Periodontologia zębów – popularne mity na temat leczenia chorób przyzębia

Kiedy mówimy o higienie jamy ustnej, wielu z nas myśli wyłącznie o szczotkowaniu zębów. Kwestia troski o dziąsła jest często bagatelizowana. Tymczasem paradontoza występuje w naszym społeczeństwie niemal powszechnie – szacuje się, że dotyka 70% społeczeństwa. Do jej rozpowszechnienia się przyczynia się m.in. niska świadomość i brak wiedzy. Istnieje też kilka mitów, które sprawiają, że nie podejmujemy leczenia w porę.

Mit pierwszy – wystarczy codzienna higiena jamy ustnej

Jednym z najpowszechniejszych przekonań jest to, że choroby dziąseł dotykają osób, które regularnie szczotkują zęby. Oczywiście mycie zębów przynajmniej 2 razy dziennie, stosowanie płynów do płukania i nici dentystycznej oraz przestrzeganie odpowiedniej diety może jej zapobiegać rozwojowi chorób przyzębia, ale nie w każdym przypadku. Choroby przyzębia nierzadko mają podłoże genetyczne, i nie sposób ich uniknąć. Dodatkowo na rozwój paradontozy mogą mieć wpływ przyjmowane leki obniżające odporność.

Mit drugi – dopóki nie ma poważnych objawów, dziąsła są zdrowe

Kolejnym mylnym twierdzeniem jest to, że paradontoza występuje dopiero w momencie gdy można zaobserwować wyraźnie zmiany na dziąsłach. Tymczasem pierwsze objawy paradontozy to najczęściej nadwrażliwość na gorące lub zimne produkty oraz krwawienie dziąseł. Jeśli doświadczasz takich przypadłości, koniecznie skonsultuj się z periodontologiem, który oceni kondycję Twoich dziąseł.

Mit trzeci – choroby przyzębia można wyleczyć stosując antybiotyki

Z uwagi na to, że choroby przyzębia wywołane są czynnikami bakteryjnymi, wiele osób uważa, że wystarczy terapia antybiotykowa. Ograniczając się jedynie do farmaceutyków, wyleczenie nie jest w pełni możliwe. Chociaż antybiotyki mogą pełnić rolę wspomagającą leczenie, to pełna kuracja (obejmująca np. oczyszczenie korzenia zęba czy działania, które pomogą w regeneracji tkanek) nie jest możliwa bez ingerencji periodontologa.

Mit czwarty – leczenie paradontozy jest bardzo bolesne

Periodontolog dysponuje rozmaitymi środkami znieczulającymi i przeciwbólowymi. Dzięki ich stosowaniu, zabieg i dalsze leczenie przebiegają bezboleśnie.

Leczenie periodontologiczne zębów ma kluczowe znaczenie, jeśli zależy nam na utrzymaniu zębów w dobrej kondycji. Im wcześniej zauważymy choroby przyzębia i wdrożymy leczenie, tym większe prawdopodobieństwo szybkiego pozbycia się problemu. Warto regularnie kontrolować stan zębów i dziąseł, by uniknąć późniejszych komplikacji.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK