Czy choroby przyzębia są przeszkodą do wszczepienia implantów zębowych?

Implanty zębowe stanowią podstawę do protetycznej odbudowy zębów. Dzięki nim możliwe jest przywrócenie właściwej funkcjonalności jamy ustnej oraz powstrzymaniu procesów związanych z zanikaniem kości w lukach zębowych. Kolejnym atutem jest piękny uśmiech. Czy każdy może wszczepić implanty? Rzuć okiem na listę przeciwwskazań.

Ilość tkanki kostnej

Wszczepienie implantu zębowego będzie możliwe u pacjentów z odpowiednią ilością tkanki kostnej. W niektórych przypadkach jest ona po prostu niewystarczająca. Dotyczy to szczególnie osób, u których braki zębowe utrzymują się przez długi czas. Jeżeli uzębienie jest wybrakowane, kość nie ma prawidłowego obciążenia, więc może ulegać atrofii – stopniowemu zanikowi.

Tylko odpowiednio zintegrowany z kością implant będzie stabilny, a brak wystarczającej ilości tkanki stanowi poważną przeszkodę. Na szczęście można skorzystać z zabiegu chirurgicznego, np. sterowanej regeneracji kości oraz podniesienia dna zatoki szczękowej. W ten sposób stomatolog stworzy warunki, które pozwolą na implementację.

Choroby przyzębia

Wiele osób, które zamierzają wstawić implanty, zmaga się z chorobami przyzębia. Ta grupa tkanek pozwala utrzymać zęby na właściwym miejscu i doskonale chroni je przed bakteriami oraz szkodliwymi substancjami. Przyzębie tworzą dziąsła, ozębna, cement korzeniowy oraz kość wyrostka zębodołowego. Jeżeli w tkankach rozwijają się stany zapalne, może dojść do chorób związanych z cofaniem się dziąseł, a także zanikaniem tkanek kostnych.

Tkanki przyzębia powinny być zdrowe, aby można było wykonać efektywną implementację. Natomiast w przypadku występowania schorzeń można zastosować zabiegi chirurgiczne bądź periodontologiczne, aby przywrócić prawidłowy stan jamy ustnej. Następnie stomatolog oceni, czy zabieg wstawienia implantu będzie skuteczny. Najczęściej specjalistyczne leczenie pozwala na jego wykonanie.

Wiek pacjenta

Jednym z przeciwwskazań jest również zbyt młody wiek pacjenta. Implanty wstawia się wyłącznie u osób z rozwiniętym układem kostnym. Jeżeli tkanki żuchwy i szczęki są w fazie rozwoju, wprowadzanie implantu może być bardzo trudne z uwagi na problemy z jego stabilizacją. Najczęściej graniczny wiek to 18 lat, lecz najlepiej wprowadzać implanty po 20. roku życia.

Czy to oznacza, że wstawienie implantów u młodych pacjentów nie jest możliwe? Otóż zdarzają się sytuacje, w których istnieje taka konieczność. Wówczas specjalista przeprowadza dodatkową diagnostykę, która pozwoli ocenić fazę rozwoju kostnego. Najczęściej wykonuje się RTG dłoni, kolana czy nadgarstka.

Ciąża

Czy ciąża stanowi przeszkodę do implementacji? Musisz pamiętać, że zabieg poprzedzony jest zdjęciem RTG i CBCT. Wykonuje się je również po wstawieniu implantu. Takie metody diagnostyczne nie są wskazane u pań w ciąży, gdyż matka i rozwijające się dziecko muszą pozostać pod ochroną i unikać zagrożenia.

Ponadto implantologia obejmuje również farmakoterapię. Czasami może być konieczne podanie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych oraz antybiotyków. Wiele z nich nie jest zalecanych podczas ciąży, gdyż mogą być groźne dla zdrowia matki i dziecka.

Warto dodać, że ciąża to stan, w którym dochodzi do wahania hormonów. Te mogą wpływać na wydzielanie i koncentrację śliny oraz schorzenia w jamie ustnej (np. zapalenie przyzębia i dziąseł). Takie czynniki utrudniają integrację implantu z kością.

Wszystko to sprawia, że panie w ciąży powinny odłożyć wstawienie implantu na później. Po urodzeniu dziecka można udać się na szczegółową konsultację. Stomatolog ustali kolejne kroki i zaproponuje odpowiedni termin badań i zabiegu. W ten sposób zadbasz o bezpieczeństwo.

Ogólny stan zdrowia pacjenta

Duże znaczenie ma również ogólny stan zdrowia oraz przyjmowane leki. Przy przeprowadzeniu wywiadu specjalista zapyta o wszystkie szczegóły i upewni się, czy nie istnieją przeciwskazania do zabiegu. Kluczową rolę odgrywa tu szczegółowa diagnostyka.

Chociaż zastosowanie implantów nie zawsze jest możliwe, najczęściej udaje się przeprowadzić ten zabieg. Wcześniej warto przeczytać, jak on wygląda i porozmawiać z dentystą, który udzieli niezbędnych wskazówek.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Zanim zdecydujesz się na wybór tej usługi, dokładnie sprawdź listę przeciwwskazań. O wszystkich wątpliwościach warto poinformować stomatologa, który wybierze rozwiązania najlepiej dopasowane do Twojego stanu. Dzięki temu będziesz cieszyć się pięknym uśmiechem i komfortem przez długie lata. Odpowiednio dobrane implanty są bardzo trwałe i świetnie spełniają oczekiwania pacjentów.

Pamiętaj, aby wybrać usługi stomatologa, który cieszy się wysoką renomą. Zanim podejmiesz decyzję, rzuć okiem na opinie pacjentów. Jeśli tylko stan zdrowia Ci na to pozwala, zdecydowanie warto wstawić implanty w miejsce luki zębowej. Dzięki temu szybko znikną problemy z rozdrabnianiem pokarmów czy przesuwaniem się sąsiednich zębów. Duże znaczenie mają również względy estetyczne. Nic więc dziwnego, że na implanty zębowe decyduje się tak wiele osób.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK