Dlaczego przed wykonaniem licówek niekiedy potrzebne jest przedłużenie korony zęba?

W celu poprawy estetyki uśmiechu wiele osób decyduje się na wykonanie licówek porcelanowych. Nie w każdym przypadku będzie to jednak możliwe. Czasami protetyk stomatologiczny może zdecydować, że niezbędne jest wydłużenie korony zanim nastąpią dalsze prace. Dlaczego nie można użyć od razu licówek?

Czym jest przedłużanie korony i czemu służy?

Wydłużenie korony to proces, podczas którego usuwana jest część tkanki z dziąseł. Dzięki takiej procedurze zęby będą wyglądały na dłuższe. Chociaż procedura ta ma kilka zastosowań, najczęściej wykonywana jest w celach kosmetycznych. Zabieg przedłużenia korony najczęściej wykonywany jest u osób, których linia dziąseł jest za bardzo wysunięta, przez co zęby wydają się nieproporcjonalnie małe. Zabieg pozwala zmienić kształt dziąseł, tak aby odsłonić więcej naturalnej płytki zębowej.

Dlaczego konieczne jest przedłużenie korony przed użyciem licówek?

Ogromną zaletą przedłużenia korony zęba jest fakt, że można to połączyć z innymi zabiegami kosmetycznymi. Świetnym przykładem są właśnie licówki porcelanowe. Licówki to cienkie nakładki umieszczane na przedzie zęba w celu poprawy jego kształtu i rozmiaru. Zbyt duża ilość tkanki dziąsła nachodzącej na ząb może uniemożliwić skuteczne założenie licówki. Może też sprawić, że zabieg nie przyniesie oczekiwanego rezultatu (zęby po wykonaniu licówek nadal będą wyglądały na zbyt małe i krótkie). Właśnie w takich przypadkach zalecane jest przedłużenie korony zęba.

Jakie są inne korzyści z większej długości korony?

Do największych zalet przedłużenia korony zęba zalicza się trwałość zabiegu. Wystarczy wykonać go raz, bez potrzeby późniejszego powtarzania. Poprawia to również zdrowie jamy ustnej, ponieważ poprzez odsłonięcie większej powierzchni zęba, można je dokładniej wyszczotkować, zapobiegając w ten sposób powstawaniu kamienia nazębnego. Sam zabieg jest niezwykle krótki, najczęściej trwa około 30 minut. Można wykonać go bezboleśnie, np. przy pomocy lasera.

Przedłużenie korony zęba może mieć niezwykle duży wpływ na wygląd uśmiechu, dlatego warto rozważyć taki zabieg. Niezależnie czy będzie to zabieg o charakterze kosmetycznym czy przygotowanie do dalszych zabiegów, np. wykonania licówek porcelanowych.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK