Digital Smile Design, czyli projektowanie zdrowego i pięknego uśmiechu

Metoda Digital Smile Design (DSD) została zainicjowana przez Christiana Coachmana, doświadczonego lekarza-stomatologa i technika dentystycznego. Podejście to traktuje pacjenta stomatologicznego holistycznie, uwzględniając specyfikę jego uzębienia, stan ogólnej kondycji psycho-fizycznej oraz jego oczekiwania co do estetyki uśmiechu. Lekarz stomatolog projektuje nowy uśmiech pacjenta, a pacjent podejmuje wszystkie decyzje w porozumieniu ze stomatologiem, będąc informowanym o spodziewanych efektach. Oznacza to, że projektowanie uśmiechu przebiega według indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta, dlatego efekty leczenia znane są już na etapie ich planowania. Są one przewidywalne i gwarantują satysfakcjonujące efekt na zakończeniu leczenia.

Do największych zalet DSD należy to, że pacjent jeszcze przed serią zabiegów może ocenić i zobaczyć, jak będzie wyglądał jego nowy uśmiech i jak będzie komponował się z całym wyrazem twarzy. Aby było to możliwe, trzeba dokonać serii badań i czynności klinicznych. Wygląd uśmiechu możemy zaprojektować dzięki fotografiom i filmom, które wykonuje się przed planowanymi zabiegami. Pokazują one stan uzębienia pacjenta zarówno z perspektywy wewnątrz- jak i zewnątrzustnej. Umożliwiają one ponadto analizę mimiki twarzy pacjenta , co pozwala specjalistom na zaproponowanie najlepszych rozwiązań, tak aby efekt leczenia był jak najbardziej zgodny z oczekiwaniami pacjenta.

Na czym polega projektowanie uśmiechu? 

Metoda DSD opiera się na ścisłej komunikacji między stomatologiem a pacjentem. Po wykonaniu zdjęć i filmów przeprowadza się szczegółowy wywiad, w którym stomatolog prowadzący poznaje cechy osobowości pacjenta, jego wyobrażenia o pięknym, zdrowym uśmiechu, analizuje także mimikę i sposób indywidualnej ekspresji, zarówno ten utrwalony na zdjęciach, jak i widoczny w rozmowie. Stomatolog dowiaduje się, jakie są szczegółowe potrzeby i konkretne oczekiwania pacjenta względem efektu końcowego. Stara się również doradzić pacjentowi jak może wyglądać jego przyszłe uzębienie, biorąc pod uwagę indywidualne cechy biologiczne i wygląd twarzy pacjenta. Szczegółowej analizie poddaje się indywidualne zależności pomiędzy zębami, ustami, uśmiechem a rysami twarzy, a także mimiką i zmieniającymi ją emocjami. Specjalistyczne, cyfrowe plansze pozwalają stworzyć wizualizacje nowego, idealnego uśmiechu. Pacjent ogląda je, zadaje pytania, sugeruje swoje dalsze oczekiwania. Po tych ustaleniach stomatolog i cały zespół specjalistów z różnych dziedzin opracowuje indywidualny plan leczenia. Kiedy pacjent go zaakceptuje, pracowania protetyczna przygotuje model idealnego uśmiechu czyli tzw. wax-up.  Jeżeli zajdzie taka potrzeba w klinice będzie można na jego podstawie wykonać mock-up czyli nowe zęby, które pacjent będzie mógł przymierzyć, skomentować i zatwierdzić lub kolejny raz poprosić o ich korektę. Później następuje seria zabiegów, która pozwala zastąpić dawny uśmiech – nowym.

DSD to metoda, która rewolucjonizuje stomatologię estetyczną. Dzięki współpracy wielu specjalistów i pacjenta, końcowy efekt jest w pełni zadowalający, ponieważ powstaje uśmiech dopasowany do twarzy pacjenta i zgodny z jego wyobrażeniami.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK