Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 – informacje

Epidemia związana z koronawirusem SARS-CoV-2, przez wielu uznawana za bezprecedensową – biologiczną – wojnę światową, stawia wielkie wyzwania przed całą administracja państw objętych pandemią oraz przed wszystkimi pracownikami służby zdrowia. Jesteśmy przekonani, że kluczem do wygrania tej wojny jest z jednej strony odpowiedzialność medyczna czyli heroiczny wysiłek lekarzy pielęgniarek, ratowników, asystentek medycznych a z drugiej odpowiedzialność społeczna czyli poddanie się systemowym nakazom administracyjnym.

W związku z ostatnimi jako Zarząd Kliniki Stomatologicznej Trio-Dent  podjęliśmy 13.03 b.r. decyzję o zawieszeniu planowych przyjęć pacjentów w ramach prowadzonej działalności leczniczej. Specyfika pracy stomatologa w obrębie jamy ustnej pacjentów, w środowisku aerozoli wodnych i powietrznych sprzyja przenoszeniu się zakażeń drogą kropelkową, śliną czy krwią.
Biorąc odpowiedzialność za pacjentów, personel medyczny i ich rodziny wobec faktu ogłoszonego stanu epidemii i z dnia na dzień nasilającej się dynamiki zakażeń wirusem SARS-CoV-2 ta decyzja jest w pełni uzasadniona.

Odpowiedzialność medyczna w czasie epidemii

Odpowiedzialność medyczną rozumiemy w naszym zespole jako dbałość o bezpieczeństwo i dobro naszych pacjentów.

W sytuacjach pilnych związanych np. z bólem, urazami, zapaleniami, uszkodzeniami tkanek ,stanami wysokiego ryzyka wystąpienia powikłań klinicznych realizujemy ją świadcząc w sposób  przemyślany i bezpieczny  pomoc w trybie pilnym lub przyspieszonym wszystkim tym osobom, które zgłaszając się do nas bezwzględnie jej wymagają.

W tym celu wprowadziliśmy w klinice wszystkie dostępne i zalecane w związku z epidemią koronawirusem w świecie medycznym procedury :

  1. Związane z kwalifikacją (koniecznym wywiadem epidemiologicznym, podpisywaniem oświadczeń , badaniem klinicznym, dezynfekcją , odkażaniem, mierzeniem temperatury).
  2. Związane z wyposażeniem, dotyczącym zarówno samej kliniki jak i ochrony indywidualnej personelu medycznego i pacjentów ( stroje ochronne, maski , okulary, przyłbice , rękawiczki , ochraniacze.)
  3. W zakresie sposobu przyjmowania pacjentów, organizacji pracy  oraz wyposażenia kliniki w urządzenia do wymiany powietrza  i jego dezynfekcji jak również we wszystkie preparaty i urządzenia do dezynfekcji i sterylizacji narzędzi i wyposażenia gabinetów.

W tych wszystkich kwestiach spełniamy wymogi określone przez Ministra  Zdrowia i Konsultanta krajowego w dziedzinie chirurgii stomatologicznej .

Naszym celem, jako Zarządu Kliniki,  jest ograniczenie ryzyka zakażeń oraz zapewnienie bezpieczeństwa biologicznego pacjentom i całemu personelowi. Mamy nadzieję, że w tym trudnym czasie związanym z sytuacją  epidemiologiczną w Polsce i na świecie realizując odpowiedzialność medyczną i społeczną wszyscy razem wspomagamy się w najlepszy z możliwych sposobów.

Zarząd Kliniki Trio-Dent
English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK