Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną?

Szczoteczki elektryczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Producenci prześcigają się w celu zaproponowania jak najlepszej technologii, a klienci chętnie próbują nowinek. Jednak należy przy tym pamiętać, że nawet najlepiej opracowana szczoteczka do zębów, niewłaściwie użytkowana nie przyniesie zakładanych rezultatów. Aby zadbać o zdrowe zęby, należy wiedzieć, w jaki sposób je szczotkować, by starannie oczyścić ich powierzchnię i nie doprowadzić do gromadzenia się płytki nazębnej.

Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki, dotyczące tego, jak poprawnie myć zęby szczoteczką elektryczną, niezależnie od tego, na jaki wariant się zdecydujesz, dzięki czemu profilaktyka stomatologiczna będzie dla Ciebie jeszcze prostsza.

Dostosuj siłę mycia do typu szczoteczki

Na rynku są dostępne różnorodne szczoteczki elektryczne, w tym:

  • szczoteczki obrotowe – z okrągłą główką,
  • szczoteczki obrotowo-pulsacyjne,
  • szczoteczki soniczne.

Każda z tych szczoteczek poruszają się w inny sposób. Szczoteczki z okrągłą główką poruszają się rotacyjnie. Szczoteczki obrotowo-pulsacyjne dodatkowo poza ruchem rotacyjnym wykonują ruch pulsacyjny, w wyniku którego włosie szczoteczki dociska się do zębów. Z kolei szczoteczki soniczne swym kształtem przypominają tradycyjne szczoteczki, jednak dodatkowo wykonują szybkie ruchy, które emitują fale dźwiękowe, wytwarzające niewielkie bąbelki z pasty do zębów i wody, docierając nawet do trudnodostępnych miejsc.

O ile, w przypadku szczoteczek obrotowych i sonicznych należy postępować dokładnie tak samo, jak w przypadku szczoteczek tradycyjnych, tak w przypadku szczoteczek obrotowo-pulsacyjnych należy pamiętać, by zmniejszyć nacisk. W przeciwnym razie włosie szczoteczki może doprowadzić do zranienia delikatnej tkanki dziąseł.

Pamiętaj o odpowiedniej technice

Samo szczotkowanie zębów szczoteczką elektryczną nie różni się znacząco od tego, wykonywanego szczoteczką tradycyjną. Podobnie jak w przypadku zwykłych szczoteczek, należy postępować zgodnie z określonym schematem.

Należy nałożyć na szczoteczkę odpowiednią ilość pasty do zębów. Nie należy przesadzać z ilością pasty do zębów oraz by nie nałożyć za małej jej ilości. Najlepsza będzie porcja wielkości ziarna grochu.

Przed włączeniem szczoteczki, należy przyłożyć ją do zębów pod kątem 45 stopni, aby nie doprowadzić do rozrzucenia pasty do zębów. Następnie, należy przesuwać szczoteczkę ząb po zębie. W przypadku szczoteczek sonicznych, należy wykonywać dodatkowy ruch wymiatający (nie stosujemy go w przypadku szczoteczek obrotowych i obrotowo-pulsacyjnych). Podczas szczotkowania zębów o wypukłych koronach oraz tych, z głębokimi bruzdami, należy dodatkowo zmieniać ułożenie główki szczoteczki, aby starannie oczyścić cały ząb.

Skuteczna profilaktyka stomatologiczna nie powinna jednak ograniczać się wyłącznie do szczotkowania zębów. Po starannym oczyszczeniu całej ich powierzchni, w tym powierzchni policzkowych, wargowych, językowych, podniebienia oraz zgryzowych, należy dokładnie wyszczotkować dziąsła, policzki oraz język.

Po zakończeniu szczotkowania zębów należy starannie oczyścić główkę, płucząc ją pod bieżącą wodą, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, należy pamiętać o tym, by regularnie wymieniać główkę szczoteczki, najlepiej co trzy miesiące.

Ile powinno trwać mycie zębów szczoteczką elektryczną?

Niezależnie od typu wykorzystywanej szczoteczki do zębów, warto stosować się do czasu określonego przez lekarzy stomatologów. Tymczasem zgodnie z obecnymi standardami zaleca się, by szczotkowanie trwało co najmniej dwie minuty. Ten czas jest niezbędny dla starannego oczyszczenia całej powierzchni zębów, a także policzków i języka.

Czy warto stosować szczoteczki elektryczne?

Szczoteczki elektryczne to doskonała alternatywa dla tradycyjnych szczoteczek do zębów. Poza tradycyjnym ruchem wymiatającym szczoteczki elektryczne wykonują dodatkowe ruchy sterowane, które skuteczniej usuwają płytkę nazębną i tym samym zmniejszają ryzyko gromadzenia się kamienia nazębnego. Jeżeli więc w dalszym ciągu zastanawiasz się, czy warto zainwestować w tego rodzaju nowinkę technologiczną, to jak najbardziej zachęcamy do znalezienia tej właściwej, dopasowanej do Twoich potrzeb i preferencji.

Dlaczego prawidłowe szczotkowanie jest tak ważne?

Profilaktyka stomatologiczna poza regularnymi wizytami u stomatologa opiera się na odpowiedniej higienie jamy ustnej. Kluczem, do utrzymania zdrowych i lśniących zębów jest ich regularne szczotkowanie. Kupno nawet najlepszej szczoteczki do zębów nie pozwoli na uzyskanie odpowiednich efektów. Dodatkowo warto wspomagać szczotkowanie stosowaniem nici dentystycznej, płynu do płukania jamy ustnej, a także irygatorów wodnych, które pozwalają na usunięcie zanieczyszczeń ze szczególnie trudno dostępnych miejsc.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK