Jak usunąć licówki kompozytowe? I dlaczego warto wymienić je na licówki porcelanowe?

Licówki kompozytowe to specjalne nakładki maskujące mankamenty uśmiechu. Ich zadaniem jest zniwelowanie nieestetycznych przebarwień i zażółceń, a także ukrycie ewentualnych pęknięć. Choć metoda ta ma swoich zwolenników, to w wielu przypadkach okazuje się niewystarczająca. Wówczas warto zdecydować się na zastosowanie nowocześniejszych metod, które mogą zapewnić znacznie lepsze efekty.

Kiedy warto zdecydować się na licówki?

Licówki to jedna z form rekonstrukcji zębów, która pozwala na przywrócenie idealnego uśmiechu. W obecnej stomatologii wykorzystuje się licówki kompozytowe oraz porcelanowe. Każde z nich posiadają szereg zalet, jednak nie da się przy tym ukryć, że znacząco się od siebie różnią. Niezależnie od tego, na jaki typ licówek się zdecydujesz, musisz wiedzieć, że sprawdzą się szczególnie w takich przypadkach jak:

  • wyszczerbienie zębów w wyniku urazu mechanicznego,
  • pęknięć i odprysków na powierzchni szkliwa,
  • zbyt duże przestrzenie międzyzębowe,
  • nieproporcjonalny rozmiar zębów, w tym w szczególności krótka część koronowa,
  • ciemne przebarwienia, zażółcenia i plamy,
  • nadmierne zużycie zębów,
  • nieestetyczne wypełnienia w strefie uśmiechu.

Licówki mają szerokie zastosowanie w stomatologii estetycznej. Pozwalają przywrócić idealny uśmiech, w tym poprzez ukrycie przebarwień czy pęknięć. Jednak z czasem konieczne jest ich usunięcie. Licówki podobnie jak zęby naturalne z biegiem lat ścierają się, a na ich powierzchni pojawiają się przebarwienia. Szczególnie, w przypadku licówek kompozytowych. Wówczas warto rozważyć zastosowanie innych rozwiązań, które mogą przynieść znacznie lepsze rezultaty.

Dlaczego należy usunąć stare licówki kompozytowe?

Z czasem dochodzi do zużycia licówek, szczególnie szybko można to zauważyć w przypadku licówek kompozytowych. Materiał, który wykorzystuje się do ich produkcji, nie wyróżnia się wysoką trwałością, dlatego z czasem licówki zmieniają kolor, co negatywnie wpływa na estetykę uśmiechu. Co więcej, z upływem czasu dochodzić może do ich wyszczerbienia, szczególnie wówczas, gdy pacjent, wbrew zaleceniom stomatologa w dalszym ciągu spożywa twarde pokarmy, takie jak niektóre owoce, warzywa czy orzechy.

Warto przy tym podkreślić, że licówki kompozytowe nie są również obojętne na działanie próchnicy. Tym samym, jakiekolwiek zaniedbania w kwestii higieny jamy ustnej mogą prowadzić do ich przedwczesnego zniszczenia.

Jak usunąć licówki kompozytowe?

Gdy konieczne okaże się usunięcie licówek kompozytowych, należy pamiętać, że zabieg przeprowadzić może wyłącznie wyspecjalizowany lekarz stomatolog. Jakiekolwiek samodzielne działania mogą przyczynić się do powstania nieodwracalnych szkód w uzębieniu, których późniejsze usunięcie może się okazać niezwykle kosztowne.

Obecnie stosowane są dwie metody usuwania licówek kompozytowych. Pierwsza z nich polega na spiłowaniu licówki i cementu dentystycznego. Dentysta opracowuje ząb wiertłem diamentowym, co pozwala na sprawne usunięcie materiału. Wybierając tę metodę, należy udać się do profesjonalisty, ponieważ brak odpowiedniej wiedzy może przyczynić się do uszkodzenia tkanki zęba.

Drugą metodą jest usunięcie licówek laserem. W przypadku tej metody laser doprowadza do zniszczenia cementu, utrzymującego licówkę na szkliwie. Ta metoda jest znacznie mniej inwazyjna, jednak nie sprawdzi się w przypadku zbyt grubych licówek.

Zastąpienie licówek kompozytowych porcelanowymi – dlaczego warto?

Gdy już zdecydujesz się na wymianę licówek, wówczas powinieneś rozważyć założenie nowych – porcelanowych. Choć ich cena jest zauważalnie wyższa, to wyróżniają się znacznie wyższą estetyką, w porównaniu do tych wykonanych z kompozytu.

Tym co wyróżnia licówki porcelanowe, jest ich naturalny wygląd. W dużej mierze wpływa na to ich niewielka grubość – zaledwie pół milimetra. Co ważne, tak niewielkie rozmiary sprawiają, że licówki porcelanowe nie powodują dyskomfortu, co może mieć miejsce w przypadku tych wykonanych z kompozytu.

Jednak szczególną zaletą licówek porcelanowych jest ich znacznie wyższa trwałość. Osoby decydujące się na założenie licówek z tego materiału mogą z powodzeniem spożywać również twarde produkty. Jednak również w tym przypadku należy zachować umiar. W przeciwnym wypadku może dojść do ich uszkodzenia.

Musisz przy tym pamiętać, że jak każde metody odbudowy zębów, również licówki porcelanowe mają swoje wady. Tą najważniejszą jest fakt, że nie mogą być stosowane w przypadku martwych zębów, a także wówczas, gdy występują poważne ubytki.

Osoby decydujące się na licówki porcelanowe muszą przy tym pamiętać, że nie mogą być one nakładane na zęby chore.

Licówki porcelanowe, poza kwestiami estetycznymi są dodatkowo bardziej wytrzymałe niż te, w których zastosowano materiały kompozytowe. To właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na wybór tego rozwiązania. Jeśli stoisz przed koniecznością zmiany swoich licówek, rozważ możliwości dzisiejszej stomatologii estetycznej i wybierz rozwiązanie, które wyróżnia się znacznie wyższym poziomem estetyki.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK