Trwający obecnie czas pandemii koronawirusa wzbudza wiele wątpliwość w kwestii świadczeń stomatologicznych oraz zasad ich przeprowadzania. W naszej klinice stomatologicznej przyjmujemy pacjentów z zachowaniem wszelkich procedur określonych przez Ministerstwo Zdrowia.
Wizyta w gabinecie stomatologicznym w czasie pandemii
Wszystkie zabiegi, które nie powodują poważnych konsekwencji zdrowotnych (tj. leczenie zachowawcze drobnych ubytków próchniczych, skaling czy terminowe wizyty kontrolne), powinny zostać przesunięte w czasie, aby nie narażać siebie i innych na zakażenie koronawirusem. W wielu przypadkach konieczna jest jednak konsultacja w gabinecie dentystycznym. Dotyczy to np. pacjentów, którzy są w trakcie leczenia ortodontycznego. Wszelkiego typu uszkodzenia aparatu wymagają niezwłocznej reakcji, dlatego osoby, u których wystąpił taki problem, powinny jak najszybciej zgłosić się do ortodonty prowadzącego leczenie. Zaniedbanie w tym zakresie może prowadzić do licznych negatywnych skutków – m.in. do uszkodzenia błon śluzowych spowodowanego przez nieodpowiednio ustawione elementy aparatu. Warto też pamiętać, że skuteczne leczenie wad zębów wymaga ciągłego dostosowywania aparatu do zmian zachodzących w jamie ustnej. W początkowym okresie epidemii planowane wizyty u ortodonty można było odroczyć, ale po upływie kilku tygodni należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Leczenie ortodontyczne w czasach COVID-19
W trosce o bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu podczas trwającej epidemii COVID-19 Ministerstwo Zdrowia wprowadziło rygorystyczne zasady, mające na celu ograniczenie transmisji patogenu w trakcie leczenia zębów. Wizytę poprzedza kontakt z recepcją z wykorzystaniem drogi telefonicznej lub e-mail. Przed konsultacją wymagany jest szczegółowy wywiad i ankieta. Kiedy zachodzi taka konieczność, możesz zostać poproszony o przesłanie na skrzynkę elektroniczną zdjęcia, pozwalającego na ocenę zasadności wizyty.
W przychodniach ogranicza się osobiste kontakty pacjentów do minimum, wyłącznie w przypadku dzieci i osób starszych możliwe jest towarzystwo ich opiekunów. Między świadczeniami stosowana jest około półgodzinna przerwa, podczas której sterylizowane są nie tylko narzędzia, ale również przeprowadzana jest dezynfekcja całego pomieszczenia, z szczególnym naciskiem na powierzchnie, na których może osiąść wirus. Stosowana jest także dekontaminacja powietrza. Zarówno lekarze jak i pacjenci otrzymują jednorazowe środki ochrony osobistej.
Leczenie ortodontyczne zębów trwa przez wiele miesięcy. Jeśli od czasu wprowadzenia obostrzeń lekarz prowadzący nie przeprowadził oceny postępów leczenia, warto zapisać się na wizytę kontrolną. Odbędzie się ona z zachowaniem wszelkich środków ostrożności minimalizujących ryzyko zakażenia się koronawirusem.