Czym są nadziąślaki i jak się je leczy?

Nadziąślaki to niewielkich rozmiarów guzki, które pojawiają się na dziąsłach i są stworzone z ich tkanki. Zazwyczaj mają także taki sam kolor jak błona śluzowa otaczająca szyjki zębowe. Charakteryzuje się je jako zmiany zapalno-rozrostowe. Mogą powstawać w różnych wieku, zdarza się także, że samodzielnie odpadają lub znikają, ale nie jest to regułą. Periodontolog, do którego warto udać się na konsultację w przypadku podejrzenia nadziąślaka, wykluczy inne zmiany i pomoże usunąć guzek z jamy ustnej.

Przyczyny i rodzaje nadziąślaków

Choć nadziąślaki powstają samoistnie, wyróżnia się kilka czynników, które mogą mieć wpływ na patologiczny rozrost tkanki dziąsła. Ten, zazwyczaj nie sprawiający bólu guzek, może powstać na skutek mechanicznego podrażnienia tkanki lub nagromadzonego kamienia nazębnego. Zaczątkiem jego powstania może być także nieprawidłowa technika szczotkowania zębów, dieta, jak również przyjmowanie niektórych leków. Dużą rolę w tworzeniu się nadziąślaka odgrywają hormony, dlatego częściej pojawia się on u kobiet. Jeden z rodzajów tej zmiany, nadziąślak naczyniowaty, występuje podczas ciąży, kiedy w organizmie przyszłej matki dochodzi do wielu zmian hormonalnych. Taki guzek zazwyczaj jednak sam się wchłania wraz z przebiegiem ciąży lub tuż po porodzie. Inne rodzaje nadziąślaków, jakie wyróżnia periodontologia to: nadziąślak ziarninowy, włóknisty, olbrzymiokomórkowy, szczelinowaty oraz wrodzony (który pojawia się już w łonie matki). W zależności od typu guzek może charakteryzować się różną budową i kształtem. Ze względu na swoje znacznie unaczynienie, nawet jego niewielkie podrażnienie może skutkować krwawieniem.

Leczenie nadziąślaków

Leczeniem nadziąślaków zajmują się periodontolodzy, czyli dentyści specjalizujący się w leczeniu chorób przyzębia. Jedynym możliwym sposobem na pozbycie się tej zmiany, oprócz jej samodzielnego wchłonięcia, jest wycięcie za pomocą narzędzi chirurgicznych. Ze względu na podanie znieczulenia, nie jest to zabieg bolesny, a cała procedura przebiega szybko i sprawnie. Periodontolog może także zabrać wycinek tkanki do badania histopatologicznego, aby upewnić się co do rodzaju zmiany. Usunięcie nadziąślaka zaleca się szczególnie, jeśli guzek jest bolesny lub utrudnia jedzenie. Warto jednak wiedzieć, że nadziąślak może odrosnąć i zabieg będzie musiał zostać powtórzony.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK