Palenie papierosów – wpływ na zdrowie jamy ustnej

Palenie papierosów to jeden z najpopularniejszych nałogów naszych czasów. I chociaż ich szkodliwe działanie nie jest tajemnicą – często wspomina się o nim w odniesieniu do chorób układu oddechowo-krążeniowego, w tym niewydolności płuc. Często to uśmiech zdradza, czy ktoś jest nałogowym palaczem. Dlaczego tak się dzieje?

Zęby palacza – dlaczego palenie papierosów wpływa na ich wygląd?

Każdy papieros zawiera nikotynę i substancje smoliste, które osadzają się na zębach doprowadzając do ich żółknięcia. Takie przebarwienia widoczne są szczególnie w miejscach, w których występuje naturalny osad na zębach. Dlatego szczególnie tuż przy styku zęba z dziąsłem, czy w szczelinach między zębami, dostrzeżemy brunatny nalot. Dym nikotynowy wywołuje poczucie suchości w jamie ustnej. Dzieje się tak dzięki zmniejszeniu ilości produkowanej śliny. To z kolei prowadzi do zakwaszenia jamy ustnej – w skutek kwaśnego pH dochodzi do znacznie szybszego gromadzenia się płytki nazębnej. Zabarwiony za sprawą substancji smolistych i dymu kamień nazębny, powoduje bardzo nieestetyczny wygląd jamy ustnej palaczy.

Czy papierosy mogą wywołać próchnicę zębów?

Tak. Suchość w ustach, jaka pojawia się po wypaleniu papierosa nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia zębów. Warto pamiętać, że ślina ma szereg dobroczynnych właściwości – działa przeciwgrzybicznie i antybakteryjnie. Zbyt mała jej ilość stwarza bakteriom wręcz idealne środowisko do rozwoju. Bakterie próchnicotwórcze rozmnażają się w kwaśnym środowisku. Ślina ma naturalną zdolność do neutralizowania pH w jamie ustnej – zatem mała ilość śliny skutkuje powstawaniem próchnicy.

Palenie papierosów, a stany zapalne w jamie ustnej

Twardy osad, nazywany kamieniem nazębnym, to siedlisko bakterii. Jego narastanie sprzyja powstawaniu stanów zapalnych w jamie ustnej. Kiedy atakowane zostają dziąsła, ich poziom obniża się. Możemy wówczas z łatwością zauważyć, jak odsłaniają się szyjki zębowe. W ten sposób powstanie paradontoza. Schorzenie to wpływa na nieestetyczny wygląd zębów, ale także odczuwanie bólu i nadwrażliwości szyjek zębowych. Zaczynamy odczuwać dyskomfort podczas spożywania zimnych i ciepłych pokarmów. Zęby chwieją się, a z czasem dochodzi do ich wypadania. Pod wpływem nacisku kamienia nazębnego zaczynają krwawić nasze dziąsła. Co ciekawe, u osoby niepalącej wszelki stan zapalny dziąseł objawia się w pierwszej kolejności nadmiernym krwawieniem, szczególnie podczas szczotkowania zębów. Natomiast u palaczy objaw ten można przeoczyć. W dymie nikotynowym obecny jest tlenek węgla, który prowadzi do niedotlenienia komórek błony śluzowej w jamie ustnej. Skutkiem tego zjawiska jest mniej obfite krwawienie, nawet przy stanie zapalnym i uszkodzeniach dziąseł.

Język palacza – na co zwrócić uwagę?

Nagromadzenie bakterii, stan zapalny i nieestetyczny wygląd jamy ustnej palacza nie dotyczy jedynie zębów i dziąseł. Często to właśnie język zdradza pierwsze symptomy choroby, niedobory makro i mikroelementów w organizmie, czy uzależnienie od papierosów. Żółty lub biały nalot na języku u palacza jest spowodowany nagromadzeniem osadu. Bakterie gromadzące się na języku, nieprawidłowa higiena, przebarwienie spowodowane dymem papierosowym, substancjami smolistymi, a także suchość w jamie ustnej sprzyjają nieestetycznemu wyglądowi języka, a także nieprzyjemnemu zapachowi z ust.

Jak zapobiec zmianom w jamie ustnej u palacza?

Najprostsza odpowiedź brzmi: najlepiej rzucić palenie! Ale przecież nie każdy palacz chce pozbyć się swojego nałogu. Zatem kluczowa jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Pamiętajmy, że porządne szczotkowanie zębów zapobiega gromadzeniu się osadu i minimalizuje przebarwienia zębów (nie tylko od papierosów, ale także kawy, herbaty, czerwonego wina i niektórych pokarmów). Mycie zębów powinno dotyczyć także dziąseł, języka czy podniebienia. Nie zapominajmy o tych obszarach! Na rynku dostępne są także specjalne pasty do zębów dedykowane palaczom. W ich składzie znajdziemy substancje aktywne niwelujące powstawaniu kamienia, jak np. węgiel aktywny.

Podsumowanie

Papierosy wywierają negatywny wpływ na cały organizm. Zapominamy, że to nasza jama ustna w pierwszej kolejności ma styczność ze szkodliwym dymem nikotynowym. Pożółkłe zęby, próchnica, nadmiar kamienia, stan zapalny dziąseł, osad na języku, nieprzyjemny zapach z ust – to tylko część przykrych i nieestetycznych skutków nałogu, jakim jest palenie papierosów. Jeśli uzależnienie staje się dla nas ciężkie do zwalczenia, warto skupić się chociaż na prawidłowej higienie jamy ustnej i regularnych wizytach u stomatologa.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK