Leczenie zębów u dzieci pod narkozą – czy należy mieć obawy?

Leczenie zębów u większości osób wywołuje negatywne skojarzenia. To doświadczenie bywa szczególnie trudne w przypadku dzieci. Niekiedy trudno im wytłumaczyć konieczność wizyty w gabinecie dentystycznym, a nawet jeśli uda się je do tego namówić, mogą w niektórych przypadkach reagować histerycznie. Czasami strach dziecka zupełnie uniemożliwia przeprowadzenie koniecznego zabiegu. Przeprowadzanie w stresie licznych zabiegów u dziecka niesie za sobą nieodwracalny uraz i warto pomyśleć o innych rozwiązaniach. W takim przypadku jedynym wyjściem jest na ogół leczenie zębów pod narkozą.

Jak to wygląda?

Przed podaniem środka usypiającego anestezjolog przeprowadza dokładną ankietę z rodzicami dziecka, aby poznać ewentualne przeciwwskazania do znieczulenia. Jeżeli znieczulenie dziecka jest możliwe, lekarz podaje odmierzoną ilość anestetyku, po którym dziecko zasypia. Leki znieczulające zazwyczaj podawane są przez maseczkę. Od tego momentu stomatolog może bezproblemowo zająć się zębami dziecka. W związku z tym, że dziecko spokojnie śpi i nie odczuwa bólu, lekarz ma możliwość przeprowadzenia wszystkich niezbędnych zabiegów podczas jednej wizyty. W trakcie zabiegu anestezjolog cały czas monitoruje parametry życiowe małego pacjenta. Po zabiegu dziecko wybudza się z narkozy, oczywiście cały czas monitorując jego stan.

Jak dziecko reaguje na narkozę?

Należy być przygotowanym na to, że dzieci różnie reagują na podane leki – jedne zachowują się spokojnie, reagują sennością, a inne mogą być bardzo pobudzone, nawet agresywne. Jest to krótkotrwały stan, który przechodzi w miarę ustępowania działania narkozy. Po całkowitym wybudzeniu i krótkiej obserwacji, dziecko najczęściej jeszcze tego samego dnia jest wypisywane do domu.

Czy leczenie zębów pod narkozą u dzieci jest ryzykowne?

Każde znieczulenie niesie ze sobą pewne ryzyko. Najczęstsze skutki uboczne narkozy to senność, nudności i wymioty. Dzisiejsze środki znieczulające są na tyle nowoczesne, że jakiekolwiek skutki uboczne występują niezwykle rzadko.

Choć wielu rodziców obawia się leczenia zębów u dzieci pod narkozą, czasem jest to jedyna droga do wyleczenia zębów dziecka. Zaniedbane zęby i choroby im towarzyszące, takie jak próchnica, stany zapalne czy ropnie, mogą nieść o wiele poważniejsze zagrożenia niż narkoza, skutkując chociażby zakażeniami narządów czy zapaleniem wsierdzia. Dlatego jeżeli lekarz stwierdzi, że zęby dziecka trzeba leczyć i narkoza będzie konieczna, należy zaufać specjaliście i zdecydować się na zabieg.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK