Invisalign – dlaczego leczenie tym systemem jest tak skuteczne?

Invisalign to innowacyjny system do leczenia wad zgryzu. Wykorzystuje przeźroczyste nakładki przygotowywane indywidualnie dla każdego pacjenta. Wykonywane na zamówienie nakładki zakrywają zęby, delikatnie je przesuwając, aż do uzyskania idealnego uśmiechu. Aparat  Invisalign polecany jest wszystkim pacjentom, którzy poszukują skutecznego i dyskretnego rozwiązania, które pozwoli spełnić marzenia o pięknym uśmiechu.  

Metoda leczenia Invisalign – dla kogo?

Nakładki Invisalign to innowacyjne leczenie wad zgryzu, które może być stosowane w przypadku różnorodnych problemów. Invisalign usunie niewielkie estetyczne mankamenty, ale poradzi sobie również z zaawansowanymi wadami zgryzu. Leczenie to jest odpowiednie zarówno dla pacjentów w wieku nastoletnim, jak i dorosłym.

Plan leczenia – podstawa metody Invisalign

Leczenie wad zgryzu metodą Invisalign wykorzystuje przeźroczyste nakładki wymieniane co dwa tygodnie. Ich zadaniem jest wyrównanie zębów, wymuszając ich ułożenie w nowej pozycji. Podczas pierwszych konsultacji z lekarzem ortodontą przygotowuje się plan leczenia.

Podczas konsultacji przeprowadzane jest badanie, obejmujące serię zdjęć rentgenowskich, pobranie wycisku i opracowanie modelu 3D zgryzu. Na podstawie uzyskanych danych w laboratorium Invisalign opracowywany jest indywidualny plan leczenia.

Plan leczenia określa etapy przesuwania się zębów oraz czas, jaki jest niezbędny do osiągnięcia pożądanego efektu. Na podstawie planu pacjent może sprawdzić, jak będzie przebiegać jego leczenie i kiedy możliwe będzie jego zakończenie.

Jak wygląda leczenie wad zgryzu Invisalign?

Po otrzymaniu pierwszego zestawu nakładek pacjent jest zobowiązany do ich codziennego noszenia. Nakładki należy nosić przez cały dzień z wyjątkiem jedzenia, mycia i nitkowania zębów. Każdy zestaw nakładek jest noszony przez dwa tygodnie (w przypadku poważniejszych wad zgryzu konieczność zmiany nakładek może być częstsza). Po upływie tego czasu pacjent otrzymuje kolejny zestaw nakładek, dostosowany do nowego położenia zębów. 

Wizyty kontrolne w gabinecie

W trakcie leczenia konieczne jest odbywanie kontrolnych wizyt w gabinecie ortodontycznym. Wizyty te odbywają się w odstępnie około 6 tygodni. Podczas wizyt kontrolowane są postępy leczenia wad zgryzu oraz same nakładki. Taka kontrola pomaga określić, czy leczenie zmierza w dobrym kierunku i czy ewentualnie wymaga modyfikacji.

Dyskomfort związany z leczeniem

Noszenie nakładek Invisalign wywołuje chwilowy dyskomfort, podobnie jak leczenie przy pomocy konwencjonalnych aparatów ortodontycznych. Wraz z przesuwaniem się zębów możliwe jest odczuwanie niewielkiego bólu. Ból ten jednak po krótkim czasie ustępuje.

W początkowym okresie terapii mogą pojawić się też pewne problemy w mówieniu. Z czasem pacjenci przyzwyczajają się do obecności nakładek i mogą swobodnie rozmawiać.

Jak długo trwa leczenie Invisalign?

Średni czas leczenia Invisalign wynosi jeden rok. Precyzyjny czas ten będzie się różnić w zależności od wieku i konkretnych potrzeb pacjenta. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Szacunkowy czas i koszt leczenia określa się podczas wstępnych konsultacji.

Podobieństwa i różnice leczenia wad zgryzu

Zarówno aparaty Invisalign, jak i tradycyjne aparaty ortodontyczne mają na celu uzyskanie pięknego i zdrowego uśmiechu. Invisalign to nowsza koncepcja leczenia, mająca na celu zaspokojenie potrzeb współczesnych pacjentów. Oto kilka z podstawowych i najważniejszych różnic.

  • Nakładki Invisalign są wykonane z przezroczystego tworzywa sztucznego niezawierającego BPA. Dzięki temu są niemal niewidoczne dla osób postronnych. Tradycyjne aparaty ortodontyczne nie mają takiej zalety. Widoczność aparatu może powodować dyskomfort pacjenta.
  • Aparaty Invisalign w zależności od potrzeby można wyjąć z jamy ustnej. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z wytycznymi pacjenci powinni nosić nakładki przez cały czas z wyjątkiem spożywania posiłków i czynności higienicznych. Tradycyjne aparaty ortodontyczne są przymocowane do zębów za pomocą drutów na stałe. W znaczący sposób utrudniają utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej.
  • Leczenie wad zgryzu przy pomocy Invisalign jest znacznie krótsze niż w przypadku tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Ze względu na sposób działania Invisalign, pacjenci muszą nosić nakładki tylko przez okres od 6 do 18 miesięcy. Noszenie tradycyjnego aparatu ortodontycznego to zazwyczaj okres 2-3 lat.

Invisalign – metoda leczenia wad zgryzu polecana na całym świecie

Invisalign to skuteczna metoda polecana przez stomatologów i pacjentów na całym świecie. To innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego. Opracowanie planu leczenia na etapie konsultacji i wykorzystanie metod cyfrowych pozwala już na początku terapii przewidzieć efekty leczenia.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK