między zębami łuku górnego oraz dolnego. Inaczej mówiąc, jest to sposób wzajemnego ułożenia zębów szczęki górnej względem zębów szczęki dolnej, czyli żuchwy. Choroba okluzyjna polega zatem na zaburzeniach pracy zębów, mięśni żucia oraz stawów skroniowo-żuchwowych, a jej następstwem są napięte mięśnie odpowiedzialne za proces żucia , nadmierne starcie zębów oraz często dolegliwości bólowe .

Objawy choroby okluzyjnej

Aby móc w porę rozpoznać chorobę okluzyjną i niezwłocznie poddać się odpowiedniemu leczeniu, bardzo ważna jest umiejętność szybkiego rozpoznania towarzyszących jej objawów. Najczęściej wymienia się tutaj:

  • dyskomfort podczas żucia (jeden z pierwszych objawów tej choroby),
  • ścieranie się zębów oraz pojawiające się odpryski na szkliwie,
  • bóle zębów oraz mięśni twarzy,
  • zgrzytanie zębami,
  • nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne,
  • ból przy nagryzaniu,
  • rozchwianie zębów,
  • nadmiernie napięcie mięśni żucia,
  • odkruszanie się zębów oraz uszkodzenia znajdujących się w jamie ustnej uzupełnień protetycznych,
  • wychylone do przodu oraz lekko rozsunięte zęby.

Oznaką którą najczęściej można zaobserwować przy występowaniu okluzji jest atrycja, polegająca na utracie twardych tkanek zęba. Dochodzi do niej wskutek tarcia. Starte tkanki rozpoznaje się po kolorze: zewnętrzna warstwa zdrowego zęba (szkliwo) wyróżnia się białym odcieniem, a wewnętrzna (zębina) jest koloru żółtawego. Jeśli zatem w naszym uzębieniu zauważymy odsłoniętą właśnie tę drugą warstwę należy jak najszybciej udać się do stomatologa.

Często zdarza się, że początkowe objawy choroby okluzyjnej mogą być dla pacjenta niezauważalne, jednakże trafna diagnoza dokonana w odpowiednim czasie zwiększa szanse na skuteczne zwalczenie występujących dolegliwości oraz zahamowanie choroby.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK