Czy można zapobiec powstawaniu paradontozy?

Słowem wstępu warto wyjaśnić, czym jest wspomniana w tytule choroba. Paradontoza to potoczna nazwa poważnej choroby zębów zwanej zapaleniem przyzębia. Schorzenie to wynika z różnego rodzaju infekcji i jest na tyle niebezpieczne, iż w wyniku paradontozy może dojść do rozchwiania oraz utraty zębów. Dodatkowo zagrożenie zapaleniem przyzębia jest na tyle groźne, że choroba rozwija się przez wiele lat bez wyraźnych objawów. Paradontoza jest na tyle podstępna, iż niszczy kości i dziąsła bez jakichkolwiek znaków.

Jaka więc jest odpowiedź na zadane w tytule pytanie? Krótka. TAK. Można ustrzec się przed zapaleniem przyzębia.

Sposoby zapobiegające paradontozie:

  1. Pierwszy i najważniejszy punkt to obowiązek skrupulatnie sprawdzany, przez wszystkie mamy od najmłodszych lat, czyli mycie zębów. Uzębienie należy czyścić przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Ważna jest odpowiednia technika mycia zębów. Należy czynić ruchy wymiatające, nie wolno szorować zębów poziomo. Mycie uzębienia powinno trwać około 3 minut. Po za odpowiednią techniką, niezbędny jest również dobry sprzęt. Do czyszczenia zębów powinno wybierać się szczoteczki z miękkim lub średnio twardym włosiem.
  2. Oprócz pielęgnacji zębów szczoteczką przeznaczoną do ich mycia, należy również regularnie korzystać z nici dentystycznych oraz wykałaczek dentystycznych. Wzmożone oczyszczanie jamy ustnej zagwarantuje uniknięcie poważnych infekcji, przyczyniających się do powstawania zapalenia przyzębia.
  3. Istotna jest nie tylko pielęgnacja zębów, ale i całej jamy ustnej. Nie można zapominać o oczyszczaniu języka, każdorazowo podczas mycia zębów. W tym celu warto posłużyć się szczoteczkami do zębów, zawierającymi specjalną końcówkę do czyszczenia języka. Obecnie można również dostać specjalnie przeznaczone do czyszczenia czy skrobania szczoteczki oraz profesjonalne żele do pielęgnacji języka.
  4. Dla dodatkowej ochrony przed infekcjami, po umyciu zębów i języka warto przepłukać jamę ustną specjalistycznym płynem. Najlepiej sprawdzają się, dostępne w aptekach, płyny bez alkoholu w składzie, które nie powodują podrażnień.
English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK