Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się już na implanty stomatologiczne, czy wciąż rozważamy tę kwestię, warto wiedzieć, ile czasu minie, zanim będziemy mogli cieszyć się w pełni naszym nowym uśmiechem. I choć sama wizja zabiegu może budzić grozę, szczególnie u osób nieprzepadających za wizytami u stomatologa, świadomość tego, jak wyglądać będzie proces rekonwalescencji może skutecznie zmniejszyć nasz stres przed zabiegiem.
Sam zabieg implantacji przeprowadzany jest na ogół w znieczuleniu miejscowym – jest bezbolesny i bezpieczny dla pacjenta. Czas zabiegu uzależniony jest od tego, ile wszczepów stomatolog będzie wprowadzał do kości i na ogół trwa od pół do dwóch godzin. Już w kilka godzin po wykonaniu procedury, będziemy mogli normalnie jeść i pić, choć do ostatecznego efektu – czyli wstawienia korony – droga będzie jeszcze dosyć daleka.
Ile zajmuje implantom połączenie się z kością?
Proces osseointegracji polega na zrastaniu się tytanowego implantu z tkanką kostną pacjenta, dzięki czemu efekt końcowy jest wyjątkowo trwały – tytanowe implanty utworzą mocne połączenie z kością szczęki, stając się jej częścią. Proces ten zajmuje od dwóch do sześciu miesięcy w zależności od tego, czy mowa jest o implantach dolnych czy górnych. Te pierwsze mają tendencję do szybszego zrastania się z tkanką kostną ze względu na większą twardość kości żuchwy w porównaniu do gąbczastej tkanki szczęki.
Ile czasu zajmie gojenie?
Sam zabieg implantacji wymaga rozcięcia dziąsła, by umieścić implant w kości. To, ile zajmie zagojenie się dziąseł po wszczepieniu implantu, zależne jest od wielu aspektów. Za najważniejsze czynniki, które będą wpływać na czas rekonwalescencji, należy uznać liczbę wstawianych implantów, stan zdrowia pacjenta oraz to, czy przeprowadzano inne zabiegi potrzebne do wykonania wszczepów, np. przeszczep kości.
Jeśli nastąpiła potrzeba przeszczepu, zanim można będzie wstawić implanty zębów, minie średnio od czterech miesięcy do pół roku. Po tym czasie kolejne 4-6 miesięcy zajmie proces osseointegracji i gojenia się dziąseł, po którym stomatolog będzie mógł wstawić korony. Pacjent może odczuwać pewien pooperacyjny dyskomfort w okresie, w którym dziąsła dopasowują się do implantów, z którym jednak można walczyć skutecznie z pomocą środków przeciwbólowych.
Jak dbać o implanty po operacji?
Żeby zminimalizować ryzyko nieudanego wszczepienia implantu i przyspieszyć proces rekonwalescencji, najlepiej jest stosować się do udzielonych przez stomatologa wskazówek. Dbanie o implanty stomatologiczne nie jest jednak trudne; nie różni się szczególnie od tego, w jaki sposób dbamy o naturalne uzębienie. Ważne jest przynajmniej dwukrotne szczotkowanie zębów w ciągu dnia oraz codzienne używanie nici dentystycznej. Należy pamiętać o kontroli stomatologicznej, którą powinniśmy przeprowadzać co pół roku, żeby jak najwcześniej dostrzec ewentualne problemy, zanim będą miały okazję się rozwinąć.
Osoby, które zdecydowały się na implanty zębów, mają szansę cieszyć się nowym, pełnym uzębieniem. Implanty stomatologiczne mogą przywrócić utraconą pewność siebie.