Endodoncja

Endodoncja warszawa centrum

Endodoncja

Zwana potocznie leczeniem kanałowym endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się terapią zakażeń miazgi i tkanek zębów. Ogromny postęp, jaki dokonał się w tej specjalności na przestrzeni ostatnich kilku lat pozwala dziś skutecznie leczyć zęby, które jeszcze nie tak dawno kwalifikowałyby się do usunięcia.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest potrzebne wtedy, gdy dochodzi do zakażenia miazgi i tkanek zębów, co objawia się silnym, przewlekłym bólem. Aby infekcja nie rozprzestrzeniała się, niezbędne jest usunięcie chorej miazgi, a co za tym idzie pozbycie się drobnoustrojów z systemu kanałowego. Leczenie polega na usunięciu zakażonych tkanek, oczyszczeniu kanałów zębowych, ich prawidłowym ukształtowaniu, a następnie szczelnym wypełnieniu biokompatybilnym materiałem.

Co należy wiedzieć o leczeniu kanałowym?

Podstawową metodą diagnostyczną w endodoncji, jaką stosujemy w Klinice Trio-Dent, jest profesjonalna radiowizjografia. Cyfrowe zdjęcia rentgenowskie pozwalają na zmniejszenie dawki i skrócenie czasu ekspozycji pacjenta na promieniowanie. Ponadto w diagnostyce coraz częściej należy zastosować tomografię komputerową niskiej dawki jaką jest CBCT . W Trio-Dent korzystamy  w tym celu z tomografii komputerowej japońskiej firmy Morita

Tomografia komputerowa

Bardzo ważne w leczeniu endodontycznym jest zachowanie szczególnej dokładności i sterylności. System kanałów korzeniowych leczymy specjalnymi narzędziami ze stopów niklowo-tytanowych. W nowoczesnej endodoncji jaką oferujemy naszym pacjentom w Trio-dent zastosowanie mają głównie nowoczesne systemy maszynowych pilników elastycznych NiTi . Pozwalają one na dokładne oczyszczenie oraz opracowanie nawet bardzo krętych i wąskich kanałów. W szczególnie trudnych przypadkach, kiedy mamy do czynienia z kanałami zobliterowanymi (zarośniętymi) lub ze złamanymi narzędziami w kanałach, stosujemy ultradźwiękowe narzędzia endodontyczne.

Przed wypełnieniem kanałów ważna jest ocena ich długości. W tym celu stosujemy elektroniczne lokalizatory wierzchołka (endometry). Urządzenia te pozwalają na precyzyjne określenie położenia wierzchołka, a dzięki temu na określenie właściwej długości kanału oraz prawidłowe wypełnienie go. W Trio-Dent do leczenia endodontycznego dysponujemy jednymi z najlepszych na świecie endometrami japońskiej firmy Morita.

Ogromne znaczenie dla powodzenia leczenia endodontycznego ma rodzaj materiału i technika wypełniania kanałów. Najczęściej stosowanym przez nas wypełniaczem jest gutaperka z pastami uszczelniającymi, która po podgrzaniu staje się płynna i równomiernie rozkłada się w całym kanale, również w kanałach bocznych. W tym celu stosujemy specjalne systemy do wypełniania kanałów korzeniowych gorącą gutaperką : Obtura i System B.

obutura spartan

Mikroskopy w leczeniu kanałowym

Aby wykonać tak skomplikowany zabieg jak leczenie kanałowe, konieczne jest optyczne powiększenie operowanego pola za pomocą lupy lub mikroskopu stomatologicznego.

mikroskop

Znalezienie mikrostruktur wewnątrz zęba i określenie naturalnego przebiegu systemu kanałów korzeniowych (wyjściowej średnicy niejednokrotnie mniejszej niż 0,06mm) jest niemożliwe bez co najmniej kilkukrotnego ich powiększenia. Żaden z lekarzy, nawet o sokolim wzroku, nie jest w stanie tego dokonać „nie uzbrojonym okiem”. Dlatego w Klinice Trio-Dent korzystamy z aż czterech mikroskopów zabiegowych firmy Zeiss, z pomocą których wykonujemy prawie każdy zabieg z zakresu endodoncji.

Dlaczego Trio-Dent?

Endodoncja to dziedzina wymagająca od stomatologa trafnego rozpoznania wewnętrznych struktur zęba oraz niezwykłej precyzji w leczeniu. Kompetencje i doświadczenie lekarza potrzebują tu wsparcia najwyższej jakości urządzeń. Wszystko to zapewniamy Państwu w naszej Klinice. Zapraszamy do nas, gdzie przekonacie się Państwo, że leczenie kanałowe, którego obawia się większość pacjentów, może być sprawne, komfortowe, a przede wszystkim skuteczne.

Umów wizytę!
English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK