Leczenie zębów mlecznych – jakich problemów pozwoli uniknąć?

Zęby mleczne pojawiają się już u kilkumiesięcznych niemowląt, a cały proces wyrzynania trwa do trzech lat. U sześciolatków mleczaki są stopniowo zastępowane zębami stałymi. Niektórzy rodzice sądzą, że o zęby mleczne dziecka nie trzeba dbać. Mleczaki powinny jednak utrzymać się w jamie ustnej aż do ich naturalnej wymiany. Ma to korzystny wpływ nie tylko na zdrowie zębów stałych, ale również na prawidłową wymowę , zgryz, rozwój szczęki żuchwy, wygląd twarzy.

Kiedy zabrać dziecko do stomatologa?

Każdy dentysta dla dzieci potwierdzi, że zęby mleczne muszą być zadbane. Tworzą one przestrzeń dla uzębienia stałego, dlatego przedwczesna utrata mleczaków może powodować problemy ze zgryzem i zdrowiem zębów.

Niedostateczna higiena jamy ustnej prowadzi do próchnicy zębów mlecznych, a później stałych. Bakterie próchniczne szybko się rozprzestrzeniają, zakażając inne zęby i cały organizm. Dlatego jeden zepsuty ząb może być powodem innych problemów zdrowotnych. Nieleczona próchnica zębów mlecznych często przenosi się na zawiązki zębów stałych.

Dodatkowym problemem jest przedwczesne wypadanie zębów mlecznych – bądź to na skutek próchnicy (niekiedy ząb trzeba po prostu usunąć), bądź to jako wynik urazu, o który u dzieci nietrudno. Zbyt szybka utrata zębów może nieść ze sobą wiele konsekwencji, zwłaszcza jeśli chodzi o wady zgryzu. Jednym ze spotykanych problemów jest np. skrócenie łuku zębowego spowodowane przedwczesnym wypadnięciem mlecznej piątki. Pojawiająca się stała szóstka zwykle wyrasta wtedy bardziej z przodu, ograniczając miejsce dla innych zębów przednich – dochodzi wtedy do stłoczenia zębów. Jeśli dziecko zbyt wcześnie utraci przednie zęby górne, ze względu na słabszy rozwój kości szczęki może dojść do powstania zgryzu krzyżowo-przedniego. Pamiętajmy również, że przedwczesna utrata zębów mlecznych osłabia mięśnie twarzy odpowiedzialne za przeżuwanie. Mogą wystąpić również problemy z mówieniem (np. seplenienie).

Jak wygląda leczenie mleczaków?

Stomatologia dziecięca oferuje kontrolę wyrzynania się zębów, zapobieganie oraz leczenie próchnicy. Biorąc pod uwagę profilaktykę , w celu wzmocnienia uzębienia mlecznego ,dentyści stosują lakierowanie, czyli pokrycie szkliwa preparatem z fluorem. Poza wzmocnieniem samych tkanek zęba spowalnia to rozwój bakterii, powodujących próchnicę.                                               W przypadku próchnicowych  zmian chorobowych stosuje się leczenie zachowawcze ( popularnie zwane plombowaniem ) z zastosowaniem preparatów nie tylko wypełniających ubytek ale także dodatkowo oddziałujących na tkanki zęba ( glassjonomery) . Popularnym staje się także   ozonowanie, które najlepiej sprawdza się  jednak przy małych ubytkach. W walce z próchnicą pomocne jest również lapisowanie – impregnacja zęba azotanem srebra. Ta substancja eliminuje bakterie i chroni inne zęby przed próchnicą.

Czasami dentyści leczą zęby kanałowo. W przypadku mleczaków jest to bardziej skomplikowany zabieg niż w uzębieniu stałym, ze względu na anatomię zębów mlecznych. Czasami jednak mleczaki są zbyt zniszczone, by poddać je leczeniu, i stomatolog może podjąć decyzję o usunięciu zęba.

Do obowiązków rodzica należy dbanie o uzębienie dziecka. Zdrowa dieta, unikanie słodyczy i szczotkowanie zębów to podstawa. Nie można jednak zapominać o regularnej kontroli u stomatologa. Dzięki temu można zapobiec próchnicy, a jeśli choroba już się pojawi – skutecznie ją wyleczyć.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK