Korony zębowe – na co się zdecydować?

Protetyka zębów pozwala nam dziś na poprawienie estetyki naszego uśmiechu. Dzięki uzupełnieniom protetycznym możemy wymodelować kształt zębów, ukryć przebarwienia i oczywiście wypełnić ubytki zębowe. Korony zębowe wykonywane z różnych materiałów protetycznych przykrywają uszkodzony ząb, pełniąc również funkcję wzmacniającą. Do najpopularniejszych rozwiązań należą korony pełnoceramiczne, korony metalowo-ceramiczne oraz korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu.

Korona pełnoceramiczna

Korony pełnoceramiczne cieszą się największą popularnością wśród pacjentów. Wpływ na to ma naturalny i estetyczny wygląd korony. Ponieważ są bardzo podobne do naturalnych zębów (trudno odróżnić korony od pozostałych zębów pacjenta) często stosuje się je jako uzupełnienia zębów przednich. Korony pełnoceramiczne gwarantują odpowiednią szczelność korony zęba przy szyjce zębowej. Wśród podstawowych zalet wymienia się też bezpieczeństwo użytkowania, precyzję wykonania oraz wysoką jakość estetyczną.

Korona metalowo-ceramiczna

Korona metalowo-ceramiczna charakteryzuje się dużą wytrzymałością, dzięki czemu można ją stosować z powodzeniem we wszystkich odcinkach łuków zębowych. Łączenie porcelany z metalem następuje poprzez napalanie porcelany na podbudowę metalową. Ze względu na wyjątkową wytrzymałość tego rodzaju korony stosuje się przede wszystkim do uzupełniania ubytków zębów bocznych (żujących). Za wadę można uznać mniejszą estetykę korony. Niekiedy może dojść do jej odwarstwienia, w wyniku czego widoczna będzie ciemna podbudowa z metalu. Z tego względu za koronę z podbudową metalową zapłacimy mniej niż w przypadku koron pełnoceramicznych.

Korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu

Protetyka zębów jest dziedziną, która stale powiększa zakres oferowanych rozwiązań. Coraz więcej gabinetów stomatologicznych może zaoferować pacjentom korony protetyczne na podbudowie z tlenku cyrkonu. Jest on nieorganicznym związkiem chemicznym o twardości, współczynniku załamania światła i wielu innych parametrach charakteryzujących diament. Kolor tlenku cyrkonu pozwala osiągnąć naturalną barwę korony. Jest on również materiałem uniwersalnym – korony na podbudowie z tlenku cyrkonu wykorzystuje się nawet przy rozległych uzupełnieniach. Tego typu korony zmniejszają ryzyko podrażnień i alergii ­– tlenek cyrkonu odznacza się biokompatybilnością z tkankami jamy ustnej. Dzięki wysokiej gęstości i twardości materiału, korona porcelanowa z podbudową cyrkonową jest odporna na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Warto podkreślić również wysoką jakość estetyczną – korona na podbudowie z tlenku cyrkonu doskonale imituje naturalny ząb i nie ulega przebarwieniom. Do wad zaliczyć można dość wysoką cenę tego rodzaju uzupełnienia protetycznego.

Podsumowując, protetyka zębów oferuje wiele rozwiązań, które pomogą uzupełnić ubytki zębowe. Decydując się na koronę zębową, warto zapoznać się z pełną gamą możliwości i wybrać rozwiązanie, które spełni nasze oczekiwania finansowe i estetyczne.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK