Co to jest abrazja zębów i jakie są sposoby jej leczenia?

Stosowanie niektórych produktów lub zła technika szczotkowania mogą wpływać na szkliwo, powodując problemy takie jak abrazja zębów, która szkodzi estetyce zębów. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest abrazja i jak leczyć ten stan.

Co to jest abrazja zębów?

Abrazja zębów to ścieranie zębów, czyli osłabienie i uszkodzenie szkliwa zęba. Zazwyczaj jest to spowodowane nieprawidłową techniką higieny jamy ustnej.

Szkliwo jest zewnętrzną warstwą zęba, a jego funkcją jest ochrona zęba przed czynnikami zewnętrznymi. W miarę jego zużywania się spowodowanego abrazją, ząb traci swoją naturalną powłokę ochronną. Podczas gdy proces ten rozpoczyna się od utraty lub uszkodzenia struktury zęba, zwykle kończy się on na obszarze przyszyjkowym zęba.

Objawy abrazji zębów

Objawy pojawiają się powoli i stopniowo, co utrudnia zdiagnozowanie abrazji na wczesnym etapie dolegliwości. Dodatkowo, objawy u osób dotkniętych abrazją zębów są różne w zależności od stopnia nasilenia ścierania:

  • Nadwrażliwość zębów, zwłaszcza po spożyciu bardzo zimnych lub bardzo gorących pokarmów.
  • Cofanie się dziąseł spowodowane silnym szczotkowaniem.
  • Przebarwienia szkliwa zębów, objawiające się bardziej żółtawym odcieniem niż zwykle, a nawet brązowawym, jeśli abrazja wpływa na zębinę.
  • Pojawienie się pęknięć lub szczelin w szkliwie zębów, a także szorstkość na brzegu siecznym zębów.

Zapobieganie abrazji zębów

Aby zapobiegać abrazji zębów, należy przede wszystkim mieć świadomość, że silne szczotkowanie nie poprawia higieny jamy ustnej, wręcz przeciwnie, ma to negatywne konsekwencje, takie jak recesja dziąseł lub właśnie abrazja zębów. Eksperci zalecają stosowanie szczoteczek o miękkim włosiu, a także nici dentystycznych i szczoteczek międzyzębowych w celu dbania o zęby.

Jeśli mamy do czynienia z ukrytym przypadkiem ścierania zębów, powinniśmy udać się do specjalisty w celu jego analizy i opracowania indywidualnego planu leczenia.

W ten sposób będzie on w stanie skutecznie zrozumieć przyczynę jego wystąpienia i może przepisać leczenie dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Rodzaje abrazji zębów

Abrazja charakteryzuje się gładką, wypolerowaną, szorstką powierzchnią, regularnym konturem i lokalizacją przedsionkową. Oto jej rodzaje:

Erozja

Jest to patologiczna, przewlekła, miejscowa i bezbolesna utrata struktury zęba spowodowana działaniem kwasów niebakteryjnych pochodzących z owoców cytrusowych, napojów bezalkoholowych, win, leków i kwasów pochodzących z samego organizmu. Zmiany erozyjne przyszyjkowe mają zaokrąglony, szeroki, szorstki wygląd bez wyraźnych granic.

Abfrakcja

Jest to niepróchnicowa zmiana przyszyjkowa, w której utrata struktury zęba następuje z powodu mikropęknięć szkliwa, spowodowanych naprężeniami rozciągającymi i ściskającymi wynikającymi z niewłaściwie ukierunkowanych lub nadmiernych sił zgryzowych. Zmiana ta ma kształt klina, jest głęboka, z dobrze zaznaczonymi brzegami i może występować tylko na pojedynczym zębie.

Bruksizm

Bruksizm jest neurofizjologicznym zaburzeniem ruchów szczęk z lub bez odgłosów stawowych, charakteryzującym się między innymi zaciskaniem i zgrzytaniem zębami w ciągu dnia lub w nocy, co stopniowo niszczy zęby.

Jakie są sposoby leczenia abrazji zębów?

Zajmując się przypadkiem abrazji zębów, stomatolog musi najpierw przeanalizować etiologię. Innymi słowy, musi określić przyczynę ścierania i wyeliminować ten nawyk u pacjenta. Dlatego w pierwszej kolejności zostanie skorygowana rutyna higieny jamy ustnej, a także nawyki, które są szkodliwe dla zębów.

Niektóre złe nawyki obejmują trzymanie metalowych przedmiotów – igieł, szpilek, kolczyków w jamie ustnej – i innych przedmiotów, które mogą wpływać na ścieranie zębów, takich jak na przykład papierosy elektroniczne. Zabiegi mające na celu skorygowanie uszkodzeń spowodowanych abrazją zębów, są zróżnicowane w zależności od lokalizacji ścierania:

W przypadku uszkodzenia powierzchni okluzyjnej

Jeśli ścieranie wystąpiło na widocznej stronie zębów, do odbudowy zęba zostaną użyte żywice estetyczne. Dentysta może również zalecić stosowanie szyny relaksującej na zęby, która pomoże rozluźnić szczękę podczas snu. Zapobiegnie to ciągłemu zużyciu zębów, w tym przypadku z powodu abfrakcji spowodowanej bruksizmem.

Gdy występujące uszkodzenie jest większe i dotyczy np. siekaczy możliwe jest zabezpieczenie struktury zęba za pomocą estetycznych licówek. Ponadto w przypadkach, w których obserwuje się recesję dziąseł, dentysta może zalecić przeszczep dziąseł w celu wyeliminowania ewentualnych problemów z nadwrażliwością.

Abrazja zębów jest jednym ze stanów wynikających z agresywnej techniki mycia zębów i nieprawidłowych nawyków, takich jak trzymanie przedmiotów w ustach. Tak jak w przypadku innych dolegliwości, prawidłowe szczotkowanie zębów po posiłkach pomaga zachować zdrowie jamy ustnej.  Jeśli podejrzewasz, że szkliwo Twoich zębów jest uszkodzone, udaj się do dentysty jak najszybciej.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK