CAD/CAM w stomatologii – rewolucja przy wykonywaniu prac protetycznych (i nie tylko)

System CAD/CAM zrewolucjonizował współczesną stomatologię, a wręcz całą medycynę. Dzięki niemu można odtworzyć utracone lub uszkodzone wskutek nowotworu czy wypadku tkanki. Warto wiedzieć, że drukarki 3D z powodzeniem są wykorzystywane także w lotnictwie, przemyśle czy architekturze.

CAD/CAM – zaawansowana technologia cyfrowa

CAD/CAM (z ang. Computer Aided Design/Computer Aided Manufacturing) to komputerowy system projektowania oraz wytwarzania trójwymiarowych elementów za pomocą specjalnych drukarek 3D. Jego ogromną zaletą jest fakt, że do minimum redukuje udział czynnika ludzkiego, co przekłada się na niezwykłą precyzje drukowanych implantów czy komponentów. Ponadto, za sprawą wgranych do systemu parametrów, możliwy jest podgląd oraz dokładna analiza funkcji danego elementu. Dzięki temu już na etapie projektowania można wyeliminować potencjalne trudności i wytworzyć np. doskonały, indywidualnie dopasowany implant.

Stomatologia

System CAD/CAM zrewolucjonizował stomatologię, i to w kilku obszarach. Dzięki niemu możliwe jest indywidualne zaprojektowanie estetycznego, dobrze funkcjonującego zgryzu. Pozwala wykluczyć potencjalne błędy, które zdarzały się w przypadku wykorzystywania tradycyjnych metod, zwłaszcza przy tworzeniu skomplikowanych prac protetycznych.

Innowacje zaczynają się już na fotelu stomatologicznym. Za sprawą skanerów wewnątrzustnych, dentysta może przesłać informacje o jamie ustnej bezpośrednio do pracowni. Wcześniej nie było to możliwe; wykonywało się wyciski, które nie zawsze dokładnie odwzorowywały trudne warunki zgryzowe. Co więcej, wspomniane wyciski trzeba było zawieźć do pracowni, co wydłużało czas potrzebny na przygotowanie pracy. Poza tym niewłaściwe przechowywanie groziło odkształceniem masy.

Kolejny etap to projektowanie. Dzięki CAD/CAM protetycy zyskują pełny obraz warunków zgryzowych i mogą sprawdzić, jak uzupełnienie będzie się zachowywać w jamie ustnej. Dzięki temu pacjent otrzymuje perfekcyjnie zaprojektowaną protezę, wkład koronowo-korzeniowy (inlay, onlay oraz overlay), a także całą koronę czy most protetyczny.

Rewolucja nie tylko w stomatologii

Z dobrodziejstw CAD/CAM korzysta nie tylko stomatologia, ale w zasadzie cała branża medyczna. Za sprawą różnorodnych materiałów budulcowych, system daje wręcz nieograniczone możliwości w zakresie odtwarzania tkanek, kości czy stawów, które zostały zniszczone wskutek wypadku lub działania nowotworu. Pozwala też na uzupełnienie niewykształconych struktur, czego przykład dali już chińscy naukowcy. Tym ostatnim udało się przywrócić pięciorgu małym pacjentom z mikrocją (wadą wrodzoną polegającą na niepełnym ukształtowaniu ucha) małżowinę uszną. Było to możliwe za sprawą trójwymiarowych drukarek oraz komórek pobranych z ciała pacjentów.

Obecnie prowadzone są również badania nad drukowaniem całych narządów. Ich powodzenie oznaczałoby istny przełom m.in. w walce z rakiem i jego skutkami.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK