Skoncentrowane czynniki wzrostu, czyli leczenie stomatologiczne z wykorzystaniem komórek macierzystych

Komórki macierzyste są coraz częściej wykorzystywane w medycynie, w tym także w stomatologii. Dentyści widzą ogromny potencjał w ich zastosowaniu podczas codziennej praktyki dentystycznej. Mówi się, że komórki macierzyste stanowią milowy krok w rozwoju stomatologii, który pozwoli w całkowicie nowy sposób podejść do leczenia chorób jamy ustnej. 

Komórki macierzyste – co to?

W celu zrozumienia fenomenu komórek macierzystych, musimy najpierw dowiedzieć się, czym one właściwie są. Komórki te to niedojrzałe oraz niewyspecjalizowane komórki znajdujące się w ludzkim ciele. To właśnie one stanowią początkowy etap rozwoju wszystkich komórek w organizmie człowieka, np. tkanki kostnej czy komórek krwi. Posiadają one zdolność do dzielenia się, samoodnowy oraz różnicowania. Co więcej, z łatwością mogą przekształcać się w różne rodzaje komórek w naszym organizmie. Sprawia to, że wszczepione w miejsce wymagające leczenia, pozwalają na odbudowanie uszkodzonych komórek lub naprawienie rozległych nieprawidłowości tkanki. 

Można uzyskać je m.in. z tkanki tłuszczowej czy szpiku kostnego. Znajdują się one także w zębach, gdzie wyróżniamy nawet kilka typów ich struktur. Właśnie dlatego stomatologia zainteresowała się komórkami macierzystymi. 

Potencjalnych zastosowań komórek macierzystych w tej dziedzinie medycyny jest naprawdę wiele i z pewnością będzie więcej. Mogą one wspomagać procesy integracji implantów zębowych z tkankami pacjenta, ale i wspomagać procesy odtwarzania tkanek okołozębowych. Te dwa przykłady to jednak jedynie podstawowe zastosowanie komórek macierzystych w gabinetach stomatologicznych.

CD34+ – hematopoetyczne komórki macierzyste

CD34+ to komórki macierzyste, które dają początek wielu typom komórek krwi. Co więcej, są one jednymi z najlepiej scharakteryzowanych komórek macierzystych znajdujących się w organizmie człowieka. Biorą udział w produkcji kolagenu, indukują tworzenie kości, aktywują mikrokrążenie, a także wspomagają regenerację komórkową. Włączenie ich do zabiegów stomatologicznych doskonale wpływa na poprawę rekonstrukcji tkanek twardych oraz miękkich w obszarze twarzy i jamy ustnej.

Jak zbudowana jest CD34+?

Komórka macierzysta CD34+ jest bardzo dobrze scharakteryzowana, co przekłada się na jej świadome wykorzystywanie w stomatologii. W jej budowie znajdziemy:

 • TGF – transformujący czynnik wzrostu, który pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu.
 • VEFG – czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego, który aktywuje mikrokrążenie.
 • FGF – czynnik wzrostu fibroblastów, który promuje zróżnicowanie oraz wzrost komórek.
 • PDFG – płytkopochodny czynnik wzrostu, który reguluje podział i zróżnicowanie komórek w okresie regeneracji.
 • BMP – białka morfogenetyczne kości z grupy cytokin, które biorą udział w regulacji zróżnicowania oraz wzrostu chondroblastów i osteoblastów, a także indukują tworzenie kości.

Skoncentrowane czynniki wzrostu – razem z CD34+

Czynniki wzrostu to białka występujące we krwi, które regulują złożone procesy gojenia się ran oraz znacząco zwiększają możliwości regeneracji bez skutków ubocznych. Swoje zastosowanie znajdują szczególnie w chirurgii stomatologicznej, implantologii, periodontologii oraz chirurgii szczękowo-twarzowej.

CGF – najnowsza terapia regeneracyjna w stomatologii

Metoda CGF to najnowsza oraz najbardziej bezpieczna terapia regeneracyjna, jaką stosuje się w stomatologii. Wykorzystuje ona skoncentrowane czynniki wzrostu oraz komórki macierzyste.

Jakie są zalety stosowania CGF?

 • lepsze oraz szybsze rezultaty gojenia,
 • znaczne zmniejszenie obrzęku oraz bólu pourazowego,
 • wyeliminowanie zespołu suchego zębodołu, jaki może wystąpić po ekstrakcji,
 • znacznie lepsza integracja implantu z kością,
 • eliminacja powikłań oraz skutków ubocznych,
 • imponujące rezultaty w rekonstrukcji tkanek miękkich oraz twardych w obszarze jamy ustnej i twarzy.

Zabieg CGF – jak wygląda?

Krew pacjenta zostaje pobrana oraz odwirowana w separatorze komórkowym, dzięki czemu lekarz uzyskuje wyodrębnione skoncentrowane czynniki wzrostu oraz komórki macierzyste. Tak przygotowany materiał wykorzystuje się w miejscu, które będzie poddawane zabiegowi. W zależności od tego, jaki rodzaj zabiegu będzie wykonywany, preparat może być użyty zarówno do bezpośredniej aplikacji w miejscu rany, jak i wymieszania go z materiałem kościozastępczym. 

Leczenie implantologiczne w stomatologii dynamicznie rozwija się od lat 60-tych ubiegłego wieku. Zabieg CGF stosowany jest w medycynie natomiast od roku 2006. Ze względu na to, że w 100% wykorzystuje on naszą krew, nie powoduje reakcji alergicznych, działań niepożądanych ani powikłań. Co więcej, pozwala na skrócenie okresu rekonwalescencji po zabiegu chirurgicznym, zmniejsza dolegliwości bólowe oraz zapewnia lepsze rezultaty leczenia.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK