Wybielanie zębów z użyciem lasera diodowego

Coraz więcej osób odwiedzających gabinety stomatologiczne stanowią pacjenci, którzy chcą mieć śnieżnobiały uśmiech. Przy zębach niewymagających leczenia protetycznego ( licówki, korony) najlepszą metodą , służącą temu celowi, jest wybielanie zębów. Na rynku mamy różnorodne metody wybielania. Pod  względem efektu przodują jednak  zabiegi wykorzystujące światło lasera. . Zęby po raz pierwszy zostały wybielone w gabinecie stomatologicznym w drugiej połowie XIX wieku i od tego czasu powszechność wybielania skłania lekarzy dentystów do wprowadzania nowych materiałów oraz technik ich aplikacji celem osiągnięcia szybkiego i satysfakcjonującego lekarza i pacjenta efektu estetycznego.  Istotą zabiegu wybielania laserami  (w tym celu  stosowane są lasery argonowe, erbowo-jagowe, jagowo-neodymowe i najczęściej diodowe)  jest użycie fali  elektromagnetycznej o odpowiedniej długości emitowanej przez laser ( w przypadku lasera diodowego 810-980) , co aktywuje i przyśpiesza przechodzenie nakładanej na zęby substancji wybielającej ze szkliwa do zębiny, przyspiesza rozkład substancji aktywnej ( nadtlenek wodoru) oraz powoduje wzrost uwalniania wolnych rodników ( utleniających pigmenty organiczne ) . Nakładane na zęby substancje wybielające to żele składające się z wody, środka wybielającego ( nadtlenek wodoru, nadtlenek mocznika, nadwęglan sodu)środków zagęszczająco-stabilizujących oraz związków zwiększających absorpcję światła laserowego i zapobiegających wzrostowi temperatury miazgi zęba .Efekt wybielania możemy ocenić najlepiej wizualnie przy pomocy kolornika Vita ( zgodnie z jego podana skalą jasności)Zmiana koloru np. z B3 na B2 jest rejestrowana jako zmiana o 8 jednostek. Jak pokazują najnowsze badania zastosowanie najnowocześniejszych laserów diodowych daje rozjaśnienie zębów o 9 jednostek skali jasności. Ponadto laser umożliwia skrócenie czasu kontaktu żelu z powierzchnią zęba tym samym zmniejszając czas zabiegu i co najważniejsze – nadwrażliwość pozabiegową u pacjentów.

Jak przebiega taki zabieg?

Warunkiem jest dokładne oczyszczenie zębów z płytki nazębnej i kamienia oraz uzupełnienie ubytków. Przed samym zabiegiem pacjentowi aplikuje się na dziąsła preparat -koferdam, którego celem jest ochrona dziąseł przed działaniem chemicznego  środka wybielającego.  Na przygotowane zęby dentysta nakłada specjalny, biokompatybilny  żel wybielający, którego celem jest utlenienie przebarwień w strukturze zęba. Żel jest aktywowany przez naświetlenie przy użyciu światła z końcówki wybielającej  lasera ( aplikatora łukowego) . Końcówka wybielająca lasera umieszczana jest w odległości 1mm od powierzchni zębów i obejmuje jeden kwadrant łuku zębowego. Każdy kwadrant naświetlany jest przez 30 sekund i zwykle przeprowadza się 4 cykle takiego wybielania. Czas trwania jednej wizyty (wykonując  4 cykle zabiegowe) to zwykle min. 60 minut. ( czasami trzeba dodać czas na nałożenie preparatu lub naświetlenie  -biostymulację laserową celem zmniejszania nadwrażliwości pozabiegowej zębów)   Następnie przez min.  3 doby należy stosować białą dietę, czyli rezygnować z produktów mogących zniweczyć działanie zabiegu(  z kawy , mocnej herbaty, czerwonego wina , jedzenia przebarwiających owoców i warzyw)

Efekt zabiegu zależnie od trybu życia i nawyków żywieniowych może utrzymywać się około 2 lata. Można go jednak wydłużyć przez regularne wizyty u dentysty( których celem jest między innymi  usunięcie osadów nazębnych, zlecanie środków do mycia zębów) , ale także rzuceniem palenia czy stosowaniem odpowiedniej diety.
Przeciwwskazania do zabiegu:
– próchnicowe lub mechaniczne uszkodzenie zęba

– nieleczona choroba przyzębia

– zmiany zapalne dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej ( bakteryjne , wirusowe)
–  ciąża i okres karmienia piersią
– uczulenia na utleniacze
– niektóre przebarwienia na zębach
-duża ilość  nieszczelnych wypełnień i koron na zębach
– wiek poniżej 16 lat
– uszkodzone szkliwo
– głęboko odsłonięte szyjki zębowe

Gdzie i dlaczego?

Nowoczesne techniki wybielania laserowego zębów warto przeprowadzać w sprawdzonych klinikach stomatologicznych dysponujących nie tylko najnowocześniejszymi i laserami i i sprawdzonymi materiałami ale i doświadczonym personelem medycznym wykonującym tego typu zabiegi.  Dodatkowo warto też zwrócić uwagę na to, że rozliczne zabiegi laserowe stosowane są w wielu dziedzinach stomatologii ( stomatologia zachowawcza, periodontologia, endodoncja , chirurgia, ortodoncja, protetyka , fizjoterapia narządu żucia  )   a jest tak dzięki temu, że są one bardzo bezpieczne, efektywne, skracające czas zabiegu i niektóre efekty pozabiegowe  ( ból , obrzęk , krwawienie, nadwrażliwość , napięcie tkanek )

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK