Implantologia — czy można wstawić implanty w miejsce dawno utraconych zębów?

Braki w uzębieniu mogą znacząco osłabiać poczucie pewności siebie, sprawiając, że osoba taka zaczyna wycofywać się z życia towarzyskiego w obawie przed negatywnymi ocenami. W takich sytuacjach konieczne może się okazać skorzystanie z pomocy wykwalifikowanych profesjonalistów, specjalizujących się w implantologii.

Implantologia to dziedzina stomatologii, ukierunkowana na odtwarzanie zębów, które zostały utracone pod wpływem urazu lub zaniedbań higienicznych. Wykorzystując możliwości nowoczesnej implantologii, można odzyskać zachwycający uśmiech i dawno utraconą pewność siebie.

Czym są implanty stomatologiczne?

Implanty zębowe to niewielkie tytanowe śruby, które wszczepione w kości żuchwy i/lub szczęki imitują korzenie zębowe. To właśnie na nich w późniejszym okresie osadzane są korony zębowe, skrupulatnie przygotowane przez protetyka. Zastosowanie takich rozwiązań sprawia, że odtworzone w ten sposób zęby do złudzenia przypominają te naturalne, a przy tym są w pełni bezpieczne dla zdrowia.

Cała procedura związana ze wszczepieniem implantów stomatologicznych jest skomplikowana, co jednoznacznie przekłada się na wysokie koszty. Właśnie z tego powodu wiele osób odkłada decyzję o uzupełnieniu braków w uzębieniu na długie lata.

Kiedy najlepiej wstawić implanty?

Zdaniem zdecydowanej większości stomatologów najlepszy czas na wstawienie implantów to 8 do 12 tygodni od utraty bądź usunięcia zęba. W tym czasie dochodzi do regeneracji ubytków w kości. Dopiero w kolejnych miesiącach zaczyna dochodzić do stopniowego zaniku tkanki kostnej. Wszczepienie implantu przed rozpoczęciem tego procesu sprawi, że cały zabieg przebiegnie sprawniej, co równocześnie przełoży się na znacznie niższe koszty.

Dodatkowo wszczepienie implantu stomatologicznego przed rozpoczęciem procesu zanikania tkanki kostnej sprawi, że kości potraktują implant jako naturalne wypełnienie, przez co w naturalny sposób pobudzi się do dalszej regeneracji oraz zagęszczenia.

Wstawienie implantu po latach

Należy pamiętać, że wraz z upływem lat proces zanikania kości pogłębia się, co w efekcie może znacząco utrudniać wykonanie implantu stomatologicznego. Jednak choć zabieg przeprowadzony po latach staje się bardziej skomplikowany, to nie jest niemożliwy.

Trzy miesiące po usunięciu zęba rozpoczyna się proces zaniku kości w obrębie wyrostka. Degradacja następuje w wymiarze podłużnym i poprzecznym. Jednak nie istnieją żadne sztywne normy, wskazujące stopień zaniku zębów. Przebieg tego procesu uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji pacjentów, w tym wieku, stanu zdrowia oraz czynników genetycznych.

W przypadku implantacji zębów po latach konieczne może się okazać przeprowadzenie dodatkowych procedur, związanych z odbudową tkanki kostnej. Zwykle zabieg ten przeprowadzany jest z wykorzystaniem specjalnego granulatu, pozwalającego na „zwiększenie” objętości kości. Sam proces odtworzenia kości może trwać, w zależności od stopnia zaniku, od 6 do nawet 12 miesięcy. Dopiero po tym czasie możliwe jest wstawienie implantu stomatologicznego oraz późniejsze osadzenie na jego powierzchni korony protetycznej.

W bardziej skomplikowanych przypadkach, w których doszło do rozległego ubytku kości, konieczne może się okazać przeprowadzenie zabiegu augmentacji kości. Zabieg ten polega na przeszczepieniu kości z innego obszaru ciała pacjenta. W niektórych przypadkach alternatywnie można zastosować materiały syntetyczne, które pozwolą na zwiększenie objętości kości.

Dlaczego warto zdecydować się na implanty stomatologiczne?

Uzupełnienie ubytków w uzębieniu jest istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Podczas codziennych czynności, takich jak m.in. jedzenie zęby są nierównomiernie obciążone, co może prowadzić do nadmiernego obciążenia. To w konsekwencji może sprawić, że pozostałe zęby staną się bardziej podatne na rozwój próchnicy, złamania czy rozchwianie.

Dodatkowo, braki w uzębieniu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak:

  • zmiana mimiki twarzy,
  • pojawiające się silne bóle głowy,
  • trudności ze snem,
  • trudności w mówieniu.

Wiele osób przez lata ignoruje braki w uzębieniu, szczególnie wówczas, gdy te występują w obrębie zębów trzonowych. Tymczasem braki w uzębieniu niosą ze sobą poważne konsekwencje, nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne. Nawet utrata pojedynczego zęba może sprawić, że pozostałe wraz z upływem lat zaczną się przechylać w stronę ubytku, w efekcie ulegając postępującemu rozchwianiu. To w konsekwencji może prowadzić do utraty kolejnych zębów i tym samym dalszej degradacji tkanek kostnych. Jeśli więc zależy Ci na utrzymaniu zdrowia i przywróceniu sobie zachwycającego uśmiechu, powinieneś możliwie jak najszybciej zdecydować się na uzupełnienie ubytku, przy zastosowaniu implantów stomatologicznych.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK