Starte zęby – dlaczego warto zdecydować się na rekonstrukcję?

Ścieranie się zębów jest zjawiskiem fizjologicznym, które stale postępuje i jest całkowicie nieodwracalne. O ile w przypadku naturalnego przebiegu zęby ścierają się o około 65 nm rocznie, tak w przypadku niektórych schorzeń może dojść do ścierania patologicznego, podczas którego dochodzi do nadmiernych i nieadekwatnych do wieku pacjenta ubytków. Taka anomalia może dotyczyć zarówno pojedynczych zębów, jak również całości uzębienia. W takich sytuacjach warto rozważyć rekonstrukcję zębów, która pozwoli przywrócić piękny uśmiech.

Przyczyny nadmiernego ścierania zębów

Poza naturalnym procesem ścierania zębów może dochodzić również do patologicznych zachowań, które w efekcie prowadzą do ich nadmiernego ścierania. Wśród nich wyróżnić możemy:

Przed podjęciem decyzji o rekonstrukcji zębów warto dokładnie zapoznać się z przyczynami ścierania zębów, by następnie wdrożyć odpowiednie leczenie. O ile bruksizm stanowi schorzenie o złożonym podłoży psychologiczno-somatycznym, tak zaciskanie zębów za dnia bywa nieświadomym nawykiem, który można zniwelować.

Odbudowa zębów – co to jest?

Odbudowa zębów jest zabiegiem stomatologicznym, który pozwala na przywrócenie idealnego uzębienia, nawet wówczas, gdy doszło do rozległych zniszczeń naturalnego uzębienia. Jedynym warunkiem do jej przeprowadzenia jest zachowanie widocznej części zęba – korony. Osoby, u których doszło do nadmiernego starcia zębów, mogą zdecydować się na ich odbudowę. W ten sposób możliwe będzie utrzymanie zęba w zębodole, a także zachowanie odpowiednich obciążeń podczas żucia. Pacjenci decydujący się na odbudowę zębów nie tylko odzyskują komfort funkcjonowania, ale dodatkowo odzyskują pewność siebie.

Metody odbudowy zębów

Rozwój stomatologii sprawił, że pacjenci, u których wskazane jest przeprowadzenie zabiegu odbudowy zęba lub zębów mogą skorzystać z różnorodnych propozycji. Metody rekonstrukcji dopasowywane są do indywidualnych wymagań pacjentów, a także uzależnione są od stopnia uszkodzenia zębów i ogólnego stanu jamy ustnej. Pod uwagę brane są również możliwości finansowe pacjentów.

Odbudowa zęba kompozytem

Niewielkie uszkodzenia odbudowywane są za pomocą kompozytu – materiału za specjalistycznej żywicy, który wyróżnia się wysoką elastycznością. Dzięki wysokiej elastyczności zabieg przebiega bardzo szybko, a przy tym jest niedrogi i komfortowy dla pacjentów. W przypadku odbudowy kompozytem konieczne jest wcześniejsze opracowanie zęba delikatnym kwasem, który sprawi, że żywica będzie odpowiednio przylegać do jego powierzchni.

Odbudowa na włóknie szklanym

Obecnie materiał ten jest uznawany za zdecydowanie najtrwalszy. Właśnie dlatego stosuje się go do odbudowy zębów przednich. Włókno szklane pozwala na wzmocnienie korony zębów, zabezpieczając je przed złamaniem. Z uwagi na wysoką wytrzymałość, odbudowa na włóknie szklanym stosowana jest również w trakcie leczenia kanałowego, a także podczas odbudowy zębów uszkodzonych mechanicznie. Warto przy tym zaznaczyć, że podobnie jak w przypadku odbudowy kompozytem, również w przypadku włókna szklanego konieczne jest zachowanie korzenia zębowego, na którym możliwe będzie późniejsze zbudowanie korony.

Dlaczego należy zdecydować się na odbudowę startych zębów?

Starte zęby nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale dodatkowo niosą ze sobą szereg konsekwencji zdrowotnych. Te bywają szczególnie niebezpieczne w przypadku nierównomiernego ścierania zębów. Brak odpowiedniego podparcia dla zębów może skutkować ich rozchwianiem, a w konsekwencji również ich wypadaniem. Odpowiednio przeprowadzona rekonstrukcja zębów pozwala na utrzymanie zębów w zębodołach, co pozwala na skuteczne uniknięcie konieczności ich ekstrakcji. Taki zabieg wpływa pozytywnie na utrzymanie prawidłowych warunków zgryzowych, umożliwiając właściwe podparcie dla zgryzu.

Innym równie ważnym powodem, dla którego warto zdecydować się na odbudowę startych zębów, jest podwyższenie ich sztywności oraz wytrzymałości mechanicznej. Tym samym znacząco zmniejsza się ryzyko uszkodzenia zębów podczas żucia.

Na sam koniec warto wspomnieć o kwestiach estetycznych. Nadmierne starcie zębów wpływa negatywnie na ogólną estetykę zgryzu. Pojawiające się nierówności wyraźnie się odznaczają, sprawiając, że uśmiech staje się problematyczny. Decydując się na odbudowę zębów, można odzyskać idealną linię zgryzu, co znacząco wpływa na poprawę samopoczucia.

Idealny uśmiech to marzenie wielu osób. Gdy dochodzi do rozległych ubytków bądź nadmiernego starcia zębów, pacjenci tracą pewność siebie i tym samym przestają się uśmiechać. Tymczasem można w szybki i prosty sposób odzyskać dawną pewność siebie i zachwycające uzębienie. Nowoczesne metody rekonstrukcji zębów pozwalają nawet podczas jednej wizyty wyrównać linię zębów. Jednak co szczególnie ważne, poza kwestiami estetycznymi, rekonstrukcja zębów ma niezwykle duże znaczenie dla utrzymania zdrowia. Brak odpowiedniego podparcia sprawia, że zęby zaczynają się chwiać, a w konsekwencji mogą wypadać.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK