Digital Smile Design – dlaczego warto zastosować DSD w leczeniu protetycznym?

Od stanu naszych zębów zależy nasze zdrowie, a także codzienny komfort życia. Wśród metod wykorzystywanych w protetyce i leczeniu uzębienia wykorzystuje się Digital Smile Design. To angielska nazwa metody cyfrowego projektowania uśmiechu. Warto zastanowić się nad tym, czym jest DSD, na czym polega i jakie korzyści daje pacjentom.

Czym jest Digital Smile Design?

Metoda DSD to innowacyjne podejście do leczenia zębów. Jej twórcą jest Christian Coachman z Brazylii, który zwrócił uwagę na ewentualne problemy komunikacyjne pomiędzy lekarzem i pacjentem w zakresie zrozumienia planu leczenia i spodziewanych efektów końcowych. Skorzystanie z cyfrowego projektowania uśmiechu polega na profesjonalnym przygotowaniu symulacji cyfrowej planu leczenia, a także zakładanych przez lekarza efektów końcowych. W ten sposób pacjent może dokładnie zrozumieć cały proces, a także sprawdzić, czy taki efekt leczenia będzie dla niego satysfakcjonujący.

W praktyce polega to na tym, że pacjent podczas wizyty otrzymuje indywidualnie przygotowaną wizualizację cyfrową uśmiechu, który będzie posiadał po pomyślnym zakończeniu procesu leczenia.

Proces leczenia w trzech prosty krokach

Aby lepiej zrozumieć cały proces, warto zapoznać się z trzema prostymi krokami, które opisują metodę. Pierwszym z nim jest zrobienie dokładnej dokumentacji cyfrowej uzębienia pacjenta, która zawiera m.in. materiały filmowe i fotograficzne. Drugim krokiem jest projektowanie wizualizacji cyfrowej uśmiechu pacjenta na podstawie zebranych materiałów cyfrowych oraz skanu uzębienia. Ostatnim krokiem jest weryfikacja nowego uśmiechu na zdjęciu pacjenta oraz wspólne podjęcie decyzji o rozpoczęciu lub zaniechaniu leczenia. Wówczas ustalany jest dokładny plan terapii.

Zalety skorzystania z Digital Smile Design

Korzystanie z nowoczesnej metody Digital Smile Design ma wiele zalet. Oczywiście największą z nich jest wygoda pacjenta oraz fakt, że z dużą precyzją można z wyprzedzeniem zwizualizować efekty końcowe procesu leczenia. Dzięki temu pacjent od początku wie, dokąd zmierza z lekarzem i nic go nie zaskoczy. Kolejnym z atutów DSD jest indywidualne podejście do każdego pacjenta, ponieważ nowe uśmiechy są projektowane z myślą o konkretnym przypadku i dopasowywane do rysów twarzy. Metoda ta duży nacisk kładzie na pełne skupienie się na problemach i potrzebach pacjenta, a także znalezieniu dla niego optymalnego rozwiązania w leczeniu.

Warto zdecydować się na leczenie protetyczne z Digital Smile Design, ponieważ jeszcze na etapie tworzenia projektu, możliwe jest wprowadzenie do niego zmian. Pozwala to na pełne dostosowanie efektów leczenia do potrzeb pacjenta, a także jego oczekiwań. Ostateczna decyzja co do wdrożenia metody DSD zależy od pacjenta oraz prowadzącego go stomatologa.

Leczenie protetyczne a technologia DSD

Metoda Digital Smile Design najbardziej rekomendowana jest w leczeniu protetycznym. Precyzja technologii DSD pozwala na bardzo dokładne zaprojektowanie wybranych elementów uśmiechu, a także zastosowanych w leczeniu materiałów. Po przygotowaniu projektu, cyfrowy uśmiech przesyłany jest do profesjonalnego laboratorium. To w nim powstają indywidualnie dopasowane do pacjenta i jego uzębienia: korony, licówki, protezy czy też mosty protetyczne. Dzięki temu lekarz swoje leczenie opiera na idealnie przygotowanych materiałach, co daje satysfakcjonujące efekty i znacznie zwiększa skuteczność leczenia protetycznego.

Skorzystanie z technologii DSD sprawia, że lekarz nie musi korzystać z ogólnodostępnych materiałów i produktów, które nie zawsze są gwarancją najwyższej skuteczności leczenia. Wspólnie z nimi praktycznie niemożliwe jest zasymulowanie efektu końcowego leczenia, a także doprowadzenie do niego w całym procesie. Taka skuteczność możliwa jest tylko w przypadku pełnego dopasowania takich materiałów protetycznych jak: licówki, mosty protetyczne, korony, czy protezy do szczęki pacjenta. Od jakiegoś czasu jest to możliwe, dzięki DSD. Metoda dostępna jest wyłącznie w renomowanych klinikach dentystycznych.

Kiedy jeszcze przyda się Digital Smile Design?

Metoda DSD z powodzeniem znajduje zastosowanie w wielu obszarach. Będzie doskonałym wyborem dla lekarzy i pacjentów, którzy chcą doprowadzić do korekcji uzębienia i ewentualnych wad zgryzu, a także planują pełne leczenie implantologiczne.

Digital Smile Design to przede wszystkim metoda, która w znacznym stopniu ułatwia komunikację pomiędzy pacjentem i lekarzem lub lekarzami prowadzącymi. Od początku procesu nie ma w nim miejsca na ewentualnie niedomówienia, a obie strony przyjmują plan leczenia z zakładanym efektem, a następnie postępują zgodnie z harmonogramem. Ze względu na swój indywidualny charakter i wysoką skuteczność, metoda ta charakteryzuje się jednak wyższą ceną leczenia protetycznego. Ostatecznie ustalana jest ona w sposób indywidualny.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK