Strach przed bólem to jedna z najczęstszych przyczyn unikania wizyt u dentysty. Nowoczesna stomatologia pokazuje jednak, że żaden, nawet najbardziej skomplikowany zabieg wcale nie musi boleć. Dobrym rozwiązaniem dla osób, które panicznie boją się dentysty lub mają do wykonania szeroki zakres zabiegów stomatologicznych, może być leczenie zębów pod narkozą. Znieczulenie ogólne pozwala pacjentowi przespać ból i niedogodności związane z zabiegami.
Na czym polega narkoza?
Narkoza, czyli znieczulenie ogólne, pozwala na wyłączenie świadomości pacjenta, dzięki czemu nie odczuwa on bólu, nie ma również później żadnych przykrych wspomnień związanych z zabiegiem. Za pomocą odpowiednio dobranych leków, podawanych dożylnie oraz dodatkowo wziewnie, pacjent wprowadzany jest w stan, w którym pozbawiony jest czucia, odruchów i świadomości. Za znieczulenie ogólne odpowiada lekarz anestezjolog, który wprowadza pacjenta w narkozę, utrzymuje ją podczas trwania zabiegów, a następnie wybudza po jego zakończeniu. Znieczulenie ogólne umożliwia bowiem przeprowadzenie leczenia u tych pacjentów, u których znieczulenie miejscowe z różnych względów jest niewskazane lub nie działa.
Dla kogo leczenie pod narkozą?
Z możliwości leczenia pod narkozą korzysta wielu pacjentów, u których bez znieczulenia ogólnego nie ma możliwości wykonania nawet prostych zabiegów stomatologicznych. Najczęściej w znieczuleniu ogólnym leczy się:
- Pacjentów z silną dentofobią, czyli strachem przed dentystą – u niektórych osób paniczny lęk uniemożliwia przeprowadzenie jakichkolwiek zabiegów w znieczuleniu miejscowym.
- Dzieci – szczególnie te, które są nadpobudliwe, nie potrafią współpracować z lekarzem lub u których trzeba wykonać rozległe zabiegi stomatologiczne. Pod narkozą można za jednym razem wykonać kilka zabiegów, które standardowo wymagałyby co najmniej kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym.
- Pacjentów, którzy są uczuleni na środki znieczulające podawane miejscowo – jedyną opcją bezbolesnego leczenia stomatologicznego jest u nich pełna narkoza.
- Pacjentów ze stanami zapalnymi w obrębie szczęki – mogą one bowiem powodować, że znieczulenie podawane miejscowo nie zadziała.
- Pacjentów wymagających rozległych zabiegów – ekstrakcji kilku zębów, zabiegów protetycznych i implantologicznych.
Przeciwwskazania do leczenia pod narkozą
Do leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym wiele jest wskazań, istnieją również przeciwwskazania. Pod narkozą nie mogą leczyć się pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe oraz mający problemy z krzepliwością krwi. Przeciwwskazaniem mogą być również niektóre choroby przewlekłe.
Jakie zabiegi robi się pod narkozą?
W znieczuleniu ogólnym można wykonać praktycznie wszystkie zabiegi, które są realizowane także w znieczuleniu miejscowym. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz od postawionej diagnozy. U osób z silną dentofobią pod narkozą realizuje się nawet drobne zabiegi. Znieczulenie ogólne jest stosowane w leczeniu zachowawczym (np. leczenie kanałowe), chirurgicznym (ekstrakcje zębów), protetycznym, a także podczas wszczepiania implantów.
Jak wygląda leczenie zębów pod narkozą?
Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym wygląda tak samo, jak w znieczuleniu miejscowym – stomatolog stosuje te same techniki, metody i narzędzia. Cały proces musi się jednak odbywać w specjalnie przeznaczonym do tego gabinecie, wyposażonym w odpowiednią aparaturę medyczną. W zabiegu uczestniczy nie tylko lekarz stomatolog, ale również zespół anestezjologiczny złożony z lekarza i pielęgniarki.
Jak się przygotować do zabiegu?
Przed leczeniem zębów pod narkozą stomatolog zbiera dokładny wywiad medyczny, aby ocenić możliwość przeprowadzenia zabiegu. Na sam zabieg pacjent powinien przyjść na czczo – nie można jeść co najmniej 6 godzin i przyjmować płynów przez 4 godziny przed podaniem narkozy. Przez 5 dni poprzedzających zabieg nie można natomiast przyjmować leków, które obniżają krzepliwość krwi. Należy do nich chociażby popularna aspiryna. Tydzień przed podaniem narkozy nie należy również palić tytoniu.
Czy leczenie zębów pod narkozą jest bezpieczne?
Każdy zabieg w znieczuleniu ogólnym powinien być poprzedzony dokładną diagnostyką oraz konsultacją stomatologiczno-anestezjologiczną. Trzeba również pamiętać, że pomimo zachowania wszelkich procedur i najwyższych standardów medycznych, narkoza jest mocno inwazyjna, a co za tym idzie – może powodować szereg skutków ubocznych. Pacjenci po narkozie często doświadczają zawrotów głowy, uczucia zimna, nudności, wymiotów, bólu gardła. Są to jednak objawy uboczne, które dosyć szybko ustępują. Jeśli znieczulenie miejscowe i wszelkie inne dostępne rozwiązania uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegów stomatologicznych, narkoza jest jedynym dobrym wyborem. Pozwala na skuteczne leczenie chorób zębów i jamy ustnej, którego nie da się uniknąć, jeśli pacjent nie chce doświadczać dużo poważniejszych dolegliwości w przyszłości.