Bruksizm oraz nadmierne zaciskanie szczęki są obecnie powszechnie występującym zjawiskiem. Ta takie zachowania wpływają uwarunkowania psychiczne oraz długotrwała ekspozycja na stres. Dolegliwości te, nieleczone, mogą prowadzić do ścierania się zębów. Staną się one również bardziej podatne na działanie próchnicy czy nadwrażliwość. Aby poprawić wygląd uzębienia, a dodatkowo zapobiec występowaniu nieprzyjemnych dolegliwości bólowych, warto zdecydować się na kompleksowe leczenie. Starte zęby można odbudować przy pomocy koron porcelanowych.
Jakie są najczęstsze przyczyny startych zębów?
Ścieranie zębów to długotrwały proces, który w naturalnych warunkach nie powoduje negatywnych skutków. Jednak w niektórych przypadkach dochodzi do nadmiernego przeciążenia, które sprawia, że ścieranie postępuje, prowadząc do poważnych w skutkach konsekwencji.
Do głównych przyczyn nadmiernego ścierania zębów należą:
- bruksizm,
- nieleczone wady zgryzu,
- ubytki w uzębieniu,
- niektóre problemy neurochirurgiczne.
Czym są korony porcelanowe?
Korona protetyczna to materiał ceramiczny, który lekarz stomatolog nakłada na istniejący ząb, który uległ uszkodzeniu lub chorobie. Jej zadaniem jest przywrócenie właściwego kształtu i rozmiaru zęba/zębów, a także ich wzmocnienie i ochrona przed ponownym uszkodzeniem.
Tę metodę leczenia stosuje się szczególnie wówczas, gdy leczenie zachowawcze okazuje się niewystarczające, gdy zęby zostały zaatakowane przez rozległą próchnicę lub doszło do uszkodzenia, którego nie da się odtworzyć innymi metodami.
Korony porcelanowe to rozwiązanie dedykowane dla najbardziej wymagających pacjentów. Użyty w nich materiał sprawia, że możliwe jest uzyskanie naprawdę spektakularnych rezultatów. Właśnie z uwagi na wysoką estetykę tego rozwiązania zalecane jest stosowanie koron porcelanowych.
Obecnie korony porcelanowe występują w kilku wariantach: pełnoceramiczne, bez podbudowy, na podbudowie cyrkonowej, porcelanowe na podbudowie metalowej, w której wykorzystano mieszanki metali nieszlachetnych oraz porcelanowe na podbudowie ze złota.
Dodatkowo, pacjenci mogą się zdecydować na korony protetyczne, wykonane z innych materiałów, w tym:
- akrylowe,
- kompozytowe,
- metalowe.
Z uwagi na znacznie niższe walory estetyczne, korony wykonane z metalu, akrylu oraz kompozytu traktowane są jako rozwiązanie tymczasowe, by ostatecznie zastąpić je tymi, wykonanymi z porcelany.
Korony porcelanowe jako skuteczna metoda korekcji zębów
W sytuacji, gdy na skutek nieleczonych dolegliwości doszło do nadmiernego starcia zębów, pacjenci mogą zdecydować się na założenie koron porcelanowych. Przy zastosowaniu projektowania komputerowego Digital Smile Design (DSD) można uzyskać spektakularne efekty, które na nowo przywrócą pewność siebie.
Opracowany komputerowo projekt koron porcelanowych pozwala na uzyskanie w pełni naturalnego efektu, dając pacjentom możliwość podjęcia w pełni świadomej decyzji, dotyczącej wyglądu nowego uśmiechu.
Przeciwwskazania do zabiegu
Choć założenie koron jest bezpiecznym i całkowicie bezbolesnym zabiegiem, to jak w przypadku wszystkich innych zabiegów, występują pewne okoliczności, w których jego wykonanie będzie przeciwwskazane. Na szczęście tych jest stosunkowo niewiele i należą do nich:
- nadmierne uszkodzenie zęba – jeżeli uszkodzenie jest na tyle rozległe, że ząb nie wystaje ponad dziąsło, wówczas niemożliwe jest założenie protezy zębowej,
- założenie na żywy ząb – lekarze stomatolodzy w swoich działaniach kierują się wysoka etyką zawodową, dlatego nie zdecydują się na założenie korony na zęby żywe, szczególnie w przypadku młodych osób,
- zmiany chorobowe w obrębie wierzchołka korzenia – w takiej sytuacji konieczne jest wcześniejsze przeprowadzenie kompleksowego leczenia, które pozwoli usunąć zmiany chorobowe,
- choroby przyzębia – szczególnie te występujące w obrębie ubytków. Toczący się stan zapalny w obrębie przyzębia jest jednym z najpoważniejszych przeciwwskazań do zabiegu, a profesjonalny dentysta nie zdecyduje się na założenie korony, dopóki stan zapalny nie zostanie opanowany.
Korony porcelanowe na starte zęby
Jeżeli w wyniku nadmiernego ścierania zębów doszło do nieodwracalnych zmian, wówczas warto zdecydować się na leczenie, które pozwoli skutecznie ukryć problem. Porcelanowe korony zębów sprawdzą się szczególnie wówczas, gdy doszło do wyraźnych ubytków i nadmiernego rozchwiania zębów. W przypadku bruksizmu korony zębowe będą pełniły ważną funkcję wzmacniającą.
Jak uniknąć dalszego ścierania zębów?
Decydując się na założenie koron porcelanowych, należy pamiętać, że metoda ta pozwoli wyłącznie zamaskować ubytki i nierówności w uzębieniu. Korony porcelanowe nie prowadzą do wyleczenia bruksizmu. Dlatego chcąc na dłużej utrzymać uzyskane efekty, zaleca się stosowanie na noc specjalnych nakładek ochronnych, które zabezpieczą zęby, przed ewentualnymi skutkami zgrzytania zębami. Dodatkowo wskazane jest przeprowadzenie kompleksowego leczenia, które pozwoli skutecznie wyeliminować przyczynę ścierania się zębów.