Rodzaje aparatów

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Na rynku usług ortodontycznych istnieje kilka rodzajów aparatów stałych. Po wnikliwej konsultacji lekarze z naszej Kliniki doradzą Państwu wybór aparatu najlepiej dostosowanego do Państwa potrzeb. W swojej ofercie posiadamy:

Aparaty metalowe

Są bardzo popularnym, skutecznym i zdecydowanie najtańszym wariantem leczenia aparatem stałym. Sprawdzają się w korekcji nawet najbardziej skomplikowanych wad zgryzu i często to właśnie one dają najlepsze efekty. Wadą aparatu jest jego duża widoczność. Poza tym jest bardzo komfortowy dla pacjenta, ponieważ metalowe zamki są małe i płaskie. Występują one w dwóch kolorach: srebrnym i złotym. Ligatury dostępne są w kolorze zamka lub różnobarwne. Wizyty kontrolne odbywają się co 4-8 tygodni.

Aparaty estetyczne

Jak sama nazwa wskazuje aparaty te są estetyczne i mało widoczne, dzięki czemu cieszą się największą popularnością wśród pacjentów. Porcelanowe (mleczne) lub szafirowe (przeźroczyste) zamki mogą być stosowane z łukami metalowymi lub powlekanymi w kolorze zębów. Wybierając ten aparat pacjent musi zgłaszać się na wizytę kontrolną co 4-8 tygodni.

Aparaty samoligaturujące

Jest to najnowsze osiągnięcie ortodoncji. W tym typie aparatów nie ma potrzeby używania ligatur. Zastosowanie techniki samoligaturującej oznacza dla pacjenta krótszy czas noszenia aparatu, a co za tym idzie mniejszą liczbę wizyt kontrolnych. Słabsze jest również odczuwanie bólu. Brak ligatur dobrze wpływa także na higienę jamy ustnej, której utrzymanie jest zdecydowanie łatwiejsze. Wizyty kontrolne mogą odbywać się co 8 tygodni.

Aparaty lingwalne

Aparaty lingwalne to najbardziej dyskretna, bo zupełnie niewidoczna metoda korekcji wad zgryzu. Aparat ten wybierają najczęściej pacjenci, dla których estetyka ma kluczowe znaczenie. Koszt leczenia tym aparatem jest wyższy niż w innych przypadkach, ponieważ wymaga indywidualnego przygotowania w pracowni technicznej, co z drugiej strony bardzo pozytywnie wpływa na komfort noszenia. Zamki na aparacie lingwalnym klejone są po językowej stronie zębów. Tylko w przypadku dużych szpar między zębami istnieje ryzyko, że będą widoczne druty łączące zamki. Poza tym aparat jest całkowicie niewidoczny. Wizyty kontrolne odbywają się co 4-6 tygodni.

Invisalign

Absolutna nowość na rynku aparatów ortodontycznych! Jest zupełnie niewidoczny i niezwykle komfortowy, a przy tym daje bardzo dobre efekty. Aparat Invisalign składa się z kompletu przezroczystych pozycjonerów, tzw. alignerów. Ich wymiana następuje co 2 tygodnie aż do całkowitego zakończenia terapii.

Umów wizytę!
English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK