Na co uważać po ekstrakcji zęba? Często zadawane pytania

Ekstrakcja zęba to zabieg stomatologiczny, który przeprowadzany jest w sytuacjach, w których dalsze leczenie zęba okazuje się niezasadne. Gdy doszło do rozległego uszkodzenia zęba prowadzącego do jego obumarcia, konieczne jest jego usunięcie. Choć w pierwszych godzinach po usunięciu zęba w dalszym ciągu działa znieczulenie i tym samym ból jest nieodczuwalny, to należy pamiętać, że czas ten jest najważniejszy dla utrzymania odpowiedniego procesu gojenia. O czym należy pamiętać już po wyrwaniu zęba?

Główne zalecenia po usunięciu zęba

Pacjenci, u których przeprowadzono zabiegu usunięcia zęba, muszą wiedzieć, że kluczem do odpowiedniego gojenia się rany jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich. Nawet niewielkie zaniechania w tej dziedzinie mogą prowadzić do rozwoju stanu zapalnego zębodołu, czyli tzw. suchego zębodołu. Dolegliwość ta jest nie tylko niebezpieczna, ale również bardzo bolesna. Dlatego, aby uniknąć konieczności prowadzenia dodatkowego leczenia, warto zawczasu mu zapobiegać, stosując się wszystkich zaleceń wskazanych przez stomatologa.

Pacjenci, u których przeprowadzono zabieg usuwania zęba, powinni w szczególności pamiętać o konieczności zagryzania jałowego tamponu w miejscu rany przez pół godziny od usunięcia zęba. Dodatkowo należy dbać o zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, przy równoczesnym wstrzymaniu się od nadmiernego płukania i szczotkowania w miejscu poekstrakcyjnym. A na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Co jeść po usunięciu zęba?

Przez pierwsze 2 godziny po zabiegu nie należy spożywać posiłków. Pierwszy posiłek można zjeść dopiero w chwili, gdy pacjent odzyska pełne czucie w jamie ustnej. Jest to szczególnie istotne, ponieważ brak czucia w wyniku działającego dalej znieczulenia może prowadzić do niebezpiecznego pogryzienia policzków, języka i/lub warg.

Wskazane jest, by pierwsze posiłki miały konsystencję płynną lub półpłynną. Wyrwanie zęba wiąże się z odczuwaniem silnego bólu, który może nasilać się podczas przeżuwania, szczególnie w pierwszych dniach od zabiegu. Posiłki płynne pozwolą na uzupełnienie energii, bez narażania na niepotrzebne pogłębienie dolegliwości bólowych.

Pierwszego dnia należy również zrezygnować z gorących posiłków i płynów. Jest to szczególnie ważne, ponieważ dla odpowiedniego gojenia w zębodole musi się wytworzyć skrzep. Gorąca temperatura może prowadzić do jego uszkodzenia, co skutkować może wystąpieniem suchego zębodołu. W pierwszych dobach po ekstrakcji należy również wstrzymać się od spożywania alkoholu, ponieważ ten wykazuje działanie rozszerzające naczynia krwionośne, których skutki mogą być nieprzewidywalne.

Czy po ekstrakcji zęba można pić kawę?

Wielbiciele kawy powinni przynajmniej w pierwszej dobie po usunięciu zęba, powstrzymać się od jej picia. Wzrost ciśnienia może przyczynić się do nadmiernego krwawienia z rany i wypłukania skrzepu z zębodołu. Pierwszą kawę najlepiej wypić następnego dnia, dbając o to, by nie była gorąca.

Wysiłek fizyczny po usunięciu zęba – o czym warto pamiętać?

Wysiłek fizyczny, nieważne czy jest związany z pracą zawodową czy aktywnością na siłowni, nie jest wskazany w pierwszych dobach po usunięciu zęba. Osoby pracujące fizycznie powinny zgłosić ten fakt stomatologowi, który następnie wystawi stosowne zwolnienie z pracy. Nadmierny wysiłek może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, w tym w obrębie twarzoczaszki, co może skutkować silnym krwawieniem, w wyniku którego z rany wypłynie skrzep. Również osoby aktywne fizycznie powinny wstrzymać się z wizytami na siłowni przez pierwsze dni po usunięciu zęba.

Czy po wyrwaniu zęba można oddawać krew?

Honorowi dawcy krwi, u których konieczne było przeprowadzenie zabiegu wyrwania zęba, muszą pamiętać, że jak w przypadku pozostałych zabiegów, również ekstrakcja zęba wiąże się z czasową dyskwalifikacją. Z uwagi na ryzyko wystąpienia zakażenia, a także w związku z ogólnym osłabieniem organizmu, osoby, które usuwały ząb w gabinecie dentystycznym, muszą się wstrzymać z oddawaniem krwi przez okres 7 dni. Po tym czasie, gdy rana goi się prawidłowo i nie ma konieczności wdrażania antybiotykoterapii, pacjent może ponownie odwiedzić centrum krwiodawstwa.

Usuwanie zęba a miesiączka

Do niedawna panowało przekonanie, że podczas menstruacji nie można usuwać zębów. Tymczasem jest to błędnie powielany mit. Miesiączka nie stanowi przeciwwskazania do zabiegu. Warto przy tym mieć na uwadze, że w jego trakcie może dochodzić do nadmiernego krwawienia z zębodołu, dlatego panie wybierające się na zabieg ekstrakcji zęba w trakcie okresu, powinny powiadomić o tym fakcie stomatologa. Zatajenie takiej informacji może przyczynić się do powstania komplikacji podczas tego stosunkowo prostego zabiegu.

Podróże po usunięciu zęba

Jeśli zabieg wyrwania zęba zbiegł się w czasie z zaplanowanym urlopem, to warto rozważyć zmianę terminu wyjazdu, szczególnie gdy ten wiąże się z przelotem samolotem. Choć w przypadku niepowikłanego gojenia nie powinno dojść do żadnych komplikacji, to zmiany ciśnienia występujące w samolotach mogą nie tylko utrudnić proces gojenia, ale dodatkowo sprawić dodatkowy ból. Stomatolodzy zalecają, by odczekać co najmniej kilka, do nawet kilkunastu dni, zanim zdecydujemy się na podróż samolotem.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK