Na czym polega hemisekcja zęba i kiedy trzeba ją przeprowadzić?

Hemisekcja jest zabiegiem z zakresu stomatologii zachowawczej, pozwalającym na uratowanie chorych zębów przed koniecznością ich usunięcia. To nowoczesny zabieg, który pozwala na zachowanie własnych zębów przez możliwie jak najdłuższy czas. Na czym polega zabieg hemisekcji i kiedy warto go wykonać?

Zabieg hemisekcji wykonywany jest w przypadku poważnych uszkodzeń zębów, w przypadku których wcześniejsze zabiegi okazały się nieskuteczne. Może być pomocny szczególnie w przypadku uszkodzeń mechanicznych oraz problemów periodontologicznych. Zwykle zabieg jest wymagany w przypadku dolnych zębów trzonowych, a do jego przeprowadzenia wymagane jest zastosowanie znieczulenia miejscowego.

Na czym polega hemisekcja zęba?

Hemisekcja to zabieg stomatologiczny, przeprowadzany w obrębie zębów wielokorzeniowych. Polega na usunięciu korzeni zębowych, wraz z częścią koronową. Zabieg ten często przeprowadzany jest po leczeniu endodontycznym, kiedy to konieczne jest przeprowadzenie cięcia korony zębowej aż do rozwidlenia korzeni.

W niektórych przypadkach, gdy nie doszło do obnażenia furkacji korzenia, konieczne może się okazać odpreparowanie dziąsła, by nie doszło do jego zranienia podczas borowania i pracy z wiertłem. Po całkowitym usunięciu korzenia lekarz periodontolog może przystąpić do zszycia zębodołu, na który w późniejszym etapie założony zostanie odpowiedni opatrunek lub materiał kościozastępczy z błonami regeneracyjnymi.

Dopiero podczas kolejnego etapu leczenia stomatolog przystępuje do opracowania i odbudowania zębów, w zależności od stopnia złożoności: zachowawczo bądź protetycznie. Zastosowanie zabiegu hemisekcji zęba pozwala na utrzymanie naturalnego zęba.

Kiedy należy przeprowadzić zabieg hemisekcji zęba?

Zabiegi hemisekcji zęba wykonywane są w przypadku zębów wielokorzeniowych szczęki i żuchwy. Jego przeprowadzenie jest zalecane szczególnie w takich przypadkach jak:

  • rozległa próchnica, która obejmuje również rozwidlenie korzenia,
  • perforacje korzenia,
  • niemożliwe do zamknięcia furkacje,
  • zmiany okołowierzchołkowe przy silnie zakrzywionych korzeniach lub ze zwapniałym kanałem, którego nie da się opracować,
  • znaczny zanik kości wyrostka zębodołowego, z towarzyszącym obnażeniem korzenia,
  • złamania narzędzia w kanale, któremu towarzyszy utrzymujący się stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych.

Dodatkowo zabieg hemisekcji zalecany jest w przypadku wystąpienia głębokiej kieszonki kostnej przy korzeniu oraz w przypadku rozwidlenia i pionowego złamania zęba, korzenia lub korony zębowej.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu hemisekcji

Choć w wielu przypadkach zabieg hemisekcji pozwala na uratowanie zęba przed koniecznością jego usunięcia, to istnieją przypadki, w których taki zabieg jest niewskazany. Niekiedy mimo wskazań do zabiegu, ten nie może być przeprowadzony, w związku ze stanem zdrowia pacjenta. Do najczęstszych przeciwwskazań należą:

  • utrudniony dostęp do zęba, który może uniemożliwić właściwe opracowanie protetyczne, w tym pod względem estetycznym oraz funkcjonalnym,
  • nieodpowiednia budowa anatomiczna zęba, w tym wydłużona korona zębowa, zbyt krótkie korzenie, nietypowy stosunek długości korzenia do korony zębowej,
  • zaawansowane stadium choroby przyzębia, której towarzyszy odsłonięcie korzeni zębowych,
  • nieodpowiednio przeprowadzony zabieg leczenia kanałowego, wraz z towarzyszącymi mu powikłaniami w obrębie korzeni zębowych.

Hemisekcja – przebieg leczenia

Zabieg hemisekcji polega na odseparowaniu oraz późniejszym usunięciu części korony i korzenia zęba. Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, umożliwiającego określenie, czy dany ząb nadaje się do zabiegu. Gdy po przeprowadzonej diagnostyce lekarz zakwalifikuje pacjenta do zabiegu, możliwe jest rozpoczęcie leczenia.

W początkowym etapie stomatolog usuwa zainfekowane fragmenty zębów. Dopiero gdy ten będzie całkowicie oczyszczony, możliwe jest przystąpienie do kolejnego etapu, którym jest odseparowanie, a następnie usunięcie części korony i korzenia przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi.

Na zakończenie konieczne jest zaopatrzenie tkanek miękkich szwami. Dodatkowo lekarz przekaże pacjentowi wskazówki, dotyczące właściwego postępowania, w tym w szczególności w zakresie odpowiedniej higieny jamy ustnej. W przypadku nasilających się dolegliwości bólowych konieczne może się okazać stosowanie środków przeciwbólowych przepisanych przez stomatologa, a w przypadku rozwinięcia się stanu zapalnego konieczne może się okazać wdrożenie terapii antybiotykowej.

Na zakończenie leczenia, po upływie od 4 do 6 tygodni po hemisekcji, pacjent może przystąpić do kolejnego etapu leczenia, jakim jest odbudowa protetyczna. W pierwszym etapie protetyk opracuje wkład koronowo-korzeniowy, który cementuje się do pozostającej części korzenia. Tak opracowany ząb stanowi podstawę do późniejszej odbudowy części korzeniowej zęba z wykorzystaniem korony zębowej. Takie postępowanie stawia, że możliwe jest przeprowadzenie pełnej rekonstrukcji estetycznej i funkcjonalnej zęba, nawet mocno uszkodzonego.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK