Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów?

Próchnica i choroby przyzębia uznawane są obecnie za choroby cywilizacyjne. Najlepszym sposobem zapobiegania jest właściwa higiena jamy ustnej.

Profilaktyka choroby próchnicowej

Uważa się, iż usuwanie odkładającej się na zębach płytki nazębnej jest najlepszym sposobem zapobiegania próchnicy. Skuteczność takiej profilaktyki jest wypadkową odpowiedniej motywacji pacjenta i stosowania odpowiednich preparatów i narzędzi do codziennego mycia zębów.

Regularne używanie szczoteczki do zębów jest jednym z najskuteczniejszych sposobów mechanicznego usuwania płytki nazębnej. Co warte jednak zaznaczenia, nie każda szczoteczka pozwala na osiągnięcie optymalnego poziomu oczyszczenia zębów. Według konsensusu ekspertów European Workshop on Mechanical Plaque Control idealna szczoteczka powinna mieć rozmiar rączki dobrany do wieku i zdolności pacjenta, wielkość główki dobraną do potrzeb pacjenta, nylonowe lub poliestrowe włókna o miękkości zgodnej z normą ISO i średnicy maksymalnej wynoszącej 0,23 mm oraz układ włókien wspomagający oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych.

Wymiana szczoteczki do zębów – jak często?

Szczoteczka do zębów z czasem traci swoje właściwości czyszczące. Przekłada się to na zmniejszoną efektywność usuwania płytki nazębnej. Co więcej, we włóknach szczoteczki z czasem namnażają się szkodliwe dla szkliwa i dziąseł bakterie. Z tego też względu zaleca się, aby szczoteczkę do zębów wymieniać co 2-3 miesiące. Istotna jest również każdorazowa wymiany szczoteczki po przebytej infekcji dróg oddechowych (na przykład przeziębienie, grypa, zapalenie oskrzeli) oraz chorobie jamy ustnej (zmiany wirusowe , grzybicze, bakteryjne w obrębie błony śluzowej jamy ustnej , dziąseł ,języka .) Takie działanie ma na celu zniwelowanie namnażania się patogenów chorobotwórczych na szczoteczce i przenoszenia ich do jamy ustnej.

Regularne mycie zębów za pomocą odpowiednio dobranej i regularnie wymienianej szczoteczki to podstawowe działanie profilaktyczne pozwalające uniknąć wielu problemów zdrowotnych. Powinno być ono poparte regularnymi wizytami w gabinecie stomatologicznym, przynajmniej raz na pół roku.

Dr n. med. Agnieszka Laskus
Dr n. med. Agnieszka LaskusPhD, DDS, MScLinkedIn

Dr n. med. Agnieszka Laskus – absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie, specjalistka periodontologii i implantologii oraz Master of Science of Oral Implantology Uniwersytetu J.W. Goethego we Frankfurcie nad Menem. Od ponad 20 lat zajmuje się leczeniem chorób przyzębia, implantologią stomatologiczną i chirurgiczną regeneracją tkanek. Jest autorką ponad 100 publikacji i wystąpień naukowych, uczestniczką międzynarodowych grup badawczych oraz organizatorką szkoleń dla lekarzy. Współzałożyła Fundację Dr Laskus, gdzie angażuje się w edukację i profilaktykę stomatologiczną.