Usuwanie torbieli z dna zatoki szczękowej – co warto wiedzieć o zabiegu

Torbiel w zatoce szczękowej to przypadłość dokuczliwa. Zmiana rozwija się powoli, długo nie dając żadnych objawów. Najczęściej diagnozuje się ją u osób po 40 roku życia, częściej u mężczyzn. Poniżej przybliżymy kwestie, o których powinieneś wiedzieć, decydując się na zabieg usunięcia torbieli z dna zatoki szczękowej.

Diagnoza

Aby zdiagnozować omawianą przypadłość, niezbędna jest kooperacja specjalistów z zakresu laryngologii i stomatologii. Oprócz wywiadu przeprowadzonego z pacjentem wykonuje się badania tomograficzne twarzoczaszki oraz badania obrazowe kliniczne i laryngologiczne. Choć torbiel zatoki szczękowej nie jest groźna dla pacjenta, może powodować ból i uczucie dyskomfortu. Dlatego ważna jest jak najszybsza diagnoza lekarska i zabieg usunięcia torbieli.

Leczenie

Usuwanie torbieli z zatoki szczękowej to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej. Choć wiele osób boi się procedury, warto podjąć decyzję o zabiegu  Oprócz dyskomfortu, torbiel w zaawansowanym stadium niszczy zęby trzonowe (siódemki i ósemki). A jak wygląda zabieg?

Operacja usuwania torbieli z zatoki szczękowej jest nieskomplikowana, krótka i bezbolesna – najczęściej przeprowadzana pod narkozą. Chirurg nacina śluzówkę wyrostka zębodołowego w okolicy kłów. Następnie wykonuje otwór w ścianie zatoki szczękowej, co umożliwia usunięcie torbieli. Ranę zaopatruje się szwami i następuje proces rekonwalescencji.

Po zabiegu niestety pojawia się obrzęk, jednak nie jest on szczególnie uciążliwy i łatwo się go pozbyć przykładając lód. Mogą wystąpić dolegliwości bólowe o średnim natężeniu. Jeśli ból pooperacyjny okaże się zbyt dokuczliwy, można poprosić swojego lekarza o przepisanie odpowiednich leków przeciwbólowych. Najczęściej jednak jest to zbędne.

Podsumowanie

Usuwanie torbieli z dna zatoki szczękowej to zabieg coraz częściej wykonywany w dobrych gabinetach dentystycznych. Dyskomfort i problemy z zębami, które potencjalnie może wyrządzić pojawiająca się narośl są znacznie gorsze niż krótki, bezbolesny zabieg przeprowadzony przez specjalistę.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK