Preparaty do płukania jamy ustnej – czy warto je stosować? Jakie wybierać?

Odpowiednia dbałość o higienę jamy ustnej jest kluczowa dla zachowania zdrowych zębów oraz uniknięcia chorób przyzębia. Ważne jest, aby codzienne zabiegi pielęgnacyjne wykonywane były kompleksowo i dokładnie. Jeżeli chcesz właściwie zadbać o higienę zębów, w Twojej łazience koniecznie musi znaleźć się szczoteczka do zębów, nić dentystyczna oraz  preparat do płukania jamy ustnej. Choć opinii na temat używania tych ostatnich jest wiele, dobrze jest posiadać odpowiednią wiedzę, aby samemu zdecydować, czy warto je stosować i jeśli tak, to jakie wybrać.

Profilaktyka stomatologiczna podstawą zdrowia jamy ustnej

Jak w przypadku każdego aspektu naszego zdrowia, tak i w związku z dbaniem o jamę ustną, bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka stomatologiczna. Bez względu na to, ile masz lat, powinieneś pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie dentystycznym. Pół roku to optymalny okres, aby odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne schorzenia i podjąć ich leczenie na wczesnym etapie. Nawet, jeżeli nie zaobserwujesz żadnych niepokojących objawów, spotkanie ze stomatologiem raz na sześć miesięcy jest koniecznością. Czasami coś zaczyna się dziać z zębami lub przyzębiem, choć nie odczuwamy dolegliwości. Ból może pojawić się dopiero w momencie, kiedy choroba będzie już w mocno zaawansowanym stadium, a co za tym idzie, jej leczenie będzie bardziej skomplikowane i długotrwałe.

Codzienna domowa higiena jamy istnej

Poza kontrolnymi wizytami u stomatologa oczywiście niezbędne jest codzienne dbanie o czystość jamy ustnej. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób, już od najmłodszych lat należy szczotkować zęby minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Nie można zapominać o dokładnym wyczyszczeniu języka specjalnie do tego przeznaczonym urządzeniem lub wyposażoną w wypustki wierzchnią stroną szczoteczki do zębów. Poza tym przestrzenie międzyzębowe należy czyścić nicią dentystyczną, a cały proces higieniczny zwieńczyć przepłukaniem jamy ustnej dedykowanym do tego płynem. Oferta preparatów do płukania jamy ustnej jest bardzo bogata, dlatego należy wybrać płyn dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Płyny do codziennego stosowania

Do codziennej higieny jamy ustnej zaleca się stosowanie płynów antyseptycznych, które pomogą rozprawić się z bakteriami zagrażającemu zdrowiu naszych zębów i dziąseł. Preparaty te zawierają enzymy, które, wyrównując florę bakteryjną, chronią nas przed próchnicą. Ponadto w płynach do codziennego stosowania ważnym elementem są składniki, takie jak olejek pieprzowy i cynk, które są niezwykle skuteczne w walce z nieświeżym oddechem.

Preparaty do płukania jamy ustnej wzmacniające zęby

Płyny do płukania mogą mieć także właściwości rewitalizujące szkliwo. Zawierają one składnik, będący budulcem szkliwa, co sprawia, że mogą wspomóc odbudowę jego struktury. Zęby stają się mocniejsze i bardziej odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Płyny do stosowania po zabiegach chirurgicznych

Płukanie jamy ustnej jest niezwykle ważne także w okresie rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych. Należy wtedy zwrócić uwagę, aby płyn miał duże stężenie chlorheksydyny, której silne działanie bakteriobójcze sprawi, że proces gojenia rany będzie przebiegał znacznie szybciej. Zapobiegnie też pojawieniu się niepożądanych skutków ubocznych po zabiegu, np. stanów zapalnych.

Płyny wspierające naukę prawidłowego dbania o zęby

Ciekawym rodzajem płynu do płukania są środki, które zawierają w składzie substancję wybarwiającą płytkę nazębną. W miejscu, gdzie zęby nie zostały dokładnie umyte, pojawia się kolor, wskazujący, że należy powtórzyć czyszczenie. Dzięki temu można dokładnie przyjrzeć się własnej technice mycia zębów i wprowadzić odpowiednie poprawki, by zabieg ten był bardziej skuteczny.

Higienizacja zębów kluczem do pięknego uśmiechu

Aby utrzymać zdrowe, piękne zęby, poza codzienną pielęgnacją warto raz w roku zdecydować się na higienizację. Jest to czteroetapowy proces, który ma na celu oczyszczenie zębów i zabezpieczenie ich na przyszłość. Pierwszym krokiem jest skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, wykonywane metodą mechaniczną lub ultradźwiękową. Następnie przeprowadza się piaskowanie, które pozwala usunąć osady, przebarwienia i ewentualne pozostałości kamienia. Kolejny etap to polishing, polegający na wypolerowaniu zębów specjalną pastą, chroniącą przed nadmiernym osadzaniem się kamienia. W ostatnim kroku zęby poddaje się fluoryzacji, podczas której nakłada się na nie lakier zawierający fluor.

Preparaty do płukania jamy ustnej powinny na stałe zagościć wśród środków służących do codziennej higieny zębów. Są konieczne, jeżeli chcesz zachować na dłużej świeży oddech oraz śnieżnobiały, zdrowy uśmiech. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko jeden z wielu niezbędnych elementów pielęgnacji. Stosowanie płynów do płukania nie może zastąpić porządnego szczotkowania zębów oraz regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym, podczas których lekarz dokona rzetelnej oceny stanu uzębienia pacjenta i w razie potrzeby zaleci odpowiednie leczenie.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK