Ból zęba przy nagryzaniu – co oznacza? Na co może wskazywać? Kiedy się pojawia?

Pojawiający się podczas nagryzania ból zęba może być spowodowany przez różne czynniki. Zazwyczaj powoduje wyraźny dyskomfort i uniemożliwia pacjentom swobodne spożywanie pokarmów. Każdorazowo stanowi także sygnał ostrzegawczy, którego nie powinno się bagatelizować. Ból tego rodzaju może sugerować większe problemy z uzębieniem, dlatego rekomenduje się szybki kontakt ze specjalistą. W jakich sytuacjach może pojawiać się ból zęba przy nagryzaniu i na co może wskazywać?

Ból wcześniej nieleczonego zęba

Jednym z przykładów może być ból zęba, który wcześniej nie był poddawany leczeniu. Wówczas częstym powodem jego występowania jest rozwijający się stan zapalny przy korzeniu zęba. Kolejną częstą diagnozą jest próchnica, która jeszcze nie jest widoczna gołym okiem. Zmiany próchnicowe mogą występować stosunkowo głęboko i prowadzi to do uszkodzenia miazgi. Kolejnym krokiem jest jej reakcja na każdy nacisk na zęba. Wtedy podczas nagryzania pojawia się charakterystyczny ból o ostrym i nasilonym charakterze.

U pacjentów zdarza się, że ból tego typu pojawia się co jakiś czas, a następnie samoistnie zanika. Po jakimś czasie znowu powraca. Wówczas wizyta u dentysty może zakończyć się prostym leczeniem zachowawczym obejmującym próchnicę. Jeżeli jednak zbagatelizujesz ten problem i zaniechasz wizyty kontrolnej, to z pozoru niegroźne schorzenie może przerodzić się w zdecydowanie większy problem, w tym m.in. ostre zapalenie miazgi. W takiej sytuacji nie uda się uniknąć leczenia kanałowego.

Zgorzel miazgi

Zdecydowanie większym powodem do zmartwień w przypadku nieleczonego zęba jest ból, który pojawia się w momencie nagryzania, a następnie tylko narasta. To klasyczny objaw zgorzeli miazgi. W zależności od zaawansowania schorzenia lekarz stomatolog może podjąć decyzję o leczeniu kanałowym, a w skrajnych przypadkach nawet ekstrakcji zęba. Postawienie właściwej diagnozy ułatwia m.in. RTG zęba.

Dolegliwości bólowe związane z wcześniej leczonym zębem

Ból przy nagryzaniu pojawia się również w przypadku wcześniej leczonych zębów. Nieco inne mogą być jego przyczyny w przypadku leczenia kanałowego i zachowawczego.

Leczenie zachowawcze

Jeżeli u pacjenta było wdrażane leczenie zachowawcze i ból przy nagryzaniu powraca, to może to sugerować m.in. występowanie próchnicy wtórnej. Może ona rozwijać się w szczelinach zęba lub pod zastosowanym wcześniej wypełnieniem. Szybka diagnoza i wdrożenie leczenia sprawią, że z problemem tym uporasz się dość szybko. W takich sytuacjach stosowane są m.in. opatrunki i wypełnienia zęba.

Nieco inne mogą być powody charakterystycznego bólu, który pojawia się tylko w przypadku gryzienia twardych pokarmów. Odpowiedzialne za jego występowanie może być zbyt wysokie wypełnienie zastosowane w leczeniu zachowawczym. Wówczas dochodzi do przeciążeń na etapie zgryzu. Jeszcze innym powodem bólu przy nagryzaniu może być słabe połączenie zęba z plombą, czy też powstały pod podkładem pęcherzyk powietrza. W takich sytuacjach zmiana wypełniania powinna wyeliminować dolegliwości bólowe i umożliwić pacjentowi normalne funkcjonowanie.

Leczenie kanałowe

Różna może być interpretacja bólu przy nagryzaniu, który występuje po leczeniu kanałowym. Z jednej strony może to być to wynikiem błędu lekarskiego.

Innym powodem powstawania dolegliwości bólowych u pacjenta może być rozwijający się stan zapalny tkanek, które otaczają wierzchołek korzenia. Charakterystycznymi skutkami tego bólu jest przechodzenie z ostrego w tępy i rozlany. Pacjenci mogą mieć wrażenie, że niedługo ząb „rozsadzi” zębodół. Pojawia się także ból w czasie spożywania pokarmów. Przekłada się to na gorsze samopoczucie pacjentów, a także rozwój choroby, w tym bezsenność i stany gorączkowe. Pod żadnym pozorem nie można tego zbagatelizować.

Boli Cię ząb? Skorzystaj z naszego wsparcia

Jeżeli boli Cię ząb, to zachęcamy do jak najszybszego kontaktu ze specjalistą i do wizyty w naszej klinice stomatologicznej w Warszawie. Wskazaniem do umówienia wizyty lekarskiej jest ból przy nagryzaniu, który utrzymuje się dłużej niż 2 dni. Podczas wizyty lekarskiej nasz specjalista dokładnie sprawdzi stan Twojego uzębienia, a także wykona niezbędne badania. W niektórych przypadkach niezbędna będzie m.in. tomografia zębów. Ułatwi to prawidłową diagnozę, a także pozwoli na wdrożenie skutecznego leczenia.

Naszym celem jest nie tylko zażegnanie dolegliwości bólowych, ale także znalezienie przyczyny ich występowania. Dzięki temu leczymy przyczyny, a nie skutki i z dużym prawdopodobieństwem schorzenie nie będzie nawracać. Ostry ból przy nagryzaniu może negatywnie wpływać na samopoczucie pacjenta, a także standard jego codziennego życia. Szybka diagnoza i wdrożenie leczenia pomogą w zminimalizowaniu negatywnych skutków bólu, a także zapobiegną powstawaniu groźniejszych schorzeń. Jeżeli niepokoi Cię ból zęba, to zapraszamy do naszego gabinetu.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK