Licówka – sposób na korektę estetyczną zęba

Zęby maja służyć nam przez całe życie, dlatego też nikomu nie trzeba przypominać, jak ważna jest ich codzienna i prawidłowa pielęgnacja. Nikt nie powinien unikać gabinetu dentystycznego, a w przeciągu roku warto zaplanować sobie chociażby jedną wizytę kontrolną, aby poznać stan naszej jamy ustnej. W dzisiejszych czasach duże znaczenie ma także stomatologia estetyczna, oferująca swoim pacjentom wiele rozwiązań, gwarantujących zadowolenie i dumę ze swojego uzębienia. Jeśli więc borykasz się z problemami zębów takimi jak przebarwienia, nierówności czy szpary warto skorzystać z dostępnych w stomatologii estetycznej licówek.

Czym są licówki? 

Licówki to rozwiązanie stomatologii estetycznej polegające na stałej korekcie zębów właśnie do celów estetycznych. Licówki są to cienkie porcelanowe płatki (0,2-1 mm grubości), które zostają na stałe osadzone na zęby naturalne, oszlifowane wcześniej w odpowiedni sposób. Zabieg ten ma na celu ukrycie w ten sposób przeróżnych defektów i niedoskonałości powstałych na zębach. Zakłada się je przeważnie na przednie zęby – od trójki do trójki albo od czwórki do czwórki. Na pozostałe stosuje się korony bądź formy pośrednie między licówkami a koronami. Wynika to z faktu, że licówki są delikatniejsze i nie nadają się do części żującej, w której mogłyby szybko ulec uszkodzeniu.

Licówki przeznaczone są dla osób, które chcą rozjaśnić zęby, nadać im nowy, piękny kształt. Służą także wydłużeniu zęba, poszerzeniu czy zlikwidowaniu szpary między zębami. Polecane są także osobom borykającymi się z problemem przebarwień. Licówki bowiem umożliwiają pozbycie się ich bez zmiany naturalnej barwy zęba. Są zakładane także w przypadku niewielkich ubytków, uszkodzeń, ukruszonych brzegów lub pęknięć. Jednak przy poważniejszych uszkodzeniach stosuje się korony ceramiczne.

Kiedy natomiast nie powinno stosować się tego rozwiązania? Licówek nie zakłada się kiedy u pacjenta występuje choroba dziąseł, próchnica oraz problemy ze zgryzem w postaci na przykład zgrzytania zębami czy zaciskania zębów lub też w przypadku niskiego poziomu higieny jamy ustnej. Nie ma natomiast ograniczeń wiekowych.

Metody nakładania licówek

Występują dwie metody nakładania licówek. Pierwsza to metoda bezpośrednia, co oznacza, że lekarz w trakcie jednej wizyty dopasowuje kolor do naturalnej barwy zębów pacjenta, po czym pokrywa szkliwo takim samym materiałem, jakiego używa się na plomby. Druga to metoda pośrednia. Leczenie odbywa się z reguły na dwóch wizytach. Na pierwszej pobierane są wyciski z zębów, a na ich podstawie wykonuje się licówki w odpowiednim kolorze. W trakcie kolejnej wizyty gotowe licówki mocuje się na powierzchni zębów.

Licówki to prosty sposób na piękne zęby. To idealne rozwiązanie dla osób, które na co dzień wstydzą się uśmiechać, pokazując przy tym swoje uzębienie. Ten nieskomplikowany zabieg pozwoli Ci odzyskać pewność siebie.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK