Leczenie dziąseł – dlaczego jest tak istotne?

Dziąsła pełnią istotną funkcję w naszym organizmie. Utrzymują zęby w odpowiedniej pozycji, zapewniając im właściwe podparcie. Właśnie dlatego dbanie o zdrowe dziąsła jest tak istotne dla zdrowia jamy ustnej. Niestety, nie da się ukryć, że wiele osób w dalszym ciągu bagatelizuje ten ważny aspekt, nie zdając sobie sprawy z powagi konsekwencji wynikających z zaniedbań higienicznych.

Dlaczego leczenie dziąseł jest tak ważne i na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas codziennej higieny?

Leczenie dziąseł powstrzyma rozwój choroby

Zdrowe dziąsła są niezbędne dla utrzymania zdrowych zębów. To właśnie dziąsła utrzymują zęby, stanowiąc dla nich stabilne podparcie. Jakiekolwiek, nawet niewielkie problemy z dziąsłami mogą prowadzić do rozwoju różnego rodzaju chorób, w tym zapalenia dziąseł, a także paradontozy, która nieleczona może prowadzić do rozchwiania zębów, a nawet ich wypadania.

Regularne leczenie dziąseł już w przypadku wystąpienia pierwszych symptomów pozwala znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju paradontozy, przywracając pełną funkcjonalność dziąseł.

Pozbądź się bólu

Nawet niewielki stan zapalny w obrębie jamy ustnej, w tym dziąseł, może objawiać się uporczywym bólem. Aby skutecznie pozbyć się przykrych dolegliwości, warto udać się na wizytę do specjalisty periodontologa. Lekarz oceni stan dziąseł, a następnie wdroży odpowiednie leczenie.

Zdrowe dziąsła pozwolą utrzymać zdrowie organizmu

Wszystkie tkanki i narządy w ludzkim organizmie są ze sobą połączone i wpływają na kondycję całego organizmu. Również dziąsła nie pozostają obojętne dla zdrowia ogólnego. Długotrwały stan zapalny obejmujący dziąsła może przyczyniać się do rozwoju różnorodnych schorzeń ogólnoustrojowych.

Po zaobserwowaniu nawracających stanów zapalnych jamy ustnej bądź gardła warto rozważyć, czy przyczyną nie są stany zapalne obejmujące dziąsła. Jeżeli w istocie tak jest, to z dużą dozą prawdopodobieństwa uda się uniknąć dalszych problemów zdrowotnych, po wdrożeniu odpowiedniego leczenia dziąseł.

Poprawa estetyki uśmiechu – leczenie dziąseł

Choć głównym powodem, dla którego leczenie dziąseł jest tak ważne, jest zdrowie jamy ustnej, to nie da się ukryć, że zdrowe dziąsła są również ważne z punktu widzenia ogólnej estetyki. Zaniedbane, chore dziąsła stają się zaczerwienione, a także zaczynają się cofać. To sprawia, że zęby optycznie się wydłużają, co znacząco zmniejsza estetykę uśmiechu.

Aby móc na nowo cieszyć się zachwycającym uśmiechem, warto możliwie jak najwcześniej wdrożyć leczenie dziąseł. W zależności od stopnia nasilenia schorzenia konieczne może się okazać skorzystanie z pomocy specjalisty z dziedziny stomatologii estetycznej.

Skutki rezygnacji z leczenia dziąseł

Wiedząc już, dlaczego leczenie dziąseł jest tak ważne, warto zwrócić uwagę na konsekwencje, jakie niesie ze sobą rezygnacja z zastosowania odpowiednich zabiegów. Jednym z tych najpoważniejszych jest rozwój paradontozy.

Paradontoza to stan chorobowy, który rozwija się w wyniku nieleczonego stanu zapalnego dziąseł. Jej pierwszym objawem jest krwawienie z dziąseł, które pojawia się podczas szczotkowania. Już w tym momencie należy rozpocząć leczenie dziąseł. Wcześnie wykryta paradontoza może być skutecznie wyleczona, pozostawiając zęby i dziąsła w doskonałej kondycji.

Brak wdrożenia odpowiedniego leczenia paradontozy sprawia, że dziąsła stopniowo zaczynają się osuwać, by z czasem doprowadzić do rozchwiania zębów i późniejszego ich wypadania.

Jak wspierać leczenie dziąseł

Choć leczenie dziąseł jest niezbędne dla utrzymania ich w odpowiedniej kondycji, to należy pamiętać o tym, jak ważną rolę odgrywa codzienna higiena jamy ustnej. Chcąc uzyskać jak najlepsze rezultaty, należy przede wszystkim pamiętać, o konieczności regularnego szczotkowania zębów. Higienę jamy ustnej należy powtarzać dwa razy dziennie, szczotkując zęby przez minimum dwie minuty.

Aby nie doprowadzić do uszkodzenia delikatnej tkanki dziąseł, należy stosować szczoteczki o miękkim włosi oraz pasty z fluorem. Po zakończonym szczotkowaniu zębów należy stosować nić dentystyczną do usunięcia płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych, a także regularnie płukać jamę ustną dedykowanymi płynami.

Co więcej, chcąc na dłużej utrzymać dziąsła w odpowiedniej kondycji, należy zwracać szczególną uwagę na dietę. Warto unikać produktów bogatych w cukier, który sprzyja namnażaniu się bakterii, a także ograniczyć spożywanie napojów gazowanych, w tym popularnych napojów typu cola.

Co więcej, osoby nałogowo palące papierosy, powinny rozważyć rzucenie palenia. Nikotyna zawarta w papierosach negatywnie wpływa na kondycję organizmu, w tym również na dziąsła. Dlatego, jeżeli występują u Ciebie jakiekolwiek objawy, wskazujące na rozwijający się stan zapalny, powinieneś natychmiast rzucić bądź ograniczyć palenie tytoniu.

Odpowiednia kondycja dziąseł jest niezwykle ważna dla ogólnego zdrowia i samopoczucia. Zdrowe, delikatnie różowe dziąsła sprawiają, że uśmiech prezentuje się pięknie, co znacząco poprawia samopoczucie.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK