Licówki porcelanowe – jak dobrać je do kształtu twarzy?

Licówki to cienkie płytki, które naklejane są na zewnętrzną stronę zębów. Obecnie jest to jeden z najbardziej popularnych zabiegów stomatologii estetycznej na poprawę uśmiechu. Rodzaj i kształt zastosowanych licówek powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Do czego służą licówki?

Licówki pozwalają m.in. na przykrycie rozległych wypełnień i uporczywych przebarwień zębów. Dzięki licówkom możliwa jest także zmiana kształtu zębów, zlikwidowanie diastemy, wydłużenie lub poszerzenie zębów. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a do założenia licówek z reguły wystarczą dwie wizyty. W niektórych przypadkach proces ten może się wydłużyć, jeśli będzie konieczne np. wcześniejsze wyleczenie zębów. Dla poprawy estetyki uśmiechu zaleca się wykonanie minimum sześciu licówek – na siekacze i kły. W przypadku znacznej różnicy w kolorystyce pomiędzy licówką a zębem naturalnym koniecznie może być także wcześniejsze wybielenie reszty zębów.

Jak dobrać licówki do kształtu twarzy?

Zakładając licówki, należy pamiętać, że jeden uśmiech nie będzie pasował do wszystkich. Każdy kształt twarzy ma optymalny rozmiar i kształt zębów, dzięki któremu można zrównoważyć pewne cechy i zapewnić jak najlepszy wygląd naszej fizjonomii. W przypadku twarzy w kształcie serca najlepiej sprawdzają się zaokrąglone i krótsze licówki, z kolei dla twarzy owalnej licówki powinny być kwadratowe, dzięki czemu optycznie poszerzą i zaokrąglą buzię. Twarz okrągła wygląda lepiej z dużymi i wyrazistymi licówkami, natomiast w przypadku twarzy kwadratowej zaleca się zastosowanie licówek zaokrąglonych w celu zmiękczenia rysów.

Licówki należy też dobrać do płci, sylwetki oraz osobowości. Te stosowane u kobiet z reguły mają zaokrąglone krawędzie i są węższe przy dziąsłach. W przypadku mężczyzn zęby są natomiast masywniejsze i bardziej kwadratowe. Południowe rysy twarzy dają możliwość zastosowania większych i pełniejszych licówek, z kolei w przypadku drobnej twarzy z wąskimi ustami zaleca się licówki w mniejszym rozmiarze. Najlepiej oczywiście zdać się na doświadczenie protetyka, który uwzględniając aspekty estetyczne i anatomiczne Twojej twarzy, doradzi najlepsze rozwiązanie.

Decydując się na licówki, należy pamiętać, że powinny być one dopasowane do kształtu twarzy w jak najbardziej naturalny sposób. Właściwie dobrane licówki zapewniają harmonijny wygląd twarzy i nie zaburzają (a często nawet poprawiają) funkcjonalności zgryzu.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK