Periodontologia

Periodontologia warszawa centrum

Periodontologia – leczenie paradontozy

Ponad 90% dorosłych Polaków cierpi na chorobę przyzębia – wskazują badania epidemiologiczne. Schorzenie to, zwane potocznie parodontozą coraz częściej obserwuje się również u dzieci i młodzieży. Choć jak donosi historia parodontoza towarzyszy człowiekowi od dawna, współcześnie skala tego problemu jest tak duża, że uważa się ją za chorobę cywilizacyjną, podobnie jak próchnicę, cukrzycę czy otyłość. Wywołane parodontozą przykre dolegliwości: nadwrażliwość zębów, krwawienie dziąseł , rozrost lub recesja dziąseł , rozchwianie zębów czy nieprzyjemny zapach z ust nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale nie leczone mogą powodować poważne komplikacje zdrowotne – ogólnoustrojowe.

Profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia zajmuje się periodontologia. Nasza klinika specjalizuje się we wszystkich stosowanych w tej dziedzinie stomatologii technikach regeneracyjno-naprawczych. Dysponujemy wysoko wykwalifikowanymi specjalistami o wieloletnim doświadczeniu. Używamy najlepszych preparatów na rynku i posługujemy się zaawansowanym sprzętem pozwalającym na odbudowę zarówno dziąseł, kości, jak i więzadeł wokół zębów czy implantów.

Zachęcamy do konsultacji z nami, gdy tylko podejrzewają Państwo objawy parodontozy, gdyż wczesna diagnoza jest podstawą skutecznego leczenia, które w początkowym stadium może spowolnić postęp choroby, a nawet całkowicie zahamować jej rozwój.

Czym jest parodontoza?

Parodontoza to choroba tkanek przyzębia, do których zalicza się: dziąsła, kość wyrostka zębodołowego szczęki i żuchwy, cement korzeniowy oraz więzadła wokół zęba. Prawidłowo funkcjonujące tkanki przyzębia otaczają ząb i utrzymują go w kości. Na skutek zapalenia, które jest najczęstszą przyczyną parodontozy (ponad 90%) dochodzi do osłabienia tkanek oraz ich funkcji. Przewlekłe, nie leczone zapalenia, zarówno dziąseł jak i niewidocznych struktur przyzębia (kości, więzadeł wokół zębów) prowadzą do rozchwiania zębów, a w konsekwencji do ich utraty.

Jakie są przyczyny parodontozy?

Głównymi przyczynami parodontozy są zapalenia wywołane przez bakterie obecne na powierzchni zębów (czemu sprzyja niedostateczna higiena jamy ustnej) oraz czynnik zgryzowy. Chorobę mogą nasilać również: zaburzenia immunologiczne (obronne), palenie tytoniu, alkohol, stres, czynniki genetyczne, niektóre choroby ogólne (zaburzenia hormonalne, cukrzyca, choroby krwi), a także nieprawidłowości zębowe i inne wady zgryzu , nieprawidłowo wykonane wypełnienia czy uzupełnienia protetyczne.

Jakie są skutki parodontozy?

Do najczęstszych dolegliwości spowodowanych parodontozą należą: krwawienia z dziąseł, rozrost lub cofanie dziąseł , nadwrażliwość zębów oraz przykry zapach z ust. Nie leczone powodują nasilające się w czasie rozchwianie zębów (niekiedy obserwowane jest ich przemieszczenie lub wydłużenie), a w końcowej fazie ubytki kości, co ostatecznie prowadzi do utraty zębów. Na tym etapie wykonanie komfortowych dla pacjenta uzupełnień protetycznych jest trudne lub wręcz niemożliwe, gdyż ruchome protezy podobnie jak implanty wymagają podparcia kostnego.

Niewiele osób cierpiących na choroby przyzębia zdaje sobie sprawę, że zaawansowana parodontoza nie tylko negatywnie wpływa na wygląd twarzy , uśmiechu oraz na wymowę. Zwiększa ona również ryzyko wystąpienia różnych powikłań ogólnoustrojowych, takich jak: miażdżyca naczyń krwionośnych, choroby serca, udar mózgu, przedwczesny poród, zapalenie płuc czy zapalenie stawów. Może także niekorzystnie wpływać na przebieg cukrzycy i innych schorzeń systemowych.

Jak leczyć parodontozę?

Podstawą leczenia parodontozy jest wczesna diagnoza i jak najszybsze podjęcie środków zaradczych. W początkowym stadium choroby profesjonalne leczenie może w znacznym stopniu spowolnić jej postęp, a nawet zahamować dalszy rozwój. Regularne wizyty u lekarza, profesjonalne oczyszczanie zębów, staranna higiena jamy ustnej oraz zdrowy tryb życia to niezbędne elementy skutecznej terapii.

W bardziej zaawansowanych stadiach stosuje się wieloetapowe techniki leczenia. Pierwszy etap to usunięcie przyczyn schorzenia, a więc eliminacja stanu zapalnego. Polega ona na oczyszczeniu powierzchni zębów ( nad i poddziąsłowo ) z toksyn bakteryjnych i złogów nazębnych za pomocą narzędzi ręcznych ( kirety) specjalnych aparatów ultradźwiękowych, piezoelektrycznych czy ciśnieniowych. W tym okresie stosuje się również zabiegi dekontaminacji z zastosowaniem laserów ( np. diodowych) oraz stymulacje laserowe celem pobudzenia naturalnych mechanizmów obronnych organizmu pacjenta. Terapię uzupełniają leki i preparaty zlecone do stosowania przez pacjenta w domu.
Aby odbudować ubytki spowodowane parodontozą (utraconą kość, więzadło), wzmocnić rozchwiane zęby, poprawić komfort jedzenia i estetykę twarzy, należy po wyeliminowaniu zapalenia przeprowadzić regeneracyjne leczenie chirurgiczno-plastyczne.

Dlaczego warto leczyć parodontozę w Trio-Dent?

Leczenie parodontozy to skomplikowany proces wymagający wysokich kwalifikacji i doświadczenia. W Klinice Trio-Dent zapewniamy Państwu najlepszą opiekę i skuteczną terapię, której kluczowe elementy to:

  • Fachowa i staranna diagnoza najlepszych specjalistów w dziedzinie periodontologii.
  • Doskonała znajomość i skuteczne posługiwanie się wszystkimi dostępnymi na świecie technikami regeneracyjno-naprawczymi umożliwiającymi odbudowę dziąseł, kości i więzadeł wokół zębów czy implantów.
  • Plastyczne zabiegi pokrywania obnażeń dziąseł za pomocą odpowiedniej techniki zabiegu i przeszczepów tkanek miękkich.
  • Najwyższej jakości materiały wszczepialne renomowanych producentów: Geistlich, Gore, Sigma, Botis
  • Aparatura umożliwiająca produkcję czynników regeneracyjnych oraz komórek macierzystych z krwi pacjentów.
  • Urządzenia do pobierania i przeszczepiania kości własnej przy zaawansowanej destrukcji przyzębia, wykorzystywane przez nas również przy odtwarzaniu kości do skutecznego leczenia implantologicznego.
  • Możliwość leczenia w narkozie w przypadkach rozległych destrukcji. Zapewnia to komfort pacjentowi oraz umożliwia wykonanie zabiegu na wszystkich zębach jednorazowo, bez konieczności dzielenia na etapy.
  • Autoryzacje firm: MIS, DENTSPLY SIRONA, STRAUMANN , GEISTLICH, HU-FRIEDY, BOTISS, BIOLASE pozwalające na szkolenie innych lekarzy, konsultacje i stosowanie urządzeń i materiałów warunkujących eliminację zapalenia , naprawę lub sterowane odtwarzanie tkanek w leczeniu chorób przyzębia oraz leczeniu implantologicznym pacjentów.

Przed zabiegiem:

przed-zabiegiem
przed-zabiegiem
po zabiegu

Po zabiegu:

po-zabiegu
po-zabiegu
przed-zabiegiem
Umów wizytę!
English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK