Białe plamy na zębach – jakie mogą być przyczyny?

Zdrowe, białe zęby to podstawa pięknego uśmiechu. Niestety, zdarza się, że pojawiają się na nich różnego rodzaju przebarwienia. Gdy są one ciemne, najczęściej świadczą o nadmiernym spożywaniu kawy, herbaty lub pokarmów zawierających duże ilości barwników. Czasem jednak na zębach pojawiają się białe plamki. Jakie są ich przyczyny? Jak można się ich pozbyć?

Nie bagatelizuj białych plamek

Białe plamy na zębach mogą pojawiać się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Zwykle są mało widoczne i nie powodują żadnych dolegliwości bólowych. A gdy zęby nie bolą, nie skłaniają pacjentów do wizyty u stomatologa. Niestety, takie zaniedbanie może mieć poważne skutki – białe plamki nie są problemem estetycznym, a świadczą o poważnych zaburzeniach rozwojowych szkliwa, niedoborze lub – wprost przeciwnie – nadpodaży kluczowych dla budowy szkliwa składników mineralnych.

Nieleczone białe plamki prędzej czy później doprowadzą do dużo poważniejszych problemów stomatologicznych. Jeśli więc zauważymy u siebie niepokojące, jasne przebarwienia na zębach, warto zdiagnozować je w gabinecie stomatologicznym. Zdecydowanie lepiej jest dmuchać na zimne, niż w późniejszym czasie leczyć dużo bardziej rozwinięte problemy z uzębieniem. Tanie zaniedbania mogą okazać się bardzo bolesne, a ich leczenie – dużo bardziej kosztowne niż usuwanie przebarwień.

Demineralizacja szkliwa

Jednym z problemów, które objawiają się białymi plamami na zębach, jest odwapnienie szkliwa, nazywane również demineralizacją. To pierwsze stadium próchnicy spowodowane przede wszystkim niedoborem wapnia, czyli ważnego budulca szkliwa zębowego. Oprócz białych plamek, widoczna jest również wysoka porowatość zębów, które stają się mocno osłabione, a w niektórych miejscach wyglądają czasem tak, jakby były całkiem przezroczyste.

Głównym czynnikiem, które prowadzi do demineralizacji szkliwa, są kwasy bakteryjne wytwarzane przez płytkę nazębną, które z biegiem czasu mogą prowadzić do poważnych ubytków w szkliwie, szczególnie między zębami, a także na powierzchniach tuż przy dziąsłach. Odwapnienie szkliwa to jeden z efektów niewystarczającej higieny jamy ustnej – zmagają się z nim zarówno dzieci, jak i dorośli. To także częsty problem osób noszących stałe aparaty ortodontyczne – szczotkowanie zębów jest bowiem wtedy mocno utrudnione.

Niedorozwój szkliwa

Niedorozwój szkliwa, zwany również hipoplazją, to efekt niedoboru składników mineralnych, takich jak wapń, fluor, fosfor i magnez. Przyczyną może być uboga dieta, problemy hormonalne, a u najmłodszych – niektóre choroby wieku dziecięcego. Niedorozwój szkliwa objawia się białymi plamkami na powierzchni zębów, bruzdami, nadwrażliwością na niektóre pokarmy, a w późniejszym czasie może prowadzić do ubytków w szkliwie.

Nadmiar fluoru w organizmie

Białe plamki na zębach mogą być spowodowane nie tylko niedoborem składników mineralnych, ale również ich zbyt dużą ilością. Jedną z przyczyn zmian na zębach jest fluoroza, czyli nadmiar fluoru w organizmie. A ten pierwiastek można przedawkować dosyć łatwo – jest obecny w wielu produktach żywnościowych, a także w pastach do zębów czy płynach do higieny jamy ustnej. W pierwszym stadium fluoroza objawia się białymi plamkami na powierzchni szkliwa, a w późniejszych – większymi i mniejszymi ubytkami, wymagającymi profesjonalnego leczenia.

Jak się pozbyć białych plamek?

Usunięcie białych plamek to nie tylko kwestia poprawienia wyglądu zębów, ale również zadbania o ich zdrowie. Dlatego też warto reagować od razu, gdy zobaczymy na zębach choćby niewielkie, białe przebarwienia. Jednym ze sposobów na usunięcie białych plam jest zabieg mikroabrazji, czyli usunięcia maleńkiej warstwy szkliwa z całej powierzchni zęba. Dzięki temu można ją wygładzić, usunąć przebarwienia i wyrównać koloryt. Innym sposobem usuwania białych plamek może być profesjonalne wybielanie, przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym. Jeśli białych plam jest dużo i mocno rzucają się w oczy, warto rozważyć założenie licówek, czyli nakładek na przednią powierzchnię zębów, które zakrywają wszelkie niedoskonałości szkliwa.

Warto wyleczyć przyczynę przebarwień

Usuwanie białych plamek to głównie leczenie objawowe, które pozwala na pozbycie się skutków różnych nieprawidłowości. Równolegle warto jednak zadbać o zdiagnozowanie i wyleczenie tych problemów, które są przyczyną zmian na powierzchni zębów. Leczenie uzależnione jest od tego, jaka jest przyczyna problemów z zębami. Niezależnie od tego, należy zadbać o prawidłową dietę, bogatą w składniki mineralne, a także o higienę jamy ustnej. Większość problemów z zębami, a więc także białe, nieestetyczne plamki, bierze się bowiem z braku higieny. W ramach profilaktyki warto również regularnie odwiedzać stomatologa, który jest w stanie namierzyć problemy z zębami w ich wczesnym stadium, gdy można je jeszcze dosyć szybko wyleczyć.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK