Jakie wady zgryzu można wyleczyć aparatem Invisalign?

U dzieci a nawet u osób dorosłych mogą występować wady zgryzu. Poza względami estetycznymi, leczenie wad zgryzu ma duże znaczenie dla kondycji zębów oraz utrzymywania higieny jamy ustnej. Leczenie można podjąć za pomocą innowacyjnej metody ortodontycznej z zastosowaniem aparatu Invisalign.

Na czym polega leczenie wad zgryzu aparatem Invisalign?

Aparat Invisalign to przezroczyste nakładki, które są precyzyjnie dopasowywane do zębów pacjenta. Formę nakładek projektuje się komputerowo na na podstawie rentgenowskich zdjęć panoramicznych lub tomografii komputerowej, oraz wycisku szczęki. Każdy model jest indywidualnie sporządzany na potrzeby pacjenta.

Leczenie tą metodą ma na celu stopniowe prostowanie złego ustawienia zębów. Nakładki należy nosić nieomal przez całą dobę. Można je zdejmować jedynie podczas posiłków i czyszczenia zębów. Po pewnym czasie, najczęściej po 1 – 2 tygodniach należy wymieniać nakładki na nowe, które są dostosowane do zachodzących zmian w układzie zębów. Używanie nakładek nie powoduje żadnego dyskomfortu. Są one przezroczyste, a więc prawie niewidoczne. Leczenie tą metodą przynosi szybkie efekty.

Jakie wady zgryzu można wyleczyć aparatem Invisalign?

Powstawanie wad zgryzu może mieć różne przyczyny. Genetyczne lub na skutek nieprawidłowego ułożenia szczęki. U dzieci powodowane są przez nazbyt długie ssanie smoczka albo kciuka. U dorosłych powodem mogą być urazy mechaniczne. Aparat Invisalign ma zastosowanie przy różnego typu wadach zgryzu:

Szparowatość – zwiększona odległość pomiędzy zębami

Jest to wada polegająca na tym, że pomiędzy zębami są przerwy powyżej 2 mm. Może to powodować pewne dolegliwości dziąseł na skutek zalegania pokarmu w tej przestrzeni. Najczęściej spotykana jest diastema czyli nazbyt duża szpara między górnymi siekaczami. Warto to skorygować chociażby ze względu na estetykę wyglądu. Leczenie aparatem  Invisalign doprowadza do zamknięcia przestrzeni międzyzębowych.

Stłoczenia zębów

Ta wada występuje, kiedy nie wszystkie zęby są na prawidłowym miejscu. Tak się może stać gdy w żuchwie lub szczęce jest zbyt mało miejsca. Zęby zachodzą na siebie albo przesuwają się w stronę policzka lub do wewnątrz. Jedne zęby wypychają inne poza łuk zębowy. Nieleczone stłoczenie zębów powoduje, że wada może się nasilać. Coraz trudniej jest utrzymywać jamę ustną w odpowiednim stanie higienicznym ponieważ jest problem ze szczotkowaniem i stosowaniem nici dentystycznej. Zęby są zagrożone próchnicą a dziąsła infekcjami bakteryjnymi. Przezroczyste nakładki Invisalign sprawiają, że uprzednio stłoczone zęby zostają prawidłowo uszeregowane.

Przodozgryz

Prawidłowo, przy zamkniętych ustach, przednie górne zęby powinny się znajdować przed dolnymi. Ale jeśli jest odwrotnie, jest to wada zwana przodozgryzem. Może to wynikać z budowy anatomicznej – żuchwa jest zbyt wysunięta do przodu. Przodozgryz utrudnia żucie pokarmów. Może też być przyczyną wad wymowy. Czasem powoduje bóle stawów szczękowych. W celu leczenia przodozgryzu niekiedy potrzebny jest zabieg chirurgiczny. Ale przy niezbyt nasilonej wadzie zgryzu można ją skorygować za pomocą nakładek Invisalign.

 Tyłozgryz – cofnięcie żuchwy

Cofnięta żuchwa powoduje, że górne zęby nie zachodzą na przednie, bo są za bardzo wysunięte do przodu. Najłatwiej jest zauważyć to patrząc z boku. Podobnie jak w przypadku przodozgryzu, utrudnione jest żucie pokarmów i wyraźne mówienie. Ze względu na te aspekty wskazane jest leczenie aparatem Invisalign.

Zgryz głęboki – górne zęby zakrywają dolne

Sprawdzając jakie wady zgryzu można wyleczyć aparatem Invisalign, warto zwrócić uwagę na zastosowanie tej metody do korekcji zgryzu głębokiego. W tym przypadku ta  metoda jest skuteczna głównie dla ochrony zębów przed ścieraniem szkliwa. Może tak się stać, jeśli górne zęby przykrywają więcej niż połowę dolnych. Zęby mogą się odkształcać i wzajemnie ścierać. Zgryz głęboki może być skutecznie naprawiony za pomocą nakładek Invisalign.

Zgryz krzyżowy – nieprawidłowości układu zębów

Wada ta polega na asymetrii położenia siecznych zębów górnych względem dolnych. Wizualnie przejawia się to w ten sposób, że przerwa pomiędzy jedynkami dolnymi i górnymi nie jest w jednej linii. Czasem niektóre zęby dolne zachodzą na górne. Dla poprawienia swojego wizerunku warto skorzystać z korekcji nakładkami Invisalign.

Zgryz otwarty – przedni lub boczny

Przy zamkniętych ustach zęby górne i dolne powinny się ze sobą stykać. Jeśli zęby górne i dolne nie mają ze sobą kontaktu, jest to zgryz otwarty. Wada ta utrudnia odgryzanie fragmentów pokarmu. To duży dyskomfort, który można zminimalizować leczeniem ortodontycznym. Nakładki Invisalign mogą pomóc skutecznie.

Nowoczesna metoda ortodontyczna

Wiedząc jakie wady zgryzu można wyleczyć aparatem Invisalign warto zdecydować się na korekcję opartą na modelowaniu komputerowym. Nakładki na zęby są mało widoczne i nie powodują żadnych urazów wewnątrz jamy ustnej. Dzięki zastosowaniu niewidocznego aparatu Invisalign możliwe jest zadbanie o kondycję zębów i estetykę wyglądu.

 

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK