Nosisz aparat ortodontyczny? Nie zaniedbuj higieny jamy ustnej!

Utrzymanie właściwej czystości zębów i jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego może być sporym wyzwaniem. Szczególnie w obecnej sytuacji, w której dostęp do profesjonalnej opieki ze względu na sytuację epidemiologiczną jest znacząco utrudniony. Zachowanie higieny jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego wymaga większej uwagi. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady pozwalające zachować piękny i zdrowy uśmiech.

Wybór odpowiedniej szczoteczki

Dotychczasowa, zwykła szczoteczka może okazać się niewystarczająca. Istnieje kilka innych opcji, które znacznie ulepszą czyszczenie zębów. Dostępne są specjalne narzędzia przeznaczone do trudnych obszarów w pobliżu zamków i drutów. Szczoteczka międzyzębowa jest wystarczająco mała, aby dotrzeć do miejsc, w których standardowy model może być niewystarczający. Z powodu szybszego zużywania się włosia szczoteczki, należy pamiętać o tym, by częściej ją wymieniać.

Nitkowanie

Regularne nitkowanie jest niezwykle ważne, zwłaszcza przy noszeniu aparatu ortodontycznego. Zanieczyszczenia mogą łatwo utknąć w przestrzeniach między zębami, powodując gromadzenie i narastanie płytki nazębnej. Aby skutecznie nitkować, spróbuj użyć prostego narzędzia zwanego nawlekaczem nici dentystycznej. Nawleczenie nici pod główny drut wymaga trochę praktyki, ale warto się postarać, by zadbać o higienę jamy ustnej i nie dopuścić do rozwoju bakterii.

Płyn do płukania jamy ustnej

Po szczotkowaniu użyj płynu do płukania jamy ustnej. Pomaga on zmniejszyć płytkę nazębną oraz przyczynia się do usuwania zalegających cząsteczek jedzenia i bakterii. Warto postawić na używanie płynu do płukania jamy ustnej z fluorem, aby zapobiec niewielkim stanom zapalnym dziąseł. W razie potrzeby można również zastosować płukanki antyseptyczne. Są one szczególnie zalecane w przypadku skaleczeń lub zadrapań pochodzących od metalowych części aparatu. Płukanie z fluorem sprzyja zmniejszeniu ryzyka wystąpienia próchnicy. Pamiętaj, że płukanie nie zastępuje szczotkowania i nitkowania!

Ze względu na obostrzenia, konsultacje podczas leczenia ortodontycznego odbywają się rzadziej niż zwykle. Warto z większym zaangażowaniem podejść do zaleceń lekarza prowadzącego, by uniknąć komplikacji.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK