CAD/CAM – nowoczesne podejście do protetyki stomatologicznej

Mylne jest założenie, że protetyka stomatologiczna rozwiązuje jedynie problemy niepełnego uzębienia osób starszych. Umożliwia również poprawienie walorów wizualnych uśmiechu oraz naprawę uszkodzeń mechanicznych powstałych np. w skutek wypadku. Rozwój technologiczny umożliwił zastosowanie nowych narzędzi, które nie tylko usprawniają przebieg zabiegu, ale również czynią jego efekty dokładniejszymi i bardziej estetycznymi. Technologia, która zrewolucjonizowała protetykę, czyli system CAD/CAM nie została opracowana na jej potrzeby, ale doskonale się w niej sprawdziła. Jest to metoda wykorzystująca komputerowe wspomaganie do projektowania, a następnie wytwarzania obiektów.

Nowoczesne rozwiązania

Konwencjonalne metody wykorzystywane w protetyce opierały się na wykonaniu gipsowego wycisku zębowego, a następnie wytworzeniu na jego podstawie odpowiedniej protezy stomatologicznej. Proces ten był pracochłonny i zajmował dużo czasu zarówno technikowi, jak i pacjentowi. W gabinecie często trzeba pojawić się kilkukrotnie, by zostało wykonane odpowiednie dopasowanie. Wykonanie uzupełnienia protetycznego z wykorzystaniem systemu CAD/CAM jest nie tylko zdecydowanie szybsze, ale również dokładniejsze. Uciążliwe wyciski zębowe zostały zastąpione wyciskiem 3D wykonywanym przy pomocy skanera wewnątrzustnego. Na jego podstawie można stworzyć wirtualny model jamy ustnej. Następnie, również przy pomocy komputera, projektowana jest rekonstrukcja ubytku. Model uwzględnia wszystkie parametry niezbędne do dobrego dopasowania. Na podstawie projektu, wysłanego do frezarki, powstaje obiekt wycięty z zachowaniem właściwych wymiarów i w kolorze dopasowanym do reszty uzębienia.

Komputerowa precyzja

Metoda z wykorzystaniem systemu CAD/CAM do minimum redukuje czynnik ludzki. Efektem jest precyzja, niemożliwa do osiągnięcia konwencjonalnymi technikami. Jednocześnie wyeliminowane zostają przeciążenia w produkcie końcowym, co przekłada się na zwiększoną odporność oraz bezpieczeństwo. Oprogramowanie jest także narzędziem umożliwiającym analizę pod kątem funkcji zgryzowych. Eliminuje ryzyko błędu już na poziomie projektu.

Czemu system CAD/CAM to same plusy?

Technologia cyfrowa wyniosła leczenie zębów na wyższy poziom. Wpłynęła również na komfort pacjentów. Na etapie projektowania pacjent może mieć nawet wpływ na wygląd swojego przyszłego uśmiechu. Protetycy natomiast mniejszym nakładem pracy uzyskują lepszy efekt, bardziej dopasowane oraz wytrzymalsze uzupełnienia stomatologiczne.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK